Skocz do zawartości
Alice

Kolejny udany start SpaceX i kolejne piękne zdjęcia!

Rekomendowane odpowiedzi

Przed paroma chwilami odbył się test statyczny silników Falcona Heavy. W bólach i znojach się to wszystko rodzi, ale jeśli test się udał to być może wreszcie w lutym poleci...

I filmik z bliska:

Króciutkie odpalenie.

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Falcon Heavy gotowy do startu z najbardziej ekstrawaganckim ładunkiem w historii lotów kosmicznych. Tego startu nie można przegapić choćby z uwagi na spore szanse na defragmentację całości. Miejmy jednak nadzieję, że wszystko pójdzie gładko i Ciężki wyniesie Teslę ze Starmanem prosto w kierunku Marsa. Musk obiecuje niesamowite ujęcia z kamer zainstalowanych w Tesli. 

Start planowany jest na 6 lutego o 19:30 naszego czasu. Transmisja m.in. na stronie SpaceX. Obecność obowiązkowa. 

Ciekawe będzie lądowanie trzech stopni rakiety, dwa na lądzie i jeden na barce. 

_20180206_021944.thumb.JPG.101a97eb498f00ce53e4ff9717e8e6f8.JPG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oglądałem i cieszyłem się jak dziecko. To lądowanie było cudowne, jak jakieś SF i ten napis DON'T PANIC, mega.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy są jakieś wieści odnośnie lądowania głównego członu na barce?

W czasie relacji na żywo zerwało połączenie z barką i w sumie nie dowiedzieliśmy się czy cała procedura zakończyła się 100% sukcesem. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rozbił się kilka metrów obok, odpalił tyko jeden z trzech silników - potwierdzili na konferencji. Mimo wszystko i tak było to super widowisko ;) PR mają znakomity :) Napis the best:

Screenshot.png

Przypomina mi się od razu Red Bull Stratos i Felix Baumgartner :)

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Włącz sobie konferencję z Muskiem (jeden z linków sugerowanych), tam od razu na początku mówi, o tym, że głównemu nie udało się wylądować.

Ogólnie świetna sprawa, robimy kolejne małe kroczki :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wszystko cacy, tylko co z tą furą? Mogli by ją zwalić na spadochronach coby szlaki dla osobówek na Marsiku przetarła ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gdzieś na jednym z filmików widziałem planszę, że za ok pół roku ma przelecieć obok Marsa, a później polecieć dalej w stronę pasa planetoid. Sam Musk mówił coś w deseń, że równie dobrze mogliby wysłać betonowy blok jako ładunek, ale nie byłoby to takie zabawne :)

Aczkolwiek na tym zapętlonym filmiku, na którym widać samochód, jakoś niespecjalnie mogę się dopatrzyć efektu oddalania od planety, raczej jakby orbitował. Chyba, że to zapętlony krótki urywek...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
35 minut temu, slimjim2 napisał:

Aczkolwiek na tym zapętlonym filmiku, na którym widać samochód, jakoś niespecjalnie mogę się dopatrzyć efektu oddalania od planety, raczej jakby orbitował. Chyba, że to zapętlony krótki urywek...

Nie pamiętam dokładnie jak długo (chyba kilka godz), ale jakiś czas miał właśnie orbitować wokół Ziemi, dopiero potem wystrzelić dalej. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I znów fantastyczne zdjęcia gazów wylotowych podczas dzisiejszego startu!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiejszy start Falcon 9 SAOCOM-1A

Fantastyczne zdjęcia gazów wylotowych. Świetnie wyglądały odpalenia silników korekcyjnych pierwszego stopnia:

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie rozpoczynając już kolejnego tematu wpiszę tutaj. Otóż możliwe, że dziś z samego rana był widoczny nad Europą przelot drugiego stopnia Falcona z pióropuszem gazów wylotowych! Są relacje z Niemiec i jedna  z Polski! A ja dureń miałem budzik na 5:15 do pracy, ale postanowiłem pospać jeszcze godzinę.... to dopiero nauczka....

Witam. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu obiektu którego przelot obserwowałem dzisiaj rano. Około godziny 5.42 zauważyłem obiekt o jasności - 5 mag otoczony poświatą wielkości Księżyca. Poruszał się że wschodu na zachód z prędkością porównywalną z ISS. O godz 5.46 na wysokości ok 60-70 stopni utworzył się świecący obłok w kształcie meduzy, niemal identyczna jak podczas startu Falcona. Potem obiekt stracił na jasności i kierując się na zachód znikł. Czy to możliwe, żeby to był stopień Falcona, czy raczej jakieś rosyjskie ustrojstwo w rodzaju Topola, a może coś wystartowało z Plesiecka.  Zjawisko robiło niesamowite wrażenie .

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3335.msg123197#msg123197

https://www.ufowatch.de/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

1 godzinę temu, Alice napisał:

Nie rozpoczynając już kolejnego tematu wpiszę tutaj. Otóż możliwe, że dziś z samego rana był widoczny nad Europą przelot drugiego stopnia Falcona z pióropuszem gazów wylotowych! Są relacje z Niemiec i jedna  z Polski! A ja dureń miałem budzik na 5:15 do pracy, ale postanowiłem pospać jeszcze godzinę.... to dopiero nauczka....

Eh, a ja jak zwykle przegapiłem nawet live... ? Najbliższy start jest planowany jest dopiero na 19 listopada (jak dobrze wiecie poleci tam nasz PW-Sat2). Orbita podobna do ładunku wczorajszego, SSO 780 km. Ciężko to oszacować, ale może byłaby szansa na ujrzenie podobnego widoku? Musiałaby się to nieźle zgrać, a żadna ze znanych mi stron nie pozwala na takie analizy... Może ktoś z forum dysponuje taką wiedzą? ;) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś o 19:30 kolejny start SpaceX. Wśród wielu nano-satów leci PW-Sat 2. Warto więc obejrzeć start na streamie:

Być może, gdyby nie 100% zachmurzenie w całej Polsce, w nocy byłby widoczny drugi stopień nad Polską... Jednak patrząc na pogodę to nawet nie chce mi się analizować...

PS.1 Jutro kolejny start SpaceX - Dragon-16 leci do ISS.

PS.2 Dziś w południe był start Sojuza MS-11, który właśnie podchodzi do dokowania i za kilka minut podczas przelotu ISS nad Polską "będzie widoczny" wraz z ISS na niebie. A przynajmniej teoretycznie..... 😭

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pamiętajcie o dzisiejszym starcie Dragona. Podrzucam fajny filmik wyjaśniający skąd cięcie obrazu podczas lądowań na barce:

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczorajsze "mokre" lądowanie awaryjne pierwszego stopnia:

I transmisja oficjalna od SpaceX:

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta