Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.06.2017 Minkowski 1-64


Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, lukost napisał:

Świetny artykuł! nie trafiłem wcześniej na niego .Dzięki, to trzeba będzie spróbować. Dam znać jak poszło:)) .Może jeszcze zdążę zanim Lutnia pogrąży się w odmętach łuny znad Wrocławia.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Udało mi się dorwać Abella 46 podczas pięknej nocy 07/08 sierpnia. Takie niebo nie zdaża się często, prawie jak w Bieszczadach :) . Trudno ją namierzyć ze względu na bogate pole gwiazdowe i to że bez filtra jej nie widać. W UHC jest widoczna jako plamka światła (zerkaniem), wokół gwiazdy centralnej. Chwilami znikała. Najlepsza w BCO 18mm (pow. 103x) . W jakiejś 30' odległości piękny sznur słabych gwiazdek ciągnący się wzdłuż całego pola widzenia.

Podczas tej nocy padło jeszcze 5 planetarek z katalogu Abella: 43,61,65,72 i 81. Ale o tym napiszę w innym wątku.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Sensownym zamiennikiem to znaczy, że widać, ale mniej kontrastowo. Za to mamy więcej gwiazdek tła. ;) W OIII jest też znacznie więcej subtelnego detalu. Po prostu jeśli ktoś z jakichś powodów może zainwestować tylko w jeden filtr, to może nim być właśnie UB. Co do przepuszczalności to trza poszukać wykresów w necie, z tym że ja mam starszą wersję made in Japan, która z tego co pamiętam jest nawet nieco szersza od obecnie produkowanych UB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol, zawsze Veila oglądam w OIII i zawsze jest lepszy niż w UHC :) Wczoraj pierwszy raz widziałem na poważnie w Ultrabocku i bardzo mi się podobał.

Co do M1-64 to oglądałem ją wczoraj pierwszy raz pod dość średnim niebem (choć przejrzystość była bardzo dobra), z UB, OIII i UHC w Newtonie 13" w okularze 9mm 100*. Ładna, szarawa kulka, widoczna bez większych kłopotów, lepiej zerkaniem. UHC i UB fajnie ją wyciągały choć i OIII sobie poradził ale odczucie gorsze - przygasił gwiazdy.

Generalnie fajny obiekt, dzięki Lukost, bo nie miałem pojęcia o jego istnieniu ;) Polecam na niego zerknąć.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2019 o 18:00, lukost napisał:

Zrobilim go wczoraj z Grześkiem @GKG w czternastce, z Ultrablockiem na pokładzie. Ten filterek jest jednak całkiem sensownym zamiennikiem OIII, co sprawdziliśmy też na kilku planetarnych Abelkach (39, 43 i 46). 

Jednak zamiennik to zamiennik, UHC nie pokaże tego, co potrafi wyciągnąć dobry OIII. Katowałem dziś w nocy dwa Abelle - numer 53 i 62 w Orle. Z poprzednich lat pamiętam, że łatwe nie były, ale dało się je wyłapać. Tym razem było inaczej - numer 53 mignął mi tylko kilka razy, mimo kombinacji z zerkaniem, a 62 w ogóle nie raczył wyskoczyć. Dość ochoczo ujawnił się tylko Abell 65 w Strzelcu, ale on akurat jest dość jasny jak na ten katalog - w jego przypadku trudność wynika raczej z mocno ujemnej deklinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Właśnie zaliczyłem 6905 :) ale odlot a to wszystko dzięki otoczeniu w jakim się znajduje i UB który daje radę. Lecę do 6765 skoro polecasz. 

Edit: faktycznie ma ciekawy kształt, taka jakby podwójna, przez środek ciemna krecha i zdumiewająca jasna, czysty biały kolor przynajmniej u mnie :) dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Widziałem wczoraj pana Minkowskiego 1-64. Nalot okazał się bardzo szybki, bo są tam niedaleko trzy jaśniejsze gwiazdy 6.65-7.45mag, które z kolei bardzo pomagają namierzyć wyróżniające się z tła mikroasteryzmy w okolicy samej planetarki. Mgławica w 12" (bez filtra) była oczywista i widoczna bez trudu. Widać było również słabą gwiazdkę przylegającą do okrągłego szarego duszka.

Widzę, że wspominano tutaj również NGC 6765, którą akurat obserwowałem dwa dni temu. Mi też bardzo się spodobała. Widać było taki jakby wykrzyknik albo podłużny, zwężający się nieruchomo płomyk. Nie byłem tylko pewny, czy ten "wykrzyknik" to sama mgławica, czy może mgławica plus jakaś gwiazdka.

Edytowane przez Damian P.
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony ,"odświeżającym postem" Damiana ,wczoraj(10.10.2021), przymierzyłem się do minka, 14" njutkiem. Widoczność z minuty na minute, robiła się coraz bardziej cirrusowata( zaleta mieszkania w  bliskim sąsiedztwie gór ?)ale początkowo NELM 6.5mag+ i seeing IIA. W 12mm(125x) łatwa i oczywista, 8,5mm(178x) jasny placek nie wymagający żadnych filtrów.Pokusiłem się na 455x, ale taki power już ją wygasił,i wymagała większego wysiłku. Najlepiej pokazał ją 6mm(250x), jako plackowate pojaśnienie z przyklejoną słabą gwiazdką,popełniłem nawet  szkic, ale warun już słabnął. Zahaczyłem jeszcze o wspomnianą NGC6765.Tu już trzeba byłą po zerkać, filt OIII niewiele zmienił, i dopiero zastosowanie CCD blue, ujawniło podłużny kształt , najlepiej przy 178x(8.5mm),niestety wszystko w momencie otulił cirrusowy welon, uniemożliwiają dalszą obserwacje ,i szkic.....

  • Like 3

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)