Skocz do zawartości

Długość dnia na tej samej szerokości N i S


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wielce Szacowne Grono,

Mam taką oto ciekawostkę. Mamy dwa miasta leżące na tej samej szerokości geograficznej, jedno na północnej, drugie na południowej. Żeby nie był gołosłownym niech będzie to Smoleńsk (54°47?N) oraz Ushuaia w Argentynie (54°48?S). Teraz korzystając ze znakomitej strony timeanddate bierzemy długość trwania dnia dla każdego miasta i dla każdego dnia w roku. Tutaj Smoleńsk, a tutaj Ushuaia.

Zsumowałem później długości trwania dni dla każdego z tych miast i... mam zonka. W Smoleńsku Słońce w ciągu roku świeci przez 187 dni 3 godziny i 41 minut. W Ushuaia Słońce w ciągu roku świeci przez 184 dni 15 godzin i 53 minuty.

Czy na półkuli północnej, na tej samej szerokości geograficznej co na południowej, Słońce jest nad horyzontem o 2 dni 11 godzin i 48 minut dłużej.

Dlaczego?

Ushuaia jest na wysokości 6 m npm, zaś Smoleńsk na 242 m npm. Nie sądzę, by to było w stanie spowodować taką różnicę. To jest średnio 9 minut 50 sekund więcej. W Stellarium zlokalizowałem się na Smoleńsk ale zmieniłem wysokość punktu obserwacji na 0 m npm - nie zauważyłem wpływu na moment wschodu Słońca. W razie potrzeby służę danymi pobranym z timeanddate.

Więc raz jeszcze: skąd taka różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Matt Marshall napisał:

....

Zsumowałem później długości trwania dni dla każdego z tych miast i...

A jak to zrobiłeś? 365x dane ze strony? Wiesz, że każdy dzień roku ma inną długość dnia i nocy? Musiałbyś każdy dzień z tych 365 w roku osobno sprawdzić i dodawać...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby mieć faktyczną wartość "świecenia Słońca" musisz sprawdzić każdy dzień od 01.01. do 31.12. i zsumować to wszystko. Nie możesz tego jednego dnia po prostu pomnożyć X365...

Wstaw tam datę np. 20.12.2017 i zobacz jak duża jest różnica....

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kapral napisał:

Żeby mieć faktyczną wartość "świecenia Słońca" musisz sprawdzić każdy dzień od 01.01. do 31.12. i zsumować to wszystko. Nie możesz tego jednego dnia po prostu pomnożyć X365...

Wstaw tam datę np. 20.12.2017 i zobacz jak duża jest różnica....

Przyjacielu, mówię Ci przecież, że to właśnie zrobiłem. Wziąłem długość trwania KAŻDEGO dnia od 1.1 do 31.12 (2017) a potem je zsumowałem. Powiedz mi jak, to ci arkusz odt wrzucę do weryfikacji. A ponieważ to są różne półkule, to nie ma sensu sprawdzać dla pojedynczego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądam net'a i sam się teraz zastanawiam... można jeszcze przyjąć błąd w obliczeniach na stronie którą podałeś. Żeby mieć pewność, że jakieś różnice są, trzeba by było wziąć wyniki z przynajmniej 3ch źródeł. Ja bym obstawiał błąd na stronie. Może ktoś znajdzie odpowiedź czy faktycznie są różnice i czym są powodowane - chętnie poznam odpowiedź ;)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego ?: Na półkoli północnej lato trwa 93 dni i 14 godzin, zima 89 dni i 1 godzinę. Na półkuli południowej odwrotnie lato 89 i 1 godzinę, a zima 93 i 14 godzin, jak wiadomo dni w lecie są dłuższe niż w zimie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś z tym pytaniem w dobry termin ;)

5 godzin temu, Leon napisał:

Na półkoli północnej lato trwa 93 dni i 14 godzin, zima 89 dni i 1 godzinę. Na półkuli południowej odwrotnie lato 89 i 1 godzinę, a zima 93 i 14 godzin

A skąd taka różnica?

Dwa dni temu Ziemia przeszła przez aphelium swojej orbity. Tak się składa, że paradoksalnie w nasze lato Ziemia jest najdalej na swojej orbicie, a w czasie naszej zimy najbliżej Słońca.

Zgodnie z II prawem Keplera z peryhelium Ziemia porusza się szybciej (stąd nasza zima krótsza) niż w lecie (różnica to ok 1 km/s). Stąd też nadwyżka słonecznych godzin.

  • Like 4

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Paether napisał:

Dwa dni temu Ziemia przeszła przez aphelium swojej orbity. Tak się składa, że paradoksalnie w nasze lato Ziemia jest najdalej na swojej orbicie, a w czasie naszej zimy najbliżej Słońca.

Zgodnie z II prawem Keplera z peryhelium Ziemia porusza się szybciej (stąd nasza zima krótsza) niż w lecie (różnica to ok 1 km/s). Stąd też nadwyżka słonecznych godzin.

Dzięki za odpowiedzi. Mam wątpliwości. Nie co do II prawa Keplera :-) 

Ruch obiegowy ma wpływ na długość pór roku, bo te zależą od nachylenia osi Ziemi, ale...

Długość dnia i nocy jest wyznaczona przez ruch obrotowy Ziemi a nie przez ruch obiegowy. Czy zimą, czy latem, Ziemia OBRACA się z tą samą prędkością, bez względu na jej położenie na orbicie.

Z drugiej strony, musi być jakiś związek, którego jeszcze nie ogarniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest więcej letnich dłuższych dni letnich na półkuli północnej i sumaracznie jest wiecej godzin dnia. Przez ileś godzin jest widno i całkowicie więcej słońce oświetla pulkulę północną.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Matt Marshall napisał:

Ruch obiegowy ma wpływ na długość pór roku, bo te zależą od nachylenia osi Ziemi, ale...

Długość dnia i nocy jest wyznaczona przez ruch obrotowy Ziemi a nie przez ruch obiegowy. Czy zimą, czy latem, Ziemia OBRACA się z tą samą prędkością, bez względu na jej położenie na orbicie.

 

Tak, ale gdy Ziemia zwalnia w lecie, ma czas na zrobienie więcej obrotów w korzystnym dla nas położeniu. Gdy na półkuli południowej jest lato, Ziemia jest w peryhelium więc szybciej "ucieka" z "letniego" położenia. Przez to my mamy więcej dni letnich (z większą ilością "słonecznych" godzin), a mieszkańcy wspomnianej Argentyny mają więcej dni zimowych.

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)