Skocz do zawartości

Lornetka dla poczatkujacego obserwatora nieba.


HardManiac

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy posty i chciałbym z wami wpierw przywitać ;).

Witam!:)

Jako, iż zacząłem swoja przygodę z obserwacją nieba chciałbym was się poradzić w sprawie mojego pierwszego( napawano nie ostatniego) sprzętu do obserwacji nieba, a mianowicie lornetki.

W sieci troszkę poszperałem i trafiłem na lornetki firmy Celestron  serii SkyMaster , które wyjdą się być obiecujące, ale mam dylemat która wybrać? Lepsza będzie z powiększeniem  15x70 czy 25x70 ? dodam jeszcze,ze oprócz obserwacji nieba chciałbym tez poobserwować samoloty na wysokości przelotowej.

Pole do obserwacji mam doskonałe, ponieważ mieszkam dosłownie na końcu małego miasteczka na południu polski, i nocne niebo jest świetnie widoczne.

 

 

Synta 8" , WA 66 6 mm , WA 66 20 mm , Vixen SLV 4mm, Barlow Delta/GSO 2x

SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wybierasz spośród tych dwóch, to z pewnością lepsza jest 15x70.  Jednak poczytaj jeszcze tematy w dziale "lornetki", m.in.   te porady.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz, czyli lepszym wyborem dla mnie jest ta lornetka z powiększeniem 15x70, a polecasz jeszcze jakaś inna lornetkę o podobnych lub lepszych parametrach  w podobnej cenie?

 

Synta 8" , WA 66 6 mm , WA 66 20 mm , Vixen SLV 4mm, Barlow Delta/GSO 2x

SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brutalna prawda jest taka, że w tej cenie wszystko co znajdziesz o takich parametrach (15x70) będzie tym samym chińskim produktem "brandowanym" przez różne firmy. Wyżej jakościowo (i cenowo) jest Sky Guide, jeszcze wyżej lornetki z serii BA8 pod różnymi nazwami. Przeczytaj tematy w dziale lornetki!

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok przeczytam temat. No cóż na początek porostu chyba wybiorę tego Celestrona 15x70, a może w przyszłości jak dozbieram troszkę kasy kupie co lepszego. :)

Synta 8" , WA 66 6 mm , WA 66 20 mm , Vixen SLV 4mm, Barlow Delta/GSO 2x

SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zwróć uwagę, że nie jest to sprzęt do obserwacji "z ręki" ani do noszenia w plecaku itp.. 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po swoich doświadczeniach z różnymi lornetkami uważam, że w przypadku mocno  budżetowych sprzętów brnięcie w powiększenie oraz aperturę to droga donikąd.  Jeżeli 15x70 (np. Celestron SkyMaster 15x70 czy bliźniacza Delta Optical Starlight 15x70)  kosztuje mniej niż przeciętna 10x50 (np. Delta Optical Silver 10x50), to już jest sygnał  aby od tej większej lornetki trzymać się raczej z daleka. Skoro chiński producent zużył do jej wytworzenia więcej szkła i plastiku, to na logikę powinna ona kosztować więcej niż ww. 10x50. A że kosztuje mniej, to znaczy, że gdzieś poszukano oszczędności - czytaj dano gorszej jakości plastiki, słabsze warstwy przeciwodblaskowe, a na dodatek zaoszczędzono pokrywając nimi tylko część istotnych elementów optycznych. Do czego zmierzam? Do tego, że lepsza optycznie, a przy tym w pełni mobilna  lornetka 10x50 pokaże więcej i ładniej niż słaba 15x70, która w porównaniu z tą pierwszą z powodu słabszych i niepełnych warstw  będzie dawać mniej kontrastowe, wyraźnie zażółcone i przede wszystkim ciemniejsze obrazy, co jest efektem także mniejszej źrenicy wyjściowej.  A im mniejsza źrenica, tym lornetka będzie ciemniejsza. Mała źrenica wyjściowa + słaba optyka to najprostszy przepis na nieudane lornetkowe obserwacje, zwłaszcza nocnego nieba. Dlatego SM 25x70 (źrenica 2,8mm)  w ogóle nie brałbym na Twoim miejscu pod uwagę. Nowego SM 15x70 (źrenica 4,66mm) też bym raczej nie kupił, chyba że używkę z giełdy za 200-250 zł. Ale i w tej cenie można znaleźć lepsze używane  lornetki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)