Skocz do zawartości

Polowanie na ISS


miron

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Super zdjęcia, szczególnie to z 25 maja.

Jako żółtodziób kilka dni temu zaliczyłem pierwszy przelot ISS. Wybrałem małe powiększenie (x36) żeby mieć większe pole widzenia, mimo to pogoń za stacją nie należała do najłatwiejszych. Dodatkowym utrudnieniem były dziki buszujące w pobliskich krzakach, musiałem trochę pohałasować żeby mi przypadkiem sprzętu nie zryły :) 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, astrobonq napisał:

Jako żółtodziób kilka dni temu zaliczyłem pierwszy przelot ISS. Wybrałem małe powiększenie (x36) żeby mieć większe pole widzenia, mimo to pogoń za stacją nie należała do najłatwiejszych.

Na początek wskazane jest używanie jak najmniejszych powiększeń, żeby się nauczyć nadążać sprzętem za ISS. Do większych powiększeń trzeba nabrać wprawy, właśnie przez takie ćwiczenie. Przy większych powiększeniach można obserwować w 2 osoby. Jedna w lunetce celowniczej kręci za stacją, a druga patrzy przez okular. Za półtorej godziny zmiana. Ten co patrzył przez okular teraz ustawia przez lunetkę, żeby było sprawiedliwie :))

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj naocznie upajałem się pięknym widokiem stacji ISS która przez kilka minut rozświetlała gwieździste niebo. Nawet dzieciaki były zaskoczone gdy tata zgadł od której strony i o której godzinie nadleci. :) Yeahhh...

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się udało na nią w wizualu m.in. w piątek (2017-07-28) zapolować (BK707AZ2 + kitowiec 10mm) wygląd pędzącej stacji tym razem przypominał mi nieco "znaczek Batmana" xD widok był cudowny i tym razem udało mi się ją śledzić.

Dla mnie ciekawsze były jednak tym razem inne "satelity", których nie znalazłem w bazie heavens-above.com ani nie było ich widać w Stellarium (pokazało ISS jako Progress MS-06, który aktualnie lata razem z ISS - zadokował 16 lipca).

Nie jestem doświadczonym obserwatorem sprzętowym, choć "gołym okiem" w niebo patrzę czasami już od jakiegoś dłuższego czasu.

Sama ISS przeleciała u mnie w zenicie niedługo po 22:19, ale... przed nią ok 22:15-22:16 bardzo zbliżonym torem przeleciało coś innego, bardzo szybkiego (odniosłem wrażenie, że leci ok 2 razy szybciej niż ISS) i zbyt ciemnego jak na ISS, ale jednak dość jasnego (jasność szacuję na podobną do Saturna lub nieco większą). Doleciał do Łabędzia i zaczął w nim tracić jasność, by ostatecznie zniknąć mi z oczu. Wnioskuję, więc, że mógł to być jakiś nisko lecący satelita (szpiegowski?).

Później, patrząc na zachód zobaczyłem w Wolarzu dwie jakby flary Iridium. Zakładam, że znów były to jakieś satelity. Obydwie leciały mniej więcej równolegle do horyzontu i pojaśniały trochę (stąd przypuszczenie o flary) w okolicach Arktura, a ich jasność była nieco słabsza niż wspomnianej gwiazdy.

Pierwszy leciał gdzieś spomiędzy Węża i Wagi w kierunku Psów Gończych - Warkocza przeciął prawie w połowie linię łączącą Arktura i Muphrid i tam gdzieś pojaśniał ok 22:26.

Drugi leciał nieco wyżej od Węża w stronę głównych gwiazd Psów Gończych. Mniej więcej w 1/3 przeciął linię łączącą Arktura i Izar (bliżej tej pierwszej) i też gdzieś tam w pobliżu pojaśniał ok 22:39.

Później ok 22:42 między Lutnią a Łabędziem widziałem jeszcze jednego jasnego satelitę, ale tego zidentyfikowałem jako H-2A R/B

Może ktoś wie co obserwowałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.07.2017 o 11:39, slimjim2 napisał:

Sama ISS przeleciała u mnie w zenicie niedługo po 22:19, ale... przed nią ok 22:15-22:16 bardzo zbliżonym torem przeleciało coś innego, bardzo szybkiego (odniosłem wrażenie, że leci ok 2 razy szybciej niż ISS) i zbyt ciemnego jak na ISS, ale jednak dość jasnego (jasność szacuję na podobną do Saturna lub nieco większą). Doleciał do Łabędzia i zaczął w nim tracić jasność, by ostatecznie zniknąć mi z oczu. Wnioskuję, więc, że mógł to być jakiś nisko lecący satelita (szpiegowski?).

ISS leciał o 22.17. Obserwowałem przez lornetkę ten przelot. Kilkanaście (może dzwadzieścia kilka) sekund za stacją tym samym kursem leciała kapsuła Soyuz z trzema astronautami na wymianę. Prędkość był ciut większa niż ISSa ponieważ różnica między obiektami została zniwelowana w ciągu następnego kółka by przy kolejnym przelocie (tuż przed północą) zadokować do stacji.

Na zdjęciu ISS z godziny 23.54 z kapsułą Soyuz i modułem Progress (to ta jasna część o góry stacji)

28lip17_G2354_ISS_Soyuz.png

Flary sprawdzę wieczorem.

  • Like 6
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i zdjęcie :)

Z Heavens-Above dla mojej lokalizacji na 28 lipca:

Cytuj
ISS -3.9 22:16:21 10° W 22:19:37 86° N 22:22:52 10° E

Czyli w najwyższym punkcie u mnie była o 22:19:37 (i to niemal w zenicie), w zestawieniu jaśniejszych satelitów na ten dzień nie ma żadnej wzmianki o Soyuz MS-05 (bo o tego zapewne Ci chodzi i szczerze mówiąc nie zwróciłem na niego uwagi, bo o nim nie wiedziałem), musiał lecieć szybciej od ISS, jeśli ją "ścigał" ale raczej chyba nie byłaby to aż tak zauważalna różnica prędkości dla obserwatora z Ziemi.

A ten obiekt o którym pisałem przeleciał u mnie w zenicie ok 3 minut wcześniej niż ISS, którą śledziłem przez teleskop, do tego na prawdę zauważalnie szybciej. Swoją drogą pewnie da się jakoś obliczyć wysokość obiektu, o którym piszę jeśli pociemniał (czyli pewnie wszedł w cień Ziemi) w okolicach Łabędzia, znamy kierunek i godzinę lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ISS miał "szczytowanie" o 22h19'34". Wychodzi na to, że mieszkamy w miarę blisko siebie. 

Obserwowalem ten rejon nieba od 22.15, nie zauważyłem nic oprócz stacji, Soyuza i kilku satelit, które jednak nie odbiegały od normy jeśli mogę tak w skrócie napisać. 

Soyuz to nie satelita wiec w zestawieniu tychże go nie znajdziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po profilach to jakieś 135km, ale mniej więcej na tej samej długości geograficznej, więc pewnie dlatego :)

u mnie ISS miała taką trasę:

image.thumb.png.a7dc8a9d8af0fa43245d837a0e080d72.png

a u Ciebie chyba coś takiego, bo ustawiłem na miasto z Twojego profilu i trafiłem w godzinę, którą podałeś:

image.thumb.png.0e93a5ef746f77aeecc719cf183c36d7.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, slimjim2 napisał:

... musiał lecieć szybciej od ISS, jeśli ją "ścigał" ale raczej chyba nie byłaby to aż tak zauważalna różnica prędkości dla obserwatora z Ziemi.

 

Dzięki Mateuszowi (Alice) i jego zacięciu do obserwacji takich perełek, też byliśmy w piątek popatrzeć specjalnie z nastawieniem właśnie na przelot ISS z Soyuzem. I różnica prędkości między nimi była wyraźnie zauważalna.  "Wyskoczyły" jeden po drugim na zachodzie dość daleko od siebie. Na wschodzie były już widoczne razem w jednym polu widzenia lornetki 10x50.
W ogóle było to dla mnie zjawiskowe tak obserwować goniące się po niebie obiekty. Szkoda tylko, że burza pokrzyżowała na plany i drugiego przelotu koło północy nie dane nam już było obserwować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Czyli przeoczyłem Soyuza. Szkoda :/

Ale już chyba wiem o co chodzi...

Podejrzewam, że ten "satelita", który mnie zaintrygował musiał lecieć niżej niż ISS (założenie wynika z tego, że leciał szybko i "zgasł" już w Łabędziu), a więc jego lot po podobnej trajektorii jak ISS byłby widoczny tylko dla osób patrzących z podobnej lokacji do mojej (musiałem być akurat dość blisko trasy "nad" którą on leciał i zbiegiem okoliczności nad moją głową podobną trajektorią leciała ISS). Dla innych osób, trajektoria "tego satelity" byłaby przesunięta w jedną lub w drugą stronę (na N lub S), tym bardziej im dalej obserwator byłyby od (nie wiem jak się to fachowo nazywa) "śladu na ziemi będącego dokładnie pod satelitą". I stąd możliwy brak zainteresowania "zwykłym satelitą", których przecież setki można zobaczyć na nocnym niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z uwagi na wysoką temperaturę i czas wolny postanowiłam wyjąć statyw i porobić jakieś zdjęcia z mojego balkonu głównie dla zabawy. Jestem początkująca jeśli chodzi o fotografie jak i ogólnie astronomię. Zdjęcie zrobiłam o 22:19:08  f/3.5, 30s, ISO-160

2c2eb8b93394.jpg

Po skończonym czasie naświetlania zobaczyłam dziwny obiekt, który przybliżyłam. Następnie poszukałam w internecie informacji o przelotach satelity w tym czasie. Okazało się, że zupełnym przypadkiem udało mi się uchwycić ją na zdjęciu. Może i zdjęcie nie jest genialne ale mnie osobiście ten zbieg okoliczności bardzo zafascynował :)

d2d56186575b.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.08.2017 o 08:24, slimjim2 napisał:

Na prawdę nikt nie widział / nie zwraca uwagi na tego typu rzeczy?

To może ktoś chociaż zna jakąś większą bazę satelitów niż Heavens-Above ? Najlepiej z podobnymi wizualizacjami tras przelotów po sferze niebieskiej ;)

Zainstaluj sobie darmowy program ,, Orbitron " tam będziesz miał wspaniałą bazę setek satelitów z tym, że trzeba aktualizować od czasu do czasu, ja to robię co tydzień lub dwa tygodnie. Korzystam z satelitów do celów amatorskich, wspaniała sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Kurza stopa...Myślałem, że trafiłem na przelot ISS :)) A to tylko ptaszor :O

pt1.jpg

pt2.jpg

pt3.jpg

pt4.jpg

  • Like 6
  • Haha 3

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2017 o 13:59, vasaluka napisał:

Wczoraj z uwagi na wysoką temperaturę i czas wolny postanowiłam wyjąć statyw i porobić jakieś zdjęcia z mojego balkonu głównie dla zabawy. Jestem początkująca jeśli chodzi o fotografie jak i ogólnie astronomię. Zdjęcie zrobiłam o 22:19:08  f/3.5, 30s, ISO-160

2c2eb8b93394.jpg

Po skończonym czasie naświetlania zobaczyłam dziwny obiekt, który przybliżyłam. Następnie poszukałam w internecie informacji o przelotach satelity w tym czasie. Okazało się, że zupełnym przypadkiem udało mi się uchwycić ją na zdjęciu. Może i zdjęcie nie jest genialne ale mnie osobiście ten zbieg okoliczności bardzo zafascynował :)

d2d56186575b.jpg

To nie jest satelita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Nie mam pojęcia, gdzie mogę umieścić ten wpis, toteż podepnę się do tego tematu. :)  Dziś o 2:26 drugi raz w życiu (i tydzień po pierwszym) obserwowałam przelot ISS przez teleskop.

ISS pojawiła się na północnym zachodzie, gdy akurat zajmowałam się Saturnem. Miałam w wyciągu okular 9 mm, jednak szybko wymieniłam go na 30 mm i wyostrzyłam - z powiększeniem ok. 42 razy najłatwiej było mi wcelować w tak szybko mknący po niebie obiekt. Stację złapałam w polu widzenia okularu niemal od razu, a śledzenie jej szło mi o wiele lepiej niż przed tygodniem, a przynajmniej dopóki ta nie zbliżyła się do niemal samego zenitu. Wtedy obróciłam szybko teleskop, próbując na nowo namierzyć ISS. Udało się, znów niemal od razu! Teraz już spokojnie mogłam śledzić ją, aż nie zniknęła nisko za Ostrym Wierchem (pobliska góra). 

Podczas przelotu mogłam zobaczyć jak Stacja zmienia swój rozmiar, największy osiągając oczywiście w pobliżu zenitu, gdy znajdowała się najbliżej mojego miejsca obserwacji. Wtedy też najwyraźniej mogłam dostrzec jej panele. Charakterystyczny kształt widziałam przez większość przelotu, dopiero gdy znacznie oddaliła się ode mnie, gnając coraz niżej ku południowemu wschodowi, jawiła się już tylko jako coraz bardziej gasnąca, pomarańczowawa "gwiazdka". 

Może gdy złapię większą wprawę, uda mi się uchwycić ISS w 15 lub 9 mm (powiększenie odpowiednio 83x i 139x). :D 

  • Like 5

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, moja pierwsza próba łapania ISS. Średnio wiedziałem jak się do tego zabrać, wiedziałem tylko, że będzie o 23:46 i że powinienem zdążyć sie przygotować. Wziąłem Edka 4" F/7 na AZ3, jakiś okular i Canona 550D z nałożonymi złączkami. Na łączce niedaleko domu byłem z 10 minut przed rozpoczęciem przelotu, więc jeszcze był czas rzucić okiem na Ksieżyc i Jowisza. Zmieniłem okular na aparat, ustawiłem sobie ostrość na Księżycu, aby już była pod ISS, ustawiłem czas 1/1000  sek i czekałem. W końcu sonda nadleciała - szybko okazało się, że namierzanie sondy wcale nie jest łatwe, a już niemożliwe spojrzenie w wizjer aparatu po uprzednim ustawieniu w szukaczu. Zresztą sobie wtedy przypomniałem, że powinienem szukacz ustawić w punkt, więc nie było wiadomo czy się złapie w pole widzenia aparatu. I było trzaskanie trochę na oślep iluś tam klatek, z początku myślałem, ze nic nie złapało, dopiero na której klatce zobaczyłem jasną kropkę - czyli coś się złapało. W domu po skopiowaniu fotek na kompa okazało się, że ISS złapało się na wielu klatkach. Najlepiej na pierwszej, potem już coraz gorzej jak sonda się oddała. Później już było bez szczegółów, ale pierwsza nie tak najgorzej. Nie wiem jak sobie radzicie z większą ogniskową, przecież to nie sposób wtedy tego gonić. Fotki w wersji normalnej i 2x.

2x.jpg.1d093efba0f5fb8e00d8da8d0eaf8d46.jpg

IMG_6957.jpg.09aedb2cba73a172c300a0400522058d.jpg

IMG_6960.jpg.72e366fc8930ac7fc88c6aa4e4637ce9.jpg

IMG_69602x.jpg.0d024ae049c77225b259264ce4bc9636.jpg

 

  • Like 6

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Charon_X :clap:

 Mi jak dotąd udało się jedynie zobaczyć jej rozświetlony zarys, w moim MTO ( pow. 20x). Nie byłem w stanie nawet się dokładnie przyjrzeć, bo ledwo nadążałem z utrzymaniem jej w polu widzenia okularu. Zauważyłem bardzo jasno świecący kadłub i po bokach 2 panele. I tak dobrze, że zobaczyłem chociaż tyle. ?

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pemo77 napisał:

Kolejne podejście do ISS:) troszkę inne ustawienia i jest odrobinę lepiej;)

P900  1/320s  ISO400  ostrzenie ręczne

No bajera o wiele lepiej :)

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)