Skocz do zawartości

Celowanie szukaczem i pytanie o tubę


macon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po pierwsze chciałem się przywitać.

Od dłuższego czasu moja pasją było astronomia i kosmologia (oczywiście w popularnonaukowym ujęciu). Kilka dni temu postanowiłem kupić sobie w końcu teleskop. Tak o to zostałem szczęśliwym posiadaczem gso 10" na dobsonie.

Na razie warunki pogodowe pozwoliły mi zabrać teleskop na obserwację tylko raz i tak łapiąc pojedyncze gwiazdy spomiędzy chmur. Gdy zobaczyłem Jowisza z czterema księżycami galileuszowskimi to poczułem się jak dziecko. Saturna w opozycji pogoda nie dała mi obserwować.

 

Dzisiaj pogoda wygląda na zachęcającą dlatego mam dwa pytania przed wieczorną obserwacją.

1) Mam problem z celowaniem teleskopem. Wzrokowo widzę jedną, dwie gwiazdy. Przez szukacz tych gwiazd jest 3 razy więcej. Ni jak nie potrafię wycelować w obiekt ponieważ przestaję się bardzo wyróżniać. Głupio to zabrzmi ale zaczynam zastanawiać czy nie zamontować muszki i szczerbinki z papieru na szukaczu. Szukacz oczywiście skalibrowany z teleskopem.

2) I pytanie techniczne- do czego służy 35mm tuba (35mm extension tube)?

3) Jowisz bardzo mnie i dziewczynę raził, jaki konkretnie filtr polaryzacyjny polecacie do oglądanie planet?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

1) No cóż, mam dwie propozycje.

Pierwsza. Patrzysz w szukacz mając otwarte obydwa oczy. Jak to działa ? A no tak że nasze oczy zawsze patrzą w ten sam punkt, otwartym okiem patrzysz na gwiazdę, planetę której szukasz. Przykładasz drugie oko do szukacza i zaczynasz kierować się na wybrany obiekt, w pewnym momencie zauważysz że gwiazda na którą patrzysz nie uzbrojonym okiem zacznie się pokrywać z tą widzianą w szukaczu. W momencie kiedy obydwie się spotkają dotarłeś do celu.

Drugi sposób to zakup zielonego lasera i świecenie nim przez okular szukacza. Jednak nie polecam podczas obserwacji w dużej grupie astro-hobbystów, ze względu na nie cenzuralne słowa które mogą paść pod Twoim adresem kiedy stracą akomodację wzroku.

2) Musi wypowiedzieć się ktoś inny, wydaje mi się że to jakaś złączka do lustrzanki.

3) Filtrów planetarnych jest na rynku dość sporo myślę że na początek jakiś niebieski (ja akurat często używam) coś na pewno znajdziesz TUTAJ

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, macon napisał:

1) Mam problem z celowaniem teleskopem.

Miałem to samo. Na dodatek dezorientowało mnie odwracanie obrazu przez szukacz. Po lekturze forum, znalazłem poradę, by tradycyjny szukacz zastąpić Sky Surferem. To też szukacz, ale bez powiększenia. W centralnym jego punkcie, jest wyświetlana laserowa czerwona kropka, której natężenie regulujesz. Dla mnie bomba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"35mm extension tube" jak sama nazwa wskazuje jest przedłużką. GSO dodaje je chyba do wszystkich dobsów. Jeśli zabraknie ci wysuwu wyciągu okularowego z jakimkolwiek akcesorium czy będzie to okular czy kamera to wtedy będziesz mógł jej użyć i w ten sposób uratować sytuację.
Powiem jednak szczerze że w moim 8" GSO nigdy jej nie używałem bo nie było takiej potrzeby. Słyszałem jednak że ludzie jej używają kiedy podnoszą lustro główne trochę do góry (pod astro Fotografie lub z innych względów)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
Teraz, NesesereK napisał:

ta tuba to nie czasem montaz na okulary 2"?

A co to jest montaż na okulary?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)