Skocz do zawartości

DIY Astronomy Dome - budowa kopuły.


Rekomendowane odpowiedzi

Brawo Maciej, widzę że rekonwalescencja się udała :) nie zmarnowałeś czasu z piwkiem przed telewizorem... zaraz, zaraz, przecież Ty nie powinieneś, to pewnie dlatego, taka terapia zajęciowa :D
Wygląda to naprawdę świetnie, całkiem spory teleskop się zmieści. Trzymam kciuki za pogodę i zapał. Tak sobie teraz myślę, że już kiedyś oczyma wyobraźni coś takiego widziałem ;)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Michale przecież to przez Twoje wklejone obserwatorium zacząłem o tym myśleć :). W tym tygodniu chciałbym jeśli pogoda pozwoli zakończyć poszycie (żywica z matą). Później biały żelkot i wrota do okna zostaną. Napęd do "okna" i napęd do obrotu już obmyślony jak by ktoś pytał.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jolo napisał:

Ekstra - gratulacje :) Ale to taka kopuła XXL chyba - na pionowo to chyba cały zatomski zlot się tam zmieści :)  Ewentualnie 1m teleskop :hot:

XXL - 3,6m z zewnątrz ma pierścień. Otwór ma szerokość 116cm. Więc na widłowym montażu można 1m teleskop wieszać :)). Nawiasem mówiąc montaż będę przerabiać później - oś dec na widły i zwiększenie precyzji bo na klinowych paskach faktycznie jej brakuje.

35 minut temu, wessel napisał:

Warto chyba pomyśleć o zabezpieczeniu kopuły przed zdmuchnięciem przez silny wiatr. Pogoda u nas się zmienia i podmuchy ponad 80 km na godzinę bywają...

Już pomyślane :) tylko nie zrobione :)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz później myślał nad napędem do obrotu kopuły? Już nie mogę się doczekać mechanizmu otwierania otworu roboczego w kopule - góra-dół czy na boki?

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pawcio napisał:

Będziesz później myślał nad napędem do obrotu kopuły? Już nie mogę się doczekać mechanizmu otwierania otworu roboczego w kopule - góra-dół czy na boki?

...

10 godzin temu, kapral napisał:

... Napęd do "okna" i napęd do obrotu już obmyślony jak by ktoś pytał.

...

na boki -  nie chcę mieć problemu ze zgarnianiem śniegu na takiej wysokości. Druga sprawa to koszty i czas pracy.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kapral napisał:

... Napęd do "okna" i napęd do obrotu już obmyślony jak by ktoś pytał.

O kurczę, przepraszam jakoś uciekło mi to zdanie a myślałem że opanowałem już czytanie ze zrozumieniem :) Czekam na zdjęcia z następnych etapów i po chamsku zazdraszczam :)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zarek napisał:

Maciej, tempo piorunujące! Czy już dzwonili do Ciebie z Hawajów? Ponoć nie mają środków na nowe obserwatorium i szukają czegoś dużego ale taniego ;)

Nie dzwonili ;) ... A co do tempa. Żebra były dzień wcześniej już skończone a położenie hdf'u jest proste i idzie raz, raz,... ma tylko 3mm grubości i jest leciutki.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę koledzy, jeśli ktoś się zna na laminatach z żywicy epoksydowej to prosiłbym o kontakt bo ja się nie znam a czeka mnie jeszcze laminowanie.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
34 minuty temu, kapral napisał:

 

No i stoję z pracą przy kopule przez brak pogody :(

Dawaj ją do Ustki, jest pogoda :) Pomogę Ci a później to nawet tu stać sobie może sobie spokojnie :))

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek ale żeś poszedł z robotą. Jak tylko prace będą ukończone przyjeżdżamy z Michałem na odbiór. beer

Od tego się nie wymigasz!:afro:

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że opanowałeś temat połączeń, starczyło nawet czasu na zakrycie szpary pomiędzy "statorem" a "rotorem". Dzisiaj ma być przerwa w dostawie deszczu i względnie przyjazna do laminowania temperatura. Mocno Ci kibicuję! No i oczywiście przyjmuję zaproszenie Szymona :D

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deszcz mnie wygonił do szwagra garażu :)) ... więc zabrałem się za wrota - 120cm szerokości powinno wystarczyć. Widać również, że oryginalne akumulatorki od wkrętarki nie dają rady więc działam z troszkę większym akumulatorkiem :))

20170710_164809.thumb.jpg.6315e53904c8b01e75354270b5487ead.jpg

20170710_164822.thumb.jpg.c5edb2249f69abf73b2d35844e4f9a78.jpg

20170710_170457.thumb.jpg.7593afbaef14da856e84ef86fa42f8dc.jpg

  • Like 7

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DarX86 napisał:

W basenie impregnujesz zanurzeniowo ? :)) 

No jak wszystkie nowe fury, zabezpieczenie to podstawa ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER ! GRATULUJĘ, PIĘKNE i jestem pod wrażeniem, chyba będzie plagiat, a kopia stanie na moim podwórku. Kopułę chyba zrobię z żywicy, wykonam kopyto i trzy do pięciu warstw żywicy z wtopioną siatką z włókna szklanego warstwa po warstwie. W latach 70-tych owijałem tyczki bambusowe gazą opatrunkową i nasączałem żywicą by uzyskać super wytrzymałe i lekkie anteny długości 5 metrów, teraz to doświadczenie wykorzystam, a dostęp do materiałów dziś jest łatwiejszy.Trzymam kciuki i powodzenia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wega napisał:

..... Kopułę chyba zrobię z żywicy, wykonam kopyto i trzy do pięciu warstw żywicy z wtopioną siatką z włókna szklanego....

To się odezwij - mam do odsprzedania w dobrych pieniądzach ponad 20m2 maty 450g/m2.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)