Skocz do zawartości

Okular średnioogniskowy do lustra 13", jaki wybrać


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w mojej walizeczce spoczywają okulary 5mm, 8.8mm, 19mm i 31mm, był też okularek 14mm ale sprzedałem go ze względu na brak muszli ocznej. Planowałem kupić okular Naglera 13mm ale coś nie wyszło, dlatego stoję teraz przed dylematem, co dokupić do mojej walizeczki, chciałbym ją uzupełnić o jakąś sztukę z przedziału 13-16mm z polem widzenia min. 68*, a najlepiej 82*. Okular będzie używany głównie z lustrem 320/1500 ale i z refraktorkami od 72 do 105mm.

Na ta chwile do głowy przychodzą mi tylko dwa okulary Nagler 13mm i Pentax XW 14mm, tylko że wyczytałem na innym forum, że ten Pentax nie jest siłą jeśli chodzi o "szybkie" Newtony.

Dobrze by było, żeby okular był dobry dla osób noszących okulary, jak również dla tych którzy ich nie noszą w tym i ja. Wiem, że to co do wszystkiego, to jest do niczego  :D.

Łukasz

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam i polecam Naglera 12 t-4 .Muszlę wysuwam ok 10mm i z ogarnięciem pola niema problemu .o jakości pola nie wspominając.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odzew.

12mm na tą chwilę zdecydowanie odpada, o ESach słyszałem wiele dobrego ale zastanawia mnie jedno, dlaczego tak często lądują one na giełdzie?

Dla mnie nadal faworytami są Nagler 13 i Pentax XW14, chyba że trafię Meade UWA 14mm seria 4000 z muszlą oczną.

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że bezkompromisowy w jakości obrazu byłby mały i lekki Nagler 13mm T6: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=67

Ale jak ma być wygodny ER, a pole mogło by być mniejsze to Vixen LVW 13mm. Natomiast Pentax XW 14mm, mimo świetnego kontrastu i transmisji, nie będzie idealny w f/4,7.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że bezkompromisowy w jakości obrazu byłby mały i lekki Nagler 13mm T6: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=67

Ale jak ma być wygodny ER, a pole mogło by być mniejsze to Vixen LVW 13mm. Natomiast Pentax XW 14mm, mimo świetnego kontrastu i transmisji, nie będzie idealny w f/4,7.

Patrzyłem kiedyś przez LVW13mm i jego mniejszego brata 8mm i powiem szczerze, że ósemka jak dla mnie była za ciemna ale trzynastka była całkiem OK.

Nagler 13mm był już prawie mój, ale coś poszło nie tak i wrócił tam skąd przyszedł-przeznaczenie???

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ESach słyszałem wiele dobrego ale zastanawia mnie jedno, dlaczego tak często lądują one na giełdzie?

Myslę, że dlatego że można na nich łatwo zarobić ;)

A tak na serio to są dosyc przyzwoite szkła 82* w dobrej cenie.

Do wyboru masz jeszcze Meade 5000 14mm no i nie należy zapominać o Antaresie 80*: http://handsonoptics.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_24_94&products_id=1244

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę, że dlatego że można na nich łatwo zarobić ;)

A tak na serio to są dosyc przyzwoite szkła 82* w dobrej cenie.

Do wyboru masz jeszcze Meade 5000 14mm no i nie należy zapominać o Antaresie 80*: http://handsonoptics.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_24_94&products_id=1244

Meade 14mm seria 5000 odpada, bo miałem kiedyś całą serię i nie są dobrej jakości. Myślę, że temat mogę już zakończyć jeżeli chodzi o mnie, bo właśnie prowadzę rozmowy z kolegą z Francji nt. kupna 14tki ale seria 4000, dokładnie takiej jak sprzedałem tylko z muszlą oczną. Seria 4000 jest naprawdę bardzo udanym produktem i jeżeli się komuś trafi taki biały kruk z tej serii, to nie ma się co zastanawiać i cza ją brać.

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)