Skocz do zawartości

Obserwacje Marsa


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, ze zbliża się opozycja (wprawdzie słaba bo tylko 14? łuku), to postanowiłem napisać taki ogólny artykuł o obserwacjach tej planety.

Mars obiega Słońce w okresie nieco ponad 2 lat (780 dni) W przeciwieństwie do pozostałych planet zewnetrznych , które mają opozycję co roku, Mars ma opozycję co 2 lata. I w zasadzie tylko wtedy mamy sensowne warunki do jej obserwacji. Raz na jakiś czas zdążają się wielkie opozycje (w cyklach co15-17 lat) ? gdy tarcza planety może osiagać nawet 25? łuku. Ostatnia taka opozycja miała miejsce w 2003 roku.

Doba na Marsie jest niewiele dłuzsza od ziemskiej, bo wynosi 24 h 36 min, więc obserwując o tyhc samych porach dzień po dniu obraz Marsa niewiele nam się zmieni. Na powierzchni planety mozemy zaobserwować ciekawe szczegóły.

Najłatwiejszymi szczególami sa czapy polarne (1 i 2) ? jasne obszary składające się z zamarzniętej wody i dwutlenku wegla, zmieniają swoją wielkość z zależności od pory roku. Poza tym w obserwacjach możemy wyróżnić pokryte pyłem i tlenkami zelaza jaśniejsze obszary takie jak Arabia Terra (6), Amazonis Planitia (12) czy Elysium Planitia (5), oraz ciemniejsze obszary uważane niegdyś za morza np. Mare Erytreum (18), Terra Sirenum (1) zy Syrtis Major (3).

Na marsie znajdują się także wielkie wygasłe wulkany tarczowe oznaczone jako Tharsis montes (9), w których w skład wchodzi Ascraeus Mons, Pavonis Mons, Arsia Mons oraz Olympus Mons (8). Ten ostatni jest najwyższym szczytem w układzie Słonecznym. Wznosi się na wysokość ok. 25 km ponad średnią powierzchnię Marsa i ma średnicę ok. 600 km.

Na prawo od Wulkanów znajduje się ogromny kanion (największy w układzie słonecznym) ? Vales marineris (11). Ma on długośc 5000 km, szerokość ok. 200 km i głębokość ok. 7 km.

1. Czapa polarna północna

2. Czapa polarna południowa

3. Syrtis Major

4. Utopia Planitia

5. Elysium Planitia

6. Arabia Terra

7. Acidalia Planitia

8. Olympus Mons

9. Tharsis Montes

10. Terra Meridani

11. Vales Marineris

12. Amazonis Planitia

13. Terra Sirenum (Mare Sirenium)

14. Tyrrena Terra

15. Terra Cimeria

16. Arcadia Planitia

17. Elysium Mons

18. Mare Erythraeum

2i7s1tg.jpg

291jle9.jpg

Mars otaczają 2 małe  ksieżyce Phobos i Deimos. Są to nieregularne bryły skalne niewielkich rozmiarów, przez co ciężko je zaobserwować przez teleskop.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Górne planety ponoć najlepiej obserwować kiedy są w tzw opozycji, zwłaszcza w wielkiej opozycji. Poszukaj przez google, gdzies powinno być kiedy owe opozycje są i co to jest.

O, tu jest, ale nie wiem na ile to dokładne:

http://cybermoon.pl/kalen/opozycje/mars.html

A tu o wielkich opozycjach:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_opozycja_(astronomia)

W sumie w opozycji czy nie, będzie wyglądał w 60/700 jak malutkie czerwone jajeczko. Czerwone jajeczko podrygujące na wietrze trzęsącym montażem. Myślę, że do kolejnej opozycji ogarniesz coś lepszego.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy później...

Mam pytanie, posiadam syntię 8, chciałem zaobserwować Marsa dzisiejszej nocy. Na podstawie stellarium udało mi się mniej więcej określić która to "gwiazda", ale przy próbie obserwacji przez okulary 10 i 20 mm  zaobaczyłem tylko małą kropkę jak bym patrzył na gwiazdę. Z książek wiem że przez taki sprzęt powinienem zobaczyć jakieś szczegóły np. czapy. Nie wiem czy nie udało mi się go tak naprawdę znaleźć czy Mars rzeczywiście jest taki mały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety - będzie troszkę większa kropeczka z tym zestawem szkiełek i teleskopu :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się delikatnie przyczepić, to okres obiegu Marsa wokół Słońca to ok. 687 dni ;)

A przyczepiać się niema za bardzo do czego ;)  bo wynosi od 686 do 738 dnia.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie wziąłem jednak pod uwagę co Charon miał na myśli ;) rzuciła mi się ta wartość w oczy, bo ostatnio w ramach przeglądu literatury do pracy dyplomowej czytałem książkę Zubrina i Wagnera - Czas Marsa, stąd moje wtrącenie się w temat ;)

  • Like 1

SkyMaster 15x70, EQ5 synscan; 90/900 AZ-3 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to mamy forum - zobacz ile wiadomości ,,wpadło" - i jak wartościowych przez Twoje ,,wtrącenie" 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już rozumiem o co chodzi, szkoda. A mógłbym zapytać jaka ogniskowa jest potrzebna żeby zobaczyć szczegóły?

Pobaw się tym programem - dobieraj rożne ogniskowe i apertury - na podglądzie wybierz obraz - real. Sam mniej więcej zorientujesz się w parametrach :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Warto już rozpocząć sezon obserwacyjny Marsa, bo już ok 1-2 planeta góruje. W SCT 5" wczoraj przy ok 150x było widać ze 2-3 ciemniejsze obszary na brzegach tarczy (wg Calsky - Syrtis Major i Acidalia Planitia), ale w realu cieżkie do rozróżnienia (tarcza zbyt mała, poza tym 5" też nie za duże).

Jeszcze symbloczna fotka z projekcji - trochę się złapało - widać ciemniejszy obszar z lewej.

316vhoz.jpg

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze już od tygodnia obiecuję sobie, że na niego zapoluję. Niestety. A to brak czasu, a to coś innego. :-\

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)