Skocz do zawartości

Obserwacje Marsa


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Alice napisał:

Tak dla jasności, mówimy cały czas o "bieli" przy biegunie północnym? Bo ja właśnie to mam na myśli.
image.png.f75204b604ad59099b2a9a074ba14cd5.png
 

Tak dokładnie tam, natomiast wydawało mi się zdecydowanie dłuższe niż na tej symulacji z CalSky i chyba cieńsze. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem wczoraj w BCO 10 na 8", power x120, bez filtrów, a potem z polarem. Obraz żyleta, wyraźne struktury i czapa, jednak żadnych chmur nie dostrzegłem : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, chmury. Mare Acidalium nie wyłania się bezpośrednio z bieguna północnego, tylko nieco nad nim jako podłużne pociemnienie. Co sugeruje, że są tam chmury lub mgła. Pozdrawiam Jarek

Mam na myśli obserwacje wizualne.

 

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem ponad godzinę temu Marsa przez teleskop 12" - pierwszy raz w tym roku i właściwie od dawna. Teleskop chłodził się jakieś 3 godziny. Było mglisto. Już w 60 razy zauważyłem, że na tarczy są jakieś struktury. W 107 i 150 było to już wyraźne, jednak najwięcej czasu patrzyłem w powiększeniu 319 razy. Mars był duży i piękny, wyraźnie widziałem podłużną, ciemną formację, która miała zgrubienie z jednej strony, potem lekkie nieco dalej, a potem skręcało to wyżej. Obok był większy twór, jednak znacznie słabszy i dostrzegalny czasami z utrudnieniem. W momentach dobrego seeingu, struktury były bardzo dobrze widoczne, w miarę ostro, z nieregularnymi granicami (szczególnie ta ciemniejsza, a do tej słabszej dołączały dalsze rejony). Przy krawędzi tarczy wyraźna, niewielka, jasnobiała czapa polarna, którą ku zdziwieniu chyba ledwo widać było nawet w 60-krotnym powiększeniu.

Od razu po powrocie do domu, zrobiłem na szybko z pamięci byle jaki szkic za pomocą ołówka i pomarańczowej kredki. Czapę polarną dodałem w programie. Na żywo widok był bardzo ładny. Teleskop stał nieużywany jakoś od marca i nie żałuję, że go wyniosłem i że nastawiłem budzik na pierwszą - było warto.

 

IMG_20200923_015129ss.jpg.e805f6157ea07a91bec25b59620e682e.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję dziś Marsa od 4 rano. Mak 127 + bino + 2x18mm BCO. Znów jestem niemal pewny, że widoczna jest biel na północnej krawędzi. Oczywiście na wszelkie sposoby staram się wyeliminować możliwości typu, że to aberracje od nieosiowego patrzenia, czy brak ostrości, odblaski itp. Obserwuję na siedząco na EQ3-2 z prowadzeniem. Momentami widoczne też są szczegóły struktur "kontynentów" choć przeważnie zlewają się w jedną ciemną plamę. Momentami wyraźnie widoczny jest kształt Acidalia Planitia na północy. Być może to dzięki temu, że o tej porze nad ranem ten właśnie region jest widoczny od frontu do nas, to daje kontrast dla bieli chmur okalających biegun. Czapa południowa jak zwykle pięknie się odcina i jest widoczna cały czas bez problemu. W najlepszych momentach seeingu, gdy widoczne są lekko zarysy struktur kontynentów widać jak z największego ciemnego regionu "wystrzela" w bok Valles Marineris i z dostrzeżenia tej subtelnej ciemnej ledwie kreski jestem jak na razie najbardziej zadowolony. Idę jeszcze pooglądać aż niebo się rozjaśni. Może mniejszy kontrast z tłem nieba coś ułatwi. Ciągła walka z seeingiem na planetach jest czymś w rodzaju sportu wg mnie, tak jak generalnie obserwacje wizualne w astro.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem wczoraj z kolegą planetę między godziną 21:00 a godzinę 23:00. Teleskop apochromat triplet 85 mm. Powiększenia 90 x i 140x oraz dwa filtry jeden czerwony baader planetarium drugi gso pomarańczowy numer 21. Widoczność raczej marna. Epsilonów w lutni nie udało się rozdzielić więc rozdzielczość według mojej oceny powyżej sześciu, pięciu sekund kątowych. Planeta mocno falowała pokazując czasem więcej a czasem mniej szczegółów. Pomimo tak słabej widoczności udało nam się dostrzec dwie białe struktury. Ciężko mi powiedzieć która była czaplą polarną a która nie. Załączam schematyczny szkic.1106296844_MARSSZKIC.thumb.JPG.941f8d9b99be9fe1ddaa1a4a8386a61e.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Przypominam,  że Mars wciąż wysoko i długo. Dziś wychłodziłem przed domem lustro przez 3h, a seeing uspokoiły przechodzące niskie chmury. W 7mm (171x) Mars żyleta, jak rzedły chmury idealnie pomagał filtr svbony Moon. Oprócz czapy wyraźnie odcinały się Arabia Terra, Terra Meridiani, Noachis Terra i pewnie kilka innych nieznanych mi formacji o różnym albedo. Piękny, barwny widok, stabilny i wyraźny.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiło mi się okienko pogodowe. Szybkie obserwacje z dość zaskakującym sprzętem ? 90/900 + ortho 12.5 i barlow 2x, czyli około 144x.

Bardzo ładnie widać pociemnienie przez całą długość tarczy z małym ogonkiem. Co ciekawe czapy musiałem się dopatrywać natomiast pojaśnienie na północy dość oczywiście w momentach lepszego detalu.

Patrząc na opis wyżej widać że Maczek dał trochę więcej detalu. 

Screenshot_20201113_204603.thumb.jpg.ddaf18bcd2c227e01c625bd353180c53.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wykorzystać każdą okazję do obserwacji oddalającego się już Marsa. Dzisiaj obserwowałem nieco przeogniskowanym Makiem 150 /testy  dielektrycznej kątówki GSO bez złączki skracającej/. Przy około 200-tu krotnym powiększeniu widoczny pas Mare Cimmerium oraz Sirenum. Na południe od nich smuga Mare Chronium. Czapa widoczna i jaśniejące mgły na północy. Widoczna faza. Pozdrawiam Jarek

 

 

  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)