Skocz do zawartości

Gwiazdy podwójne w czerwcową noc


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Dwa i pół miesiąca minęło od moich ostatnich obserwacji i bardzo stęskniłem się za rozgwieżdżonym niebem. Po niedawnym powrocie do kraju z pracy wypatrywałem okazji, by pojechać na miejscówkę i zaspokoić głód obserwacyjny. Ta nadarzyła się ubiegłej nocy. Pogoda w Kielcach i okolicy wspaniale dopisała w Boże Ciało, ale gdy pod wieczór spojrzałem na sat24.com, mina mi zrzedła. Od zachodu szerokim frontem nad Polskę nasuwały się chmury i coraz bardziej zbliżały się do moich okolic. Na szczęście z nastaniem nocy zwolniły nieco pochód i udało mi się spędzić ponad 2 godziny pod czystym niebem w Goździe k/Kielc, na mojej stałej miejscówce. Poniżej - jak to mam w zwyczaju - wrzucam zapiski z dziennika obserwacyjnego.

Sesja 506. 15.06.2017 22:20 - 00:35. Gózd k/Kielc. SQM-L po nastaniu względnej ciemności pokazał 20.67 mag/s2, około północy było lepiej, 20.90 mag/s2. Refraktor Takahashi FS102 na montażu paralaktycznym, obserwacje gwiazd podwójnych. Seeing dopisał i można było z powodzeniem używać sporych powiększeń. W trakcie obserwacji kilka razy spojrzałem też na Jowisza i Saturna. Ten pierwszy pokazał sporo detalu na tarczy, a ten drugi wspaniałą przerwę Cassiniego po całym obwodzie (234x) i ciemniejsze fragmenty na północnej stronie tarczy. A teraz o gwiazdach podwójnych:

2 Sco (4.7+7.0; 2.0") rozdzielona przy 234x (XW3.5), jasny składnik żółty, gwiazdki bliziutko, trudne z powodu dużej różnicy jasności, ciemną przerwę dostrzegłem. Szkic ze strony www.deepskywatch.com:
2-scorpio-sketch-s.jpg  

Beta Sco (2.6+4.5; 15.4") biało-żółta, pięknie rozdzielona przy 117x (XW7). Szkic ze strony www.deepskywatch.com
beta-scorpio-sketch-s.jpg

Jabbah, ni Sco, 14 Sco (4.4+5.3; 1.3") 234x - zlana, 328x (XW5 + barlow Celestron Ultima 2x) - w chwilach lepszego seeingu 2 przytulone żółto-niebieskie gwiazdki, trudna!
Tutaj szkic (http://divulgazione.uai.it) wykonany przy 428x, okazuje się, że to w rzeczywistości układ czterech gwiazd: AA_NuSco_Kussi2.jpg  

12 Sco (5.8+8.1; 3.8") nisko nad horyzontem, w gorszych warunkach seeingowych, ale przy 234x wyraźnie rozdzielona, słabiutki drugi składnik
11 Sco (5.8+9.8; 3.3") łatwiejsza do rozdzielenia od poprzedniej (też 234x) mimo większej różnicy jasności składników i mniejszej separacji. Po prostu świeci wyżej na niebie. Główny składnik biały.
Antares A-B (1.0+5.4; 2.6") Po raz pierwszy widziałem Antaresa B, który ma wyraźnie niebieską barwę i świeci tuż za pierwszym pierścieniem dyfrakcyjnym Antaresa A. Przy 328x dostrzegłem wyraźną kropkę na kącie pozycyjnym ok. 270st, co dobrze zgadza się z danymi: http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?iddoppia=66437 Trudna para, ale tym większa satysfakcja. Mam już na koncie Syriusza B, Rigela B i Antaresa B :-) Tutaj dość rozmazane zdjęcie ze Sky&Telescope, ale pokazuje układ dokładnie tak, jak go widziałem: 2014-06-13_539b1380b63e0_Antares.jpg

Grafias, Ksi Sco (gwiazda potrójna, AB 5.2+4.9; 1.1", AC 5.2+7.3; 7.5") Piękny, ale trudny układ. Przy 234x AB to zlane, żółte gwiazdki, chwilami dało się wyodrębnić 2 punkty przytulone do siebie, bez ciemnej przerwy. Przy 328x podobnie. Para AC lekka, łatwa i przyjemna, słabszy składnik niebieski. 
Mi Lib (5.6+6.6; 2.0") bardzo ładna para, rozdzielona ławo przy 234x, dość ciasna, żółto-biała.
24 Oph (6.3+6.3; 1.0") najciaśniejsza z par dziś rozdzielonych. Sprawę ułatwia jednakowa jasność składników, przy 234x chwilami osobne kropeczki, trudna!
Marfic, lambda Oph (4.2+5.2; 1.4") po raz kolejny udało mi się rozdzielić Marfica, choć to trudna sztuka! Przy 234x chwilami widoczna ciemna przerwa, jaśniejsza gwiazdka wyraźnie żółta. 
Tau Oph (5.3+5.9; 1.5") kolejna trudna gwiazda w Wężowniku, udało mi się ją rozbić przy 234x, żółto-biała, ciemną przerwę dostrzegłem w chwilach lepszego seeingu.

Na deser spojrzałem na fajną Pi Aql (6.3+6.8; 1.4"), a po zmaganiach z naprawdę trudnymi układami spojrzenie epsilony Lutni czy Izara (epsilon Wolarza) to wisienka na torcie. 

Miło było spędzić dwie godziny tej ciepłej, czerwcowej nocy na zmaganiach z gwiazdami podwójnymi. Fluorytowe szkło refraktora w połączeniu z dobrym seeingiem pokazało moc.

Czystego nieba!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Spojrzałem na kilka letnich klasyków, ale refraktorem 102mm niewiele można zdziałać na tym polu. Następna sesja będzie z BR-141, odbiję sobie :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna relacja, chylę czoła Pawle! W TS 15x70 w porównaniu do Twoich możliwości sprzętowych to mogę niewiele "podwójnych" dostrzec. Mój ulubiony układ podwójny to Serce Karola, taki "mały Dawidek z Goliatem". Pozdrawiam i ciemnego nieba życzę!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)