Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, ChemicalScratch napisał:

Czyli istnieją takie rzeczy, to super. Pomyślałem o tym PTMA, bo wiem ,że można się tam zapisać płacąc 50 zł rocznie, a z drugiej strony wiele ciekawych rzeczy bym poznał.

Tak zrobię, bo inaczej nie osiągnę szczytu możliwości.

Oczywiście. PTMA to dobry pomysł, poznasz na pewno wielu pomocnych ludzi i wejdziesz trochę w "ten świat". Miej jednak na uwadze, że PTMA to tak na prawdę wiele dość niezależnych oddziałów - każdy z nich to inny pomysł na działalność. W jednym jest to, w innym tamto, tu jest lepiej tam gorzej.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MateuszW napisał:

Oczywiście. PTMA to dobry pomysł, poznasz na pewno wielu pomocnych ludzi i wejdziesz trochę w "ten świat". Miej jednak na uwadze, że PTMA to tak na prawdę wiele dość niezależnych oddziałów - każdy z nich to inny pomysł na działalność. W jednym jest to, w innym tamto, tu jest lepiej tam gorzej.

A coś powiązanego z Automatyką i Robotyką jest? bo jestem na tym kierunku, a to mnie bardzo interesuje robotyka i jej relacje z astronomią np. astronautyka, technologie kosmiczne, mechatronika.

Młodociany pasjonat ds. robotyki i technologii chemicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ChemicalScratch napisał:

A coś powiązanego z Automatyką i Robotyką jest? bo jestem na tym kierunku, a to mnie bardzo interesuje robotyka i jej relacje z astronomią np. astronautyka, technologie kosmiczne, mechatronika.

Kolego tu jest amatorskie forum  - aczkolwiek są tu ludzie profesjonalni (z tytułami) może ci pomogą.

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ChemicalScratch napisał:

A coś powiązanego z Automatyką i Robotyką jest? bo jestem na tym kierunku, a to mnie bardzo interesuje robotyka i jej relacje z astronomią np. astronautyka, technologie kosmiczne, mechatronika.

Przykładowo na AGH mamy dwa koła naukowe - jedno zajmuję się budową łazików marsjańskich (startuje w konkursie ESA), drugie buduje miniaturowego satelitę. Jak jest na Twojej uczelni, czy w Poznaniu musisz już sam poszukać :) W Polsce na pewno jest niejedna taka inicjatywa. U nas na forum raczej mało tego typ tematów, dużo częściej jest coś z elektroniki i informatyki, jak jakieś urządzonko do teleskopu ktoś robi :)

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem nic mi się tu nie klei, kup sobie na dzień dobry książkę pod tytułem "Niebo" autor Przemysław Rudź z jednym zamówieniem lornetkę np. 10/50 to podstawa do nauki nocnego nieba i opanujesz sam w domu, zaglądaj tu na Forum zadawaj pytania na każde pytanie uzyskasz odpowiedz. Musisz nauczyć się nieba, a potem ocenisz sam czy to jest dla Ciebie czy nie. Tu masz tyle wiedzy  z astro, której żaden kurs nie nauczy, dodam i nic nie będzie to kosztowało poza własnym czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wega napisał:

Z całym szacunkiem nic mi się tu nie klei, kup sobie na dzień dobry książkę pod tytułem "Niebo" autor Przemysław Rudź z jednym zamówieniem lornetkę np. 10/50 to podstawa do nauki nocnego nieba i opanujesz sam w domu, zaglądaj tu na Forum zadawaj pytania na każde pytanie uzyskasz odpowiedz. Musisz nauczyć się nieba, a potem ocenisz sam czy to jest dla Ciebie czy nie. Tu masz tyle wiedzy  z astro, której żaden kurs nie nauczy, dodam i nic nie będzie to kosztowało poza własnym czasem.

Mapą nieba to ja wiem jak się posługiwać, dla mnie to nie problem.

Młodociany pasjonat ds. robotyki i technologii chemicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Przykładowo na AGH mamy dwa koła naukowe - jedno zajmuję się budową łazików marsjańskich (startuje w konkursie ESA), drugie buduje miniaturowego satelitę. Jak jest na Twojej uczelni, czy w Poznaniu musisz już sam poszukać :) W Polsce na pewno jest niejedna taka inicjatywa. U nas na forum raczej mało tego typ tematów, dużo częściej jest coś z elektroniki i informatyki, jak jakieś urządzonko do teleskopu ktoś robi :)

Zaraz... przecież istnieją teleskopy wyposażone we własne systemy sterowania, więc sama informatyka i elektronika tu nie wystarczy, trzeba znać też podstawy automatyki do obsługi takiego narzędzia (mamy XXI w. rewolucja naukowa w dziedzinie robotyki/mechatroniki doprowadzi do to tego, że większość rzeczy będzie wyposażona w sztuczną inteligencję, no np. inteligentne teleskopy)

levenhuk_skymatic_127_gt_mak_dop_1.jpg

Młodociany pasjonat ds. robotyki i technologii chemicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, z tym PTMA to kwestia do przemyślenia. Moim skromnym zdaniem więcej dowiesz się pozostając aktywnym graczem na tym forum niż zapisując się do PTMA.

 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może mój post jest trochę nie na temat ale.... Moim zdaniem najlepszy sposob szkolenia to ....samoksztalcenie. Mamy forum, mamy zloty - tam uzupełniamy luki, tam są podstawowe szkolenia obróbki astrofoto, kontakt ze sprzętem i ludźmi. Zawsze można też poprosić o zdalną pomoc np.przez TeamViewera - to działa!

To zapytanie jest dla mnie pewnego rodzaju znakiem czasu - wszystko można kupić i najlepiej w postaci gotowej do spożycia. Tylko taki kurs może być wylącznie uzupełnieniem wiedzy i rozwianiem wątpliwości - nic nie zastąpi godzin ślęczenia nad softtem i godzin pracy przy zestawie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie fakt że nasi koledzy od lat świecący przykładem profesjonalizmu wplątali się w tą dyskusję, powiedział bym że jest to "wkręcanie ludzi w bambuko" podobnie jak robią to w jakimś radiu redaktorzy dla czystej hecy, a słuchacze przynajmniej nie zasną za kółkiem. A najbardziej ubawił mnie gość który rozpoczął płatne szkolenia po kilkumiesięcznym stażu na forum. Piszę te słowa po wielotygodniowej nieobecności na forum z powodu częściowej ślepoty, a tak przy okazji może znalazłby się ktoś piszący zaświadczenia o powrocie do zdrowia?:)) Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak, ja nie potrzebowałem żadnych szkoleń a z praktycznie zerowej wiedzy doszedłem do dość "wysokiego amatorskiego poziomu" a więc jak to zrobiłem? Od dziecka jarałem się Astronomią oraz Ufologia (nie śmiać się proszę) ale ograniczało się to tylko do dokumentu na discovery, marzeń czy obserwacji gołym okiem przez okno gwiazd. Nadszedł rok 2014 i napisałem FORUM ASTRONOMIA i wyskoczyło mi forumastronomiczne.pl i czytałem oraz zadawałem okropnie głupie pytania (cud że mnie publicznie nie wysmiano za to dziekuje <3 ) jednak miłośnicy astronomii pomagali mi na każdym kroku czy to tu czy na internecie, czytałem pełno blogów oglądałem filmy na youtube. Morał z tego taki że kursy itd. nie są potrzebne bo prawdziwą i najefektywniejszą wiedzę zdobywa się "samemu" na forach, czytajac blogi po prostu interesując się tematem. A przynajmiej w moim przypadku tak było. Trzymam kciuki i pozdrawiam. :D 

  • Like 1

Teleskop Tele-Science 50/500.

Sky-Watcher 130/900 EQ2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, ChemicalScratch napisał:

Nielegalnie? znaczy hobbistycznie dla przyjemności zajmujecie się astronomią. A nie przyszło komuś do głowy, by założyć koło naukowe astronomów amatorów, a w tym prowadzić kursy astronomii dla osób początkujących/zainteresowanych, lepiej nauczyć się od ludzi bardziej doświadczonych, niż samemu czytać książki, bo to nic nie daje.

Nie chciałbym Cię obrazić czy coś...więc na wstępie zaznaczę, że nie to jest moim celem, ale jeżeli jesteś studentem i piszesz, że czytanie książek (często bardzo profesjonalnie wydanych, ba nawet mają obrazki! każdy zrozumie...) nic nie daje ...eee to wybacz, ale jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić. Znaczy, że jawnie się przyznajesz, że czytanie ze zrozumieniem jest dla Ciebie po za zasięgiem? Mocne słowa samokrytyki.

Jestem po lekturze świetnie wydanej pozycji "Astronomia dla początkujących. Obserwacje nieba krok po kroku." Autorzy - W.Celnik i H. Hahn i gorąco Ci ją polecam na początek. Jest świetnie wydana (dobrej jakości papier) naprawdę przepięknie ilustrowana i ma podstawowe informacje na temat naszego układu planetarnego z opisem wszystkich ciał niebieskich, są działy o obiektach głębokiego nieba z opisami z czego są złożone, dlaczego zachowują się tak a nie inaczej, jest dział o sprzęcie i o astrofotografii...Takie kompendium wiedzy pod ręką. A jeżeli nie chcesz wydawać na nią pieniędzy (jest stosunkowo droga, mam jobla na punkcie książek więc kupiłem) to na forum znajdziesz te same informacje...a prawdopodobnie o wiele, wiele więcej !

Nie chciałbym wróżyć z fusów, ale po składni wypowiedzi i tym co piszesz...to mam takie dziwne wrażenie, że ty sam do końca nie wiesz o co Ci chodzi. Może warto trochę dozbroić się w pokorę, zabrać tą obrotową mapę nieba z której umiesz korzystać i znaleźć kilka obiektów lornetkowych za jej pomocą?

Takie proste ćwiczenie strasznie uczy pokory, bo niewiele znajdziesz ;) Za darmo, bez certyfikatów !

Mam też uwagę...odnośnie tej mapy nieba i Twojej jej znajomości. Cała sztuka polega na tym, żeby znać niebo z pamięci...a nie wyciągnąć karton i kręcić. Znać obiekty które tam są, rozumieć chociaż trochę fizykę i jej podstawowe prawa.

Podam Ci może głupi przykład ale, będąc ze znajomymi na ognisku z kiełbaską przy piwku zapytają Cię: 
-Jak tam Ci ta astronomia idzie? Pokaż coś fajnego na niebie !
 
Zamiast wyciągać kartonik z mapą nieba...lepiej po prostu podnieść głowę i pokazać paluchem...mówiąc:

-Widzicie ten punkt? No ten jasny. To Jowisz, największa planeta naszego układu. Jest oddalony o ponad 700 milionów kilometrów, takim gratem jak Twój samochód to jechałbyś tam tak długo, że nawet Ibisz by się zestażał. A tam jest Orion. Gwiazdozbiór nazwali tak bo... bla bla bla

Dlatego warto uczyć się nieba z lornetką jak radzili koledzy powyżej. I dlatego też warto czytać forum, oglądać materiały z jutubów i czytać książki. Mając wiedzę, będziesz inaczej traktowany niż ktoś kto ma mapy nieba, systemy Go to i inne cuda ze sztuczną inteligencją...a dalej nic nie umie , nic nie potrafi bo wszystko robi się za niego same a on tylko przykłada oczy do okularu ;)

Zrób tak, żeby Twój umysł był darmowym GoTo ;) Inteligencja będzie zawsze lepsza od sztucznej inteligencji...bo nie jest sztuczna.

Jeszcze raz powtórzę najwięcej i najlepiej nauczysz się sam systematyczną pracą ! Bo ludzie którzy poświęcali by Tobie swój czas i tłumaczyli...nie będą zawsze przy Tobie. A na forum możesz wejść zawsze, masz tutaj setki tysięcy wątków gdzie ludzie z doświadczeniem za darmochę walą wiedzą na lewo i prawo i to są często gęsto Ci sami ludzie ...którzy w tych kołach amatorskich się udzielają. Tam mówią. Tu piszą.

Więc równie dobrze, możesz poczytać co piszą zamiast z nimi gadać. No chociaż gadać przy piwku pewnie przyjemniej. Pozdrawiam :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, ChemicalScratch napisał:

Zaraz... przecież istnieją teleskopy wyposażone we własne systemy sterowania, więc sama informatyka i elektronika tu nie wystarczy, trzeba znać też podstawy automatyki do obsługi takiego narzędzia (mamy XXI w. rewolucja naukowa w dziedzinie robotyki/mechatroniki doprowadzi do to tego, że większość rzeczy będzie wyposażona w sztuczną inteligencję, no np. inteligentne teleskopy)

No do obsługi to akurat niewiele z tych dziedzin trzeba umieć, ale już żeby poskładać samemu jakiś montaż, czy focuser taka wiedza również z mechaniki/automatyki może być przydatna. "Systemy sterowania" w obecnych teleskopach to najczęściej nie są zbyt innowacyjne rzeczy, a sztuczna inteligencja to tutaj niezły żart :) Choć akurat jak o nią chodzi, to jakiś początków można się dopatrywać w dziedzinie obróbki zdjęć - powoli pojawiają się badania nad wykorzystaniem SI np do selekcji zdjęć i ich przetwarzania (ale w świecie amatorskim jeszcze trochę zejdzie, aż coś takiego wkroczy).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To forum to kopalnia wiedzy. Wiele rzeczy tu jest, a jeżeli czegoś nie ma to wystarczy zapytać. Ktoś odpowie, pokaże, pokieruje w odpowiednim kierunku. Jezeli zaś chodzi o kursy to na sąsiednim forum znalazłem taki oto link do coursery. https://www.coursera.org/learn/astro

Jeżeli język to nie przeszkoda to śledź  coursere, jakiś kurs pewnie się tam pojawi. Ja natomiast polecam Ci książki. Jest ich masa. Teraz czytam "Poza Ziemię. Historia lotów międzyplanetarnych". Przeglądaj fora astronomiczne. Blogi. Patrz w niebo. I pytaj. 

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)