Skocz do zawartości

Obserwacje Marsa


Rekomendowane odpowiedzi

Niestety póki co mam do dyspozycji jedynie SW 120/600, który nieco ogranicza moje możliwości jeżeli idzie o obserwację Marsa. Najkrótszy okular jakim dysponuję to 6mm, a jak łatwo policzyć daje to powiększenie 100x. Troszkę zbyt mało na to, żeby w chwili obecnej starać się wyszukiwać szczegółów na tarczy planety. Miałem okazję próbować w poniedziałek, ale niestety zabrakło mi ogniskowej w teleskopie, albo odpowiedniego okularu/barlowa :) 

Niedługo powinienem dostać w swoje łapki Cassegraina 8" co powinno troszeczkę poprawić moją sytuacje w tej materii, choć mogą jeszcze wyniknąć różne nieprzewidziane historie z tym teleskopem ;)

 

Tak przy okazji... z czystej ciekawości... jak się sprawdza zwykły tani refraktor achromatyczny 102/1000 w roli teleskopu do planet?

Ewentualnie jego nieco więksi kuzyni 120/1000, czy 127/1200 Bressera (chociaż to już pokaźna tuba).

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120/600 jest strasznie kiepska do Marsa - cieżko coś dostrzec, za duża degradacja obrazu na większych powiększeniach. Do Jowisza i Saturna krótkie achro jeszcze w miarę ok, ale do Marsa już nie. 

Długie achro powinny być już dobre, chociaż już wychodzą z obiegu wypierane przez Maki i SCT.

 

Wracając do Marsa seeing się po północy zepsuł, że wszystko pływało, jakby było pod wodą. Podobną sytuację miałem 2 dni wcześniej.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 4 miesiące później...

Jestem dość zawiedziony obserwacją marsa.Widziałem jedynie nieduzy rozmazany placek. W tym samym momencie jowisz prezentował się dostojnie z dumą prezentując 4 ksieżyce. Czy termin na obserwację marsa jest aż tak nieodpowiedni? Czy po nabyciu lepszych okularów wrażenia powinny sie zmienić?

N-254/1200 SYNTA 10 DOBSON, okulary typu Ploessla 25mm i 10mm - w zestawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że Mars jest teraz ,,nisko" szanowny Kolego w stosunku do Jowisza, Szczególnie gdy obserwowałeś o tej samej godzinie. Najlepiej obserwować go około piątej rano. Ale i tak nie można porównać go do króla naszego US.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o 5 rano obserwowałem i Mars przypominał różową ciapkę. Nie ma mowy żeby zobaczyć jak tam Matt Damon i jego kartofle... 

N-254/1200 SYNTA 10 DOBSON, okulary typu Ploessla 25mm i 10mm - w zestawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wnuq napisał:

 Mars przypominał różową ciapkę. Nie ma mowy żeby zobaczyć jak tam Matt Damon i jego kartofle... 

No Masz freudowskie skojarzenia widzę.... A co do obiektów na Marsie to chyba Kolega się fotek z Hublela naoglądał, a to niestety jak widzę stopkę 10" Newton postawiony na Ziemi ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo widziałem ostatnio przez ED 102 - rozmyty placek bez szczegółów, podczas, gdy z drugiej strony nieba i wyżej położony Jowisz był rewelacyjny.

Mars jest jeszcze za mały, a po drugiej jest nisko. W okolicach opozycji trzeba będzie patrzeć, i liczyć na dobry seeing, bo zbyt wysoko w tym roku to chyba nie będzie.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jak to teraz jest z obserwacjami Marsa i Wenus?

Obie planetki widać przed wschodem słońca, dzisiaj rano próbowałem coś popatrzeć ale Wenus nie dalo się za bardzo wyostrzyć a Mars to taka mała czerwona kropka :/ Spodziewałem sie więcej.

A może mam po prostu zbyt słaby sprzęt? Sky Watcher 90/900, okular HR Planetary 7mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars jest teraz bardzo daleko od nas - niemal dokładnie "po drugiej stronie Słońca" i ma przez to bardzo małe romiary kątowe (~4"). Z Wenus jest podobnie - jej rozmiary kątowe są co prawa nieco większe (~12"), jednak jest blisko pełni, więc w najlpeszym razie zobaczysz ją jako jasny "dysk".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.09.2017 o 18:36, lolak89 napisał:

Nawet nie wiecie jak ja czekam na powrót planet a w szczególności Marsa, którego, nigdy przez teleskop nie oglądałem. Jeśli zobaczę choć zarys "kontynentu" to chyba eksploduję z radości, mnie już nosi na samą myśl. Pozdrawiam

W MAK'u 127 do zrobienia bez problemu ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 3 miesiące później...

Dziś rano miałem godzinę bez chmur. Głównym celem było przetestowanie Maka 150 na Jowiszu ale zerknąłem również na Marsa. Przy 200x w bino pokazał się jako fajna kulka z lewej strony widać było fazę planety. Ale co najlepsze zobaczyłem ciemny obszar.  Poniżej wrzucam mniej więcej co widziałem zrobiony w paincie. Skoro już teraz coś widać myślę, że w czasie opozycji będzie na co popatrzeć. To ciemne nie było oczywiste przez cały czas, było widać jak powietrze przepływa przez obraz i czasami zamazywało widok. Nie mogę się doczekać lata.

mars.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Oglądałem teraz Marsa w Maku 180, najlepszy widok w ortho 12.5mm. Planeta "wzburzona", natomiast bardzo często wyłaniają się dobrze zarysowane ciemne obszary, z widocznymi krawędziami koloru grafitowego, kolory planety blade, pastelowe, czapa chyba lekko większą niż ostatnio. Widziałem też na krawędzi północnej biały podłużny obszar, nie wiem czy to moje zwidy?

Obserwacje balkonowe. 

Screenshot_20200921_002524.thumb.jpg.f659b7df9935c156640b47959d97b17b.jpg

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebastian Ś. napisał:

(...) Widziałem też na krawędzi północnej biały podłużny obszar, nie wiem czy to moje zwidy? (...)

Też to widziałem, więc może to nie zwidy. Zgaduję że to chmury. Wydawały mi się jeszcze bardziej rozległe niż Twoje zaznaczenie.

Obserwowałem Newtonem 300/1500 z Pentaxem XW 3.5. Momentami było widać fajny detal.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mareg napisał:

Też to widziałem, więc może to nie zwidy. Zgaduję że to chmury. Wydawały mi się jeszcze bardziej rozległe niż Twoje zaznaczenie.

Obserwowałem Newtonem 300/1500 z Pentaxem XW 3.5. Momentami było widać fajny detal.

Tak były bardziej rozległe,  czyli jednak coś tam widać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu obserwuję tą planetę regularnie. Wczoraj również. Pomimo słabej widoczności Mars prezentował się wczoraj bardzo fajnie. Było można zobaczyć mnóstwo detalu na samej tarczy oraz czapę polarną trochę mniejszą niż kilka dni wcześniej. Przy obserwacji bardzo pomagają filtry szczególnie czerwony i zielony. Obserwuję apochromatem 85 mm przy powiększeniach od 90 do 140 razy a czasem podbijając do prawie 200. Myślę że to jeden z lepszych sezonów na tą planetę. Pozdrawiam wszystkich oglądających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mareg napisał:

Też to widziałem, więc może to nie zwidy. Zgaduję że to chmury. Wydawały mi się jeszcze bardziej rozległe niż Twoje zaznaczenie.

Obserwowałem Newtonem 300/1500 z Pentaxem XW 3.5. Momentami było widać fajny detal.

Chmury na Marsie?

Wczoraj zapodałem na maku 127 w mono okular BCO 10, wyszło coś w okolicy x150. Czapa bez problemu widoczna, pociemniona struktura również. Na południu nic nie widziałem. Nie sądzę, aby mak 127 pokazał coś więcej, ale zobaczymy. Dla przykładu porównałem widok z TS HR 9mm - nie zauważyłem wyższości okularu BCO w odniesieniu do jakości obrazu, czy też widocznego detalu. Patrząc dodatkowo na pole widzenia i ER to BCO odpada w przedbiegach. Poczekam jeszcze na lepsze warunki i dam mu drugą szansę : )

Dla porównania dwa dni wcześniej w GSO 8" w przybliżeniu x180 widziałem piękną, ostrą kulę 3D z wyraźną czapą i strukturą - mogę śmiało stwierdzić, że był to najlepszy Mars jakiego widziałem. Z wrażenia zbierałem szczękę z "podłogi". I to było w ES 6,7, gdyż nie miałem nic planetarnego ze sobą. W mojej ocenie taka jakość obrazu w maku 127 będzie nie do osiągnięcia.

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że Mars ma chmury pierzaste. Czapy północnej raczej obecnie nie widać ze względu na kąt nachylenia i to że na Marsie zima dopiero się zaczęła na początku miesiąca, więc czapy będą rosnąć. 

Zdjęcie z Hubbla pokazuje czapy osobno, a z CalSky wczorajszy widok. 

1139264367_Screenshot2020-09-21at09_51_15.png.ef146624af6193a80adee4da0916626a.png

image.png.eecf6223d85b764c6b5f490ff6a338fa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://astropolis.pl/topic/72073-opozycja-marsa-2020/page/18/#comments
Na niektórych zdjęciach widać pojaśnienie, jednak zdjęcie z dzisiejszej nocy ich nie pokazuje.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)