Skocz do zawartości
lukost

Obiekt tygodnia 2.07.2017 IC 1295

Rekomendowane odpowiedzi

A swoją drogą wychodzi mi, że to 99 odcinek Obiektu. Kto napisze setny? :)

Edyta : jednak 98

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Byłoby dobrze, bo zamierzam zrobić sobie przerwę od pisania. Myślę, że i dla czytelników ten brak różnorodności - jeśli chodzi o autorów - staje się pomału nużący. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ojciec Założyciel odpoczywa z rodziną w Szczawnicy i jutro idzie sflogać dupę solo na szlaku. Marszruta to Szczawnica - Prehyba - Radziejowa - Wielki Rogacz - Jaworki - Szczawnica. Razem 28 punktów GOT i mnóstwo czasu na myślenie. Coś wymyślę na setny OT :-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam nadzieję, że może pod koniec tego lub w przyszłym tygodniu w końcu zapoluję na ten obiekt. Na razie Księżyc przeszkadza za bardzo.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wreszcie Księżyca brak (zaraz będzie wschodził) i bezchmurne niebo. Przed 23.00 rozpocząłem poszukiwania IC1295. W wyciągu N31 a w odwodzie E17 z O-III. Muszę się spieszyć, mam jakieś 35 minut zanim OT schowa się na drzewo. Mam takie ukształtowanie ogródka, że to jedyne miejsce by mgławicę zaliczyć.

Starhopping dość prosty, po chwili odnajduję NGC6712 a nieco na prawo i do góry bardzo delikatnie widzę rozmytą plamkę. Upewniam się, że układ gwiazd się zgadza w czym pomocne są dwie jaśniejsze gwiazdki obok NGC6712. Zmiana na E17 z O-III, teraz gromada kulista została mocno przygaszona a ICek jest już oczywisty. Mrowie gwiazd, które widziałem w Naglerze zostało wygaszone, ale za to nie sposób przeoczyć mgławicy. Gdybym w N31 nie wiedział, że obok NGC mam szukać IC1295 to na 99% bym jej nie zauważył.

PS. Zmasakrował mnie widok M13 i M27 w E17. Strach pomyśleć co będzie się działo pod ciemnym niebem :) Kilka obiektów jeszcze obejrzałem, ale opiszę wszystko jutro.

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciemne niebo to raz, ale gdy zobaczysz te Messiery w Roztokach w swoim niutku, z wykorzystaniem topowej nasadki bino (Denkmeier), to dopiero się zdziwisz. A zobaczysz, o ile tylko pogoda dopisze. :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nasz cel jest bezproblemowo widoczny także w refraktorze 150/750. Warunek? Filtr OIII, na który mgławica reaguje rewelacyjnie. Sprawdzone dziś wieczorem. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sprawdzę dziś jak sprawy się mają z Ultrablockiem. To może być nawet sensowniejsza opcja, bo OIII niemożebnie gasi pobliską kulkę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta