Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 2.07.2017 IC 1295


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Ojciec Założyciel odpoczywa z rodziną w Szczawnicy i jutro idzie sflogać dupę solo na szlaku. Marszruta to Szczawnica - Prehyba - Radziejowa - Wielki Rogacz - Jaworki - Szczawnica. Razem 28 punktów GOT i mnóstwo czasu na myślenie. Coś wymyślę na setny OT :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wreszcie Księżyca brak (zaraz będzie wschodził) i bezchmurne niebo. Przed 23.00 rozpocząłem poszukiwania IC1295. W wyciągu N31 a w odwodzie E17 z O-III. Muszę się spieszyć, mam jakieś 35 minut zanim OT schowa się na drzewo. Mam takie ukształtowanie ogródka, że to jedyne miejsce by mgławicę zaliczyć.

Starhopping dość prosty, po chwili odnajduję NGC6712 a nieco na prawo i do góry bardzo delikatnie widzę rozmytą plamkę. Upewniam się, że układ gwiazd się zgadza w czym pomocne są dwie jaśniejsze gwiazdki obok NGC6712. Zmiana na E17 z O-III, teraz gromada kulista została mocno przygaszona a ICek jest już oczywisty. Mrowie gwiazd, które widziałem w Naglerze zostało wygaszone, ale za to nie sposób przeoczyć mgławicy. Gdybym w N31 nie wiedział, że obok NGC mam szukać IC1295 to na 99% bym jej nie zauważył.

PS. Zmasakrował mnie widok M13 i M27 w E17. Strach pomyśleć co będzie się działo pod ciemnym niebem :) Kilka obiektów jeszcze obejrzałem, ale opiszę wszystko jutro.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 11 miesięcy później...

Obserwowałem IC 1295 tydzień temu pod dobrym i zaświetlonym niebie. Cuda potrafi zdziałać filtr UHC/OIII. Pod niebem ok 6mag mgławica widoczna bez filtra jako słabe, okrągłe pojaśnienie. Z filtrem od razu rzuca się w oczy. Ma jajowaty kształt i pociemnienie przesunięte w prawo od osi planetarki. Zaczyna to przypominać to co widać na fotkach.

Pod zaświetlonym niebem (ok 4.5mag) też ją widać!, ale tylko z filtrem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2019 o 21:54, lukost napisał:

W RPA zrobiłem "eksperyment" pokazujący moc filtra OIII, właśnie na tym obiekcie. Pamiętam, że @MaPa był z lekka zdziwiony stopniem przygaszenia kulki i wyrazistością mgławicy (która bez filtra ginęła w morzu gwiazd).

To wzorcowy eksperyment pokazujący "moc" stosowania filtrów. Nie myślałem, że różnica jest aż tak znaczna a zgaszenie gwiazd to prawie szok.

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 2.07.2017 o 20:56, lukost napisał:

The Night Sky Observer's Guide podpowiada mi, że próby dorwania IC1295 mogą z powodzeniem podejmować posiadacze ośmiocalowych tubek.

Jedynie nieco ponad 20' na wschód-południowy wschód od niej (NGC 6712) SkySafari pokazuje mgławicę planetarną IC 1295 (12,5mag / Sb 13,4mag?). Co najlepsze, planetarka mieściła się w jednym polu Morfeusza 12,5mm z kulistą, więc grzechem zaniechania byłoby nie spróbować. Oczywiście nie spojrzałem na szczegółowe dane planetarki i nastawiłem się na maleństwo przypominające gwiazdkę, którą wybije z tła filtr OIII. Ustawiłem sobie w aplikacji pole widzenia i zacząłem starhopping po układach gwiazd. Szybko się w tym zorientowałem i wycelowałem w miejsce, gdzie powinna pojawić się planetarka i nawet dostrzegłem tam gwiazdkę, która mogła nią być. Wkręciłem OIII i zdębiałem. W środku pola zaświeciła mi spora okrągła poświata niemal dotykająca gwiazdkę 11mag. Może "zaświeciła" to złe słowo, dostrzegłem ją szukając w polu widzenia gwiazdki, która "miała pojaśnieć" w OIII. Żadna tego nie zrobiła, a po chwili poświata stała się dość oczywista, widoczna na wprost, choć lepiej zerkaniem. Aż poprosiłem Thomasa, żeby potwierdził widoczność oraz wygląd i niemal natychmiast usłyszałem, że poświata planetarki tam faktycznie jest.

Oto notatka Steve'a Gottlieba:
8" (6/27/81): faint, round, fairly small.  Located 25' ESE of NGC 6712 in the same low power field.  Observation mentioned in 10/81 S&T for smallest scope!

2.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)