Skocz do zawartości

Fotki z Astrogołębnika


Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję odpalenia całości :) Dla mnie największa radocha to siedzenie w gabinecie przed kompem i "buszowanie" po niebie, pojedyncze klatki różnych obiektów, łapanie ruszających się asteroid, gwiazd zmiennych, etc... A jak już się zbliża pora na sen, to zapuszczam sesję do poduszki i o świcie (czyli obecnie około 2.30 w nocy :):)  ) zasuwam daszek. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie Michał. Trzeba oblać uruchomienie obserwatorium. Fotka jak fotka, taką każdy może sobie pstryknąć. :) Zdalne obserwatorium, to już coś! Szacun.

 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet nie mogę warować przy setupie, bo zazwyczaj kiedy jest pogoda jestem gdzieś daleko w jakimś hotelu. Dzięki zdalnemu obserwatorium mogę realizować swoją pasję. Kiedy jestem w swojej miejscówce wtedy bezwarunkowo wystawiam drugi setup do obserwacji.

Liczę jednak na to, że w tym wątku oprócz ciekawej dyskusji usłyszę trochę krytyki nt jakości swoich zdjęć.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i właśnie z ostrością mam problem, o ile podczas ustawiania FWHM mam ok. 1,5" to na pojedynczej klatce już sporo ponad 4". Guiding? Seeing? Poniżej pojedyncza klatka (akurat M27 ale zapisałem wykres).

guide11.png.dc1373c34c93c10d6978e303b8e78f37.png

M27-0011Ha.fit

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawianiu ostrości zawsze będzie trochę lepszy FWHM, niż na długiej klatce, właśnie przez seeing i przez błędy guidingu. Ale aż taka różnica... u mnie np jak przy ustawianiu ostrości mam FWHM 2.2", to na 300s klatce mam FWHM 2.6" (to z wczoraj na przykład). Jak seeing szaleje to można rozpoznać podczas ustawiania ostrości - wtedy każda kolejna klatka kilkusekundowa ma FWHM różniące się nawet o 30-40% - wtedy raczej końcowe FWHM będzie słabe. Ale jak warunki są stabilne, to kolejne kilkusekundowe klatki mają FWHM różniące się o np 10% i końcowe FWHM na kilkuminowej klatce nie będzie takie złe. Więc może jednak guiding? :( Jaka jest skala pionowa tego wykresu? To sekundy kątowe?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala to niestety piksele (już poprawiłem na przyszłość). Ostrość ustawiam na klatkach sekundowych i muszę przyznać, że gwiazdka miota się na prawo i lewo zachowując położenie środka (czyli ustawienie na biegun jest OK) i rzeczywiście różnice w FWHM sięgają 40%. Sytuacja powtarza się prawie zawsze dlatego podejrzewam, że kostka brukowa, na której stoi obserwatorium, oddaje ciepło i stąd ten efekt. Sama konstrukcja dość szybko się schładza i to raczej nie ona powoduje takie turbulencje.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:( tak z mojego doświadczenia 1s to trochę mało, staram się nie schodzić poniżej 2s przy ustawianiu ostrości. Taka kostka faktycznie może oddawać ciepło, ale chyba nie aż tak długo (jeszcze zależy czy masz taką chodnikową niezbyt grubą, czy takie klocki na podjazdy o grubości 8-10cm). Ale to można jakoś zaizolować, nawet kawałek płyty OSB na listewkach (żeby powietrze hulało pod spodem) powinien pomóc. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostka jest gruba i niestety jest wokoło obserwatorium, nie jest to miejsce docelowe, po testach mam zamiar przenieść obserwatorium w inne, mam nadzieję lepsze miejsce. Dzisiaj spróbuję ustawić ostrość przy dłuższych czasach.
Dziękuję Łukasz za pomoc.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Niestety gwiazdki ciągle puchate i póki co nie widać szans na zdalne zdiagnozowanie problemu, z braku innych pomysłów zapolowałem na głośną ostatnio Florence. Poniżej stack w Maximie z opcją SUM 10 klatek R po 30s z odstępem co 30s, setup jak pierwszym poście. Asteroida widać jest bardzo szybka i całkiem jasna.

Florence-R.thumb.jpg.332077112801a4d8be789059236e6541.jpg

Wysiliłem się jeszcze na GIFa

florence.thumb.gif.625560f24fc739d876e1698b04890f80.gif

  • Like 3

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)