Skocz do zawartości

Kolejny udany start SpaceX i kolejne piękne zdjęcia!


Alice

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Falcon Heavy gotowy do startu z najbardziej ekstrawaganckim ładunkiem w historii lotów kosmicznych. Tego startu nie można przegapić choćby z uwagi na spore szanse na defragmentację całości. Miejmy jednak nadzieję, że wszystko pójdzie gładko i Ciężki wyniesie Teslę ze Starmanem prosto w kierunku Marsa. Musk obiecuje niesamowite ujęcia z kamer zainstalowanych w Tesli. 

Start planowany jest na 6 lutego o 19:30 naszego czasu. Transmisja m.in. na stronie SpaceX. Obecność obowiązkowa. 

Ciekawe będzie lądowanie trzech stopni rakiety, dwa na lądzie i jeden na barce. 

_20180206_021944.thumb.JPG.101a97eb498f00ce53e4ff9717e8e6f8.JPG

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś wieści odnośnie lądowania głównego członu na barce?

W czasie relacji na żywo zerwało połączenie z barką i w sumie nie dowiedzieliśmy się czy cała procedura zakończyła się 100% sukcesem. 

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbił się kilka metrów obok, odpalił tyko jeden z trzech silników - potwierdzili na konferencji. Mimo wszystko i tak było to super widowisko ;) PR mają znakomity :) Napis the best:

Screenshot.png

 

Przypomina mi się od razu Red Bull Stratos i Felix Baumgartner :)

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko cacy, tylko co z tą furą? Mogli by ją zwalić na spadochronach coby szlaki dla osobówek na Marsiku przetarła ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na jednym z filmików widziałem planszę, że za ok pół roku ma przelecieć obok Marsa, a później polecieć dalej w stronę pasa planetoid. Sam Musk mówił coś w deseń, że równie dobrze mogliby wysłać betonowy blok jako ładunek, ale nie byłoby to takie zabawne :)

Aczkolwiek na tym zapętlonym filmiku, na którym widać samochód, jakoś niespecjalnie mogę się dopatrzyć efektu oddalania od planety, raczej jakby orbitował. Chyba, że to zapętlony krótki urywek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, slimjim2 napisał:

Aczkolwiek na tym zapętlonym filmiku, na którym widać samochód, jakoś niespecjalnie mogę się dopatrzyć efektu oddalania od planety, raczej jakby orbitował. Chyba, że to zapętlony krótki urywek...

Nie pamiętam dokładnie jak długo (chyba kilka godz), ale jakiś czas miał właśnie orbitować wokół Ziemi, dopiero potem wystrzelić dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące później...
  • 3 miesiące później...

Nie rozpoczynając już kolejnego tematu wpiszę tutaj. Otóż możliwe, że dziś z samego rana był widoczny nad Europą przelot drugiego stopnia Falcona z pióropuszem gazów wylotowych! Są relacje z Niemiec i jedna  z Polski! A ja dureń miałem budzik na 5:15 do pracy, ale postanowiłem pospać jeszcze godzinę.... to dopiero nauczka....

Cytuj

Witam. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu obiektu którego przelot obserwowałem dzisiaj rano. Około godziny 5.42 zauważyłem obiekt o jasności - 5 mag otoczony poświatą wielkości Księżyca. Poruszał się że wschodu na zachód z prędkością porównywalną z ISS. O godz 5.46 na wysokości ok 60-70 stopni utworzył się świecący obłok w kształcie meduzy, niemal identyczna jak podczas startu Falcona. Potem obiekt stracił na jasności i kierując się na zachód znikł. Czy to możliwe, żeby to był stopień Falcona, czy raczej jakieś rosyjskie ustrojstwo w rodzaju Topola, a może coś wystartowało z Plesiecka.  Zjawisko robiło niesamowite wrażenie .

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3335.msg123197#msg123197

https://www.ufowatch.de/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Alice napisał:

Nie rozpoczynając już kolejnego tematu wpiszę tutaj. Otóż możliwe, że dziś z samego rana był widoczny nad Europą przelot drugiego stopnia Falcona z pióropuszem gazów wylotowych! Są relacje z Niemiec i jedna  z Polski! A ja dureń miałem budzik na 5:15 do pracy, ale postanowiłem pospać jeszcze godzinę.... to dopiero nauczka....

 

Eh, a ja jak zwykle przegapiłem nawet live... ? Najbliższy start jest planowany jest dopiero na 19 listopada (jak dobrze wiecie poleci tam nasz PW-Sat2). Orbita podobna do ładunku wczorajszego, SSO 780 km. Ciężko to oszacować, ale może byłaby szansa na ujrzenie podobnego widoku? Musiałaby się to nieźle zgrać, a żadna ze znanych mi stron nie pozwala na takie analizy... Może ktoś z forum dysponuje taką wiedzą? ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dziś o 19:30 kolejny start SpaceX. Wśród wielu nano-satów leci PW-Sat 2. Warto więc obejrzeć start na streamie:

Być może, gdyby nie 100% zachmurzenie w całej Polsce, w nocy byłby widoczny drugi stopień nad Polską... Jednak patrząc na pogodę to nawet nie chce mi się analizować...

PS.1 Jutro kolejny start SpaceX - Dragon-16 leci do ISS.

PS.2 Dziś w południe był start Sojuza MS-11, który właśnie podchodzi do dokowania i za kilka minut podczas przelotu ISS nad Polską "będzie widoczny" wraz z ISS na niebie. A przynajmniej teoretycznie..... ?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Świeże zdjęcia z przygotowań załogowego Dragona do pierwszego lotu orbitalnego. To już w styczniu więc można chyba już powiedzieć: nareszcie :) Czy to początek końca ery Sojuzów to się wszystko okaże. Na razie pierwszy lot do ISS - bez załogi, jest zaplanowany obecnie na 17 stycznia. Realistycznie to pewnie gdzieś luty, może marzec, choć w tej chwili 17 stycznia to ponoć oficjalna data.

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3370.msg126203#msg126203

 

DM-1-20181218-129A8083-2-apprvd.jpg

DM-1-20181218-129A8110.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy start satelity GPS (zamiana starego satelity nr 21). Sam start mało ciekawy, ale USLaunch Report zrobili fajne ujęcie sprzętu którym oni fotografują starty rakiet (18"):

image.png.e391dd556f4a7726e96fcefbd31c517e.png

Wrzucam też kilka ciekawostek dot. kapsuł, w szczególności Dragona, żeby trochę podgrzać temat, bo to już niedługo. Jedna z cieplejszych dotyczy flight-abort testu, który ma być przeprowadzony na wiosnę. Poleci w nim ta właśnie kapsuła, która leci w pierwszym locie do ISS. Abort test zostanie przeprowadzony podczas max-Q (maksymalne ciśnienie dynamiczne na rakietę - podczas wznoszenia jest moment gdy jest ono największe, zwykle tuż po przekroczeniu prędkości dźwięku). Tym co jest tu atrakcją jest to, co stanie się z pierwszym stopnie, a mianowicie ma być "wysadzony" - tak ładunkami wybuchowymi :)

 

Tak więc mamy kolejno:

- start Dragona-2 w styczniu (obecnie 18 stycznia)

- dokowanie do ISS i kilka tygodni testów

- odłączenie i lądowanie Dragona-2 (może nawet ciekawsze niż start)

- na wiosnę flight-abort test, ten sam Dragon-2 zostanie użyty w tym "locie"

- lot załogowy do ISS.... miejmy nadzieję, że w tym roku :)

Co jeszcze w SpaceX? A no drugi lot Falcona Heavy - prawdopodobnie również w tym roku.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki:pa: Niech historia dzieje się na naszych oczach. Ja osobiście czekam na stację orbitującą wokół Księżyca (Deep Space Gateway) ale tu jest sporo niewiadomych, z terminem budowy na czele, bo nie wiadomo jak Państwa się dogadają... Na razie, ku radości naukowców, inżynierów i fanów astronautyki polityka w temacie podboju  kosmosu gra drugorzędną rolę.

W dniu 24.12.2018 o 07:43, Alice napisał:

lot? załogowy do ISS.... miejmy nadzieję, że w tym roku :)

? Co jeszcze w SpaceX? A no drugi lot Falcona Heavy - prawdopodobnie również w tym rok?u. ?

Oczywiście masz na myśli przyszły rok;)

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest :) 2019 - będzie ciekawszy niż 2018 jeśli chodzi o astronautykę. Dodam, że wstępnie planowane są dwa loty FH jednak to się dopiero okaże. Oprócz tego ma odbyć się załogowy lot w kapsule CST-100 (rakieta Atlas V). Nie wiem kto będzie pierwszy, czy SpaceX, czy Boeing w takim razie - mamy tutaj pewien wyścig, ale wygląda na to, że w 2019 wreszcie firmy prywatne polecą w kosmos - ten prawdziwy, nie ten naciągany od Virgin, czy Blue Origin (New Shepard). W ogóle wrzuciłbym też jakieś ciekawostki o tym co się dzieje w pozostałych firmach, ale w tym wątku trzymam się SpaceX. Natomiast niedawno w grudniu odbył się testowy lot VSS Unity (Virgin) na 80km. Statek mają ładny, widoki też fajne, ale jednak wysokości 100km i brak wejścia na orbitę to nie jest dla mnie "lot w kosmos". W dodatku strasznie krótkotrwały, a okienka w statku małe... Kiedyś były pomysły na wygodne gondole podczepiane do balonów na hel i loty stratosferyczne jak Red Bull Stratos, ale nic z tego nie powstało, a mogłoby być fajne. Dla mnie lepiej polecieć na 40km na kilka godzin i w spokoju napawać się widokami niż na kilka minut wyskoczyć na 100km i śpieszyć się obejrzeć Ziemię przez małe okna będąc przypiętym pasami do fotela... Oczywiście nigdy by mnie nie było stać na żaden z takich lotów, więc to tylko sfera marzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
9 minut temu, Alice napisał:

Przygotowania do pierwszego startu kapsuły Dragon-2. Po latach znów Amerykanie rozwinęli ramię z wieży do przejścia ludzi.

 

Wygląda jak z dobrego filmu SF :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

https://twitter.com/SpaceX/status/1101180975663407105

Po spodziewanych opóźnieniach Dragon-2 wreszcie startuje. W sobotę rano. Start o 8:49 naszego czasu. Na Florydzie będzie noc więc za wiele nie będzie widać choć zdaje się, że Dragon powinien dość szybko po starcie wyjść z cienia Ziemi, bo kieruje się na orbitę do ISS. W kapsule będzie poza jakimś podstawowym ładunkiem manekin. Po przyłączeniu do ISS trochę ponad tydzień testów, po czym odłączenie i lądowanie. Następnie gdzieś w maju lub czerwcu ten sam egzemplarz kapsuły wystartuje w teście przerwania startu podczas lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystartował, zadokował. Wszystko jak dotąd gra.

 

2019_03_03_dragon-2-004.jpg

2019_03_03_dragon-2-003-1024x559.jpg

 

Odłączenie i lądowanie już w przyszły weekend, a mamy teraz okres widocznych przelotów ISS nad Polską. W dodatku będzie start kolejnego Falcona, tym razem z Vandenberg. Kto wie, może coś będzie widać na niebie ;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No - w niedzielę ISSka będzie miała -4 mag. Może kros z długą rurą....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)