Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz rozebrać sklejkę i dać do stolarza - dojdzie koszt robocizny ale odejdzie Twój czas pracy... Później polakierować, wymienić zardzewiałe śrubki na "nierdzewki" (koszt nie aż taki duży) i po napyleniu nowych warstw mieć prawie nowy teleskop. Warunek - trzeba to zrobić porządnie bo półśrodki zawsze psują efekt końcowy.

Ja montaż zrobiłem za trzecim podejściem bo wcześniejsze dwa chciałem mieć szybko i tanio, trzeci robiłem prawie rok i wydałem 2tysiaki a nie w miesiąc za 200zł. Kwestia podejścia do sprawy capelli, sprzedać za grosze i nic nie robić albo zrobić renowację i sprzedać za normalną kasę lub cieszyć się sporym lustrem do wizuala.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 godziny temu, ignisdei napisał:

Konstrukcja od wewnątrz jest spójna i zaimpregnowana.

Robert - wewnątrz czy to MDF czy HDF nie jest niczym impregnowany. Można zrobić izolację stosując na wierzch podkład impregnujący wierzchnie warstwy i na niego kilka warstw lakieru wierzchniego jak pisałem zewnętrznego jachtowego czy innych do zastosowania zewnętrznego. Jednak te zabiegi gdy MDF jest prosto z fabryki lub suchego magazynu.
Moim skromnym zdankiem, odtworzyć elementy MDFowe ze sklejki (nie jest tego dużo), pomalować kilkakrotnie lakierem i będzie raz a dobrze.
Nie będziesz miał problemów więcej z konstrukcją Ty i ewentualny potencjalny nabywca.
Co do elementów, które masz zrobione ze sklejki można je spokojnie reanimować - oczyścić ubytki, uzupełnić szpachlą do drewna, podkład, lakier i jak nowe :)
No i tak jak napisał Maciek - wszystkie wkręty i śruby zmienić na nierdzewki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A więc, zeszlifowałem te "sparciałe" elementy  aż poczułem twardy materiał. Postanowiłem zaszpachlować całość, i przykleić fornir. Następnie zakupię czerwonawą bejcę. Kurierem idzie do mnie też lakier jachtowy. :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
25 minut temu, ignisdei napisał:

A więc, zeszlifowałem te "sparciałe" elementy  aż poczułem twardy materiał. Postanowiłem zaszpachlować całość, i przykleić fornir. Następnie zakupię czerwonawą bejcę.

Tylko nie żałuj impregnatu przed położeniem szpachli i forniru, MDF jest bardzo chłonny, niech jak najwięcej wsiąknie. Oczywiście dobrze wysuszyłeś?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tubus Capelli przeszedł następujące zabiegi

- szlifowanie

-impregnację

-szpachlowanie (wybrałem szpatułkę samochodową z utwardzaczem)

-szlifowanie strony już przeschniętej i pomalowanie jej utwardzaczem.

Po wyschnięciu szpachlu z drugiej strony tubusu zeszlifuję to i utwardzę.  Następnie będę przyklejał paski forniru. Po fornirowaniu przyjdzie bejca. Zeszlifowane -napęczniałe ścianki płyty są bardzo cienkie w paru miejscach, paski forniru poprawią sztywność a szczelność załatwi lakier. Postanowiłem, że Capella kolorystycznie będzie nawiązywać do oryginału, kupiłem więc  bejcę "antyczna czereśnia"  ;) 

Gdy bejca wyschnie pociągnę ją lakierem jachtowym.

Potem przyjdzie czas na rogi "kozy" oraz obrotową podstawę. Ale tym się na razie nie martwię. Są białe noce.  Czeka mnie jeszcze odbudowa optyki.

Reasumując:

Stolarz ze mnie żaden, ale myślę mam troszkę zmysłu artystycznego i wiele rzeczy robię instynktownie ;)

Stare ludzie gadają, że wszystkiego trza w życiu spróbować.   :))

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
50 minut temu, ignisdei napisał:

Tubus Capelli przeszedł następujące zabiegi

Foty zapodawaj - będzie instruktażowo dla innych gdy staną przed podobnym problemem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 20.06.2017 o 08:58, Jacek E. napisał:

Foty zapodawaj - będzie instruktażowo dla innych gdy staną przed podobnym problemem.

Trochę mi głupio wklejać bo jak pisałem, nie jestem żadnym fachurą i trochę wstyd mi. Ale Ok , wrzucę zdjęcie postępu prac.  Oto korpus jest przeszlifowany, zaimpregnowany, przeszpachlowany oraz utwardzony. Wytaszczyłem to na słoneczko,  gdy wyschnie utwardzacz zaczniemy oklejać fornirem.

Środek wykleję okleiną flok.

tubus.jpg

Odnośnie aluminizacji, myślę skorzystam z usług Wrocławia, ale przerobię celę tak by można było LG demontować każdorazowo i przenosić do domu. Nie będę musiał się wtedy martwić słabym utwardzeniem.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
17 minut temu, ignisdei napisał:

Odnośnie aluminizacji, myślę skorzystam z usług Wrocławia, ale przerobię celę tak by można było LG demontować każdorazowo i przenosić do domu. Nie będę musiał się wtedy martwić słabym utwardzeniem.

Może czas pomyśleć o jakimś dedykowanym pomieszczeniu na teleskop? Ja mam skręcone z płyty wiórowej "szafki" w gospodarczym które są uszczelnione na połączeniu drzwi i nie mam problemu z pająkami itd. a w gospodarczym mam sucho nawet jak na dworze leje. 

Może coś w tym stylu: http://www.anglotopia.net/anglophilia/doctor-who-tardis-shaped-observatory-for-seeing-the-universe/ tylko dopasowane do Capelli ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, ignisdei napisał:

Kurna nie szkoda ci kasy, nie lepiej dołożyć trochę i mieć święty spokój na kilka lat?

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Fornir nałożony, przeszlifowany mechanicznie. Trochę może zbyt intensywnie, muszę znów nałożyć troszkę szpachlu w niektórych miejscach i przeszlifować przed bejcowaniem.

IMG_20170627_214620.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ogólnie wygląda tak. Pomalowałem bejcą i polakierowałem. W środku wykleiłem flokiem. Jest wiele niedoróbek. W niektórych miejscach fornir "nie doszedł" równo do okleiny MDF i się zrobiły budy, musiałem wyrównywać żelazkiem itp. Jest sporo faili , które widać. Ale do kroćset jestem tylko gryzipiórkiem ;)

Jutro, jak montaż Dobsona przeschnie zrobię fotki i wrzucę.

kapelle.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i gitara, nieważne są jakieś minimalne niedoróbki, ogólnie wygląda dobrze jak na robotę gryzipiórka;), ale masz satysfakcję, że sam renowację zrobiłeś. Kasa zaoszczędzona a najważniejsze to radocha z dobrze wykonanej samodzielnie roboty:D!!! 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki.

Co do optyki zdecydowałem się jednak na odnowienie w instytucie we Wrocławiu. Przeważył oczywiście argument finansowy.  Jestem już umówiony z Panem Jerzym i optyka jutro startuje.

Aby chronić LG przed moją zaślimaczoną teleskopownią, przerabiam celę tak by można każdorazowo demontować lustro i zabierać do suchego domu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Robert, co tanie, to drogie w ostatecznym rozrachunku.... Taki teleskop aż się prosi o sensowne warstwy z dobrym współczynnikiem odbicia. A Ty konsekwentnie brniesz w przestarzałe technologie.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
11 godzin temu, Jacek E. napisał:

Dodam do tego, że wywalić powinieneś ślimaki

To akurat będzie załatwione jak wyjedzie optyka...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pierwsze złożenie po renowacji bez optyki :

1) Środek wyflokowany i przerobiona cela - dodano dwa kluczyki by móc demontować LG po obserwacji i przechowywać w walizce w suchym miejscu

flok.jpg

2) Poprawiłem wcześniej zainstalowane łożyskowanie mojej konstrukcji

łożyska.jpg

3) Doszły nowe tabliczki znamionowe. Teleskop dostanie też nowy szukacz.

capp.jpg

kamelka.jpg

p.s Pewnie usłyszę w noc integracyjną (w kwietniu), nie obraź się Ignis -ale teleskop maksymalnie zje..łeś, ale cóż  jestem tyko gryzipiórkiem, a Capella definitywnie zostaje u mnie ;)

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hm...Sądzę raczej, że będą same ochy, achy i niecenzuralne słowa w pozytywnym znaczeniu. :)) Jeśli przywieziesz ją na zlot, to sam chętnie (jeśli się dopcham), luknę przez "nową" Cappelle. :)

Gratuluję zapału, poświęcenia i determinacji w realizacji przedsięwzięcia :clap:

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Napiszę bez ogródek, nic nie zjebałeś! To kawał dobrze wykonanej roboty!!! Pozdrawiam!!! 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta