Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla nowicjuszki?


XXX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

poszukuję teleskopu za 600-700 złotych. Jak na razie chciałabym zapytać Was który z tych dwóch jest lepszy:

 

1) http://militaria-shop.pl/produkt/teleskop-celestron-powerseeker-127eq-21049-d?4clk=MzAyNzYsMTkyLDE0OTk2MDI3OTQsMSw3YTM1YWMyZjVlYjQ5ZjlkN2ViYzhhOTUzMmI2OGQ0OQ

 

2) http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-90/900-AZ-3-teleskopy-1424.html

 

Gdyby ktoś oczywiście miał jakieś inne propozycje, proszę dać mi znać:)

Pozdrawiam,

XXX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, nie zauważyłam;)

1) Mieszkam w Krakowie, więc... no, z czystością nieba jest słabo. Jednak pewnie żeby obserwować niebo, trzeba będzie pojechać gdzieś dalej.

2) Nie jestem zdecydowana

3) Myślę, że jednak na zewnątrz, miejscówka podmiejska

4) Jeśli tylko uda w tym przedziale cenowym, interesuje mnie również głęboki kosmos:)

5) 600-700zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz auto, żeby podjechać poza miasto to TU jest spoko oferta tylko musiałabyś się zapytać jakie dodaje akcesoria, jeśli w ogóle dodaje.

Popatrzysz tym i na głęboki kosmos i na planety. Jest to najczęściej polecany teleskop na początek ze względu na stosunek możliwość/cena. Trochę cena poza budżetem ale chyba lepiej troszkę dozbierać.

Jeśli jednak CI się nie będzie chciało jeździć to czy dom jednorodzinny czy blok? Obrzeża miasta? Jeżeli blok to chociaż na południe?:) Z miasta podobno widać tylko planety i Księżyc więc najlepiej by było kupić albo maka albo refraktor. Tu jest bardzo dobra oferta, prawie nówka i sporo fajnych gratów do niego, to jest teleskop typowo na planety i Księżyc, Słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, XXX napisał:

Witaj Krakusko!

Ten 1 teleskop ma prawdopodobnie wbudowaną soczewkę, bo coś za krótki jak na metrową ogniskową, a do tego najgorszy montaż paralaktyczny ze wszystkich paralaktyków ... ciężko będzie ustabilizować obraz w okularze...
"Soczewka Barlowa 3x 1,25" (150x, 750x)" - zapomnij o powiększeniu 750 razy i badziewiastym barlowie 3x w połączeniu z kiepskim kitowym okularem 4mm! To pole widzenia 0,06 stopnia i źrenica wyjściowa 0,17 ... masakra wszystkich masakr Crazy
Podobny aperturowo i lepszy jest ten: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1383
Propozycja 2 ... mam taką lunetę, ale na EQ3-2 (http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1651). W Twoim linku jest na az3, czyli również mało stabilnym pod prawie metrową ogniskową.

Ten teleskop z Częstochowy (linkowany przez lolak89) jak najbardziej, bo to standard. Trzeba tylko dopytać, czy jakieś okulary dorzuca w zestawie?

PS.
Od 18 lipca jestem w domu, więc jeśli zainteresowana, to zapraszam na pokaz obserwacji i sterowania 90/900 na montażu paralaktycznym i Newtonem na Dobsonie. Kilkoro lajkoników już nauczyłem, lekko chwaląc się :))

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, M.K. napisał:

 

Witaj Krakusko!

Ten 1 teleskop ma prawdopodobnie wbudowaną soczewkę, bo coś za krótki jak na metrową ogniskową, a do tego najgorszy montaż paralaktyczny ze wszystkich paralaktyków ... ciężko będzie ustabilizować obraz w okularze...
"Soczewka Barlowa 3x 1,25" (150x, 750x)" - zapomnij o powiększeniu 750 razy i badziewiastym barlowie 3x w połączeniu z kiepskim kitowym okularem 4mm! To pole widzenia 0,06 stopnia i źrenica wyjściowa 0,17 ... masakra wszystkich masakr Crazy
Podobny aperturowo i lepszy jest ten: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1383
Propozycja 2 ... mam taką lunetę, ale na EQ3-2 (http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1651). W Twoim linku jest na az3, czyli również mało stabilnym pod prawie metrową ogniskową.

Ten teleskop z Częstochowy (linkowany przez lolak89) jak najbardziej, bo to standard. Trzeba tylko dopytać, czy jakieś okulary dorzuca w zestawie?

PS.
Od 18 lipca jestem w domu, więc jeśli zainteresowana, to zapraszam na pokaz obserwacji i sterowania 90/900 na montażu paralaktycznym i Newtonem na Dobsonie. Kilkoro lajkoników już nauczyłem, lekko chwaląc się :))

Lepszego rozwiązania nie znajdziesz koleżanko jak spotkanie z M.K. tylko musisz być przygotowana na chłonięcie wiedzy jak gąbeczka bo z pewnością nie wypuści Cię z rąk bez wytłumaczenia wszystkiego krok po kroku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, M.K. napisał:

 

Witaj Krakusko!

Ten 1 teleskop ma prawdopodobnie wbudowaną soczewkę, bo coś za krótki jak na metrową ogniskową, a do tego najgorszy montaż paralaktyczny ze wszystkich paralaktyków ... ciężko będzie ustabilizować obraz w okularze...
"Soczewka Barlowa 3x 1,25" (150x, 750x)" - zapomnij o powiększeniu 750 razy i badziewiastym barlowie 3x w połączeniu z kiepskim kitowym okularem 4mm! To pole widzenia 0,06 stopnia i źrenica wyjściowa 0,17 ... masakra wszystkich masakr Crazy
Podobny aperturowo i lepszy jest ten: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1383
Propozycja 2 ... mam taką lunetę, ale na EQ3-2 (http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1651). W Twoim linku jest na az3, czyli również mało stabilnym pod prawie metrową ogniskową.

Ten teleskop z Częstochowy (linkowany przez lolak89) jak najbardziej, bo to standard. Trzeba tylko dopytać, czy jakieś okulary dorzuca w zestawie?

PS.
Od 18 lipca jestem w domu, więc jeśli zainteresowana, to zapraszam na pokaz obserwacji i sterowania 90/900 na montażu paralaktycznym i Newtonem na Dobsonie. Kilkoro lajkoników już nauczyłem, lekko chwaląc się :))

Super, bardzo chętnie się pojawię :)

Tylko, drodzy Panowie, mam mały problem - na teleskop składkę robią mi znajomi na urodziny, muszę więc wybrać któryś najpóźniej do... 17 lipca :P A najlepiej wcześniej.

Co do http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1651

tego, o którym mówiłeś, że masz, ile za taką lunetę byś żądał? :P

A ja tymczasem piszę do tego pana z Częstochowy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To weź taka tube do podmiejskiego autobusu i śmigaj na obserwacje:) nie jestem z miasta, nie wiem jakimi środkami transportu tam dysponujecie, żeby przewożenie takich mebli na podmiejską miejscówkę bez własnego auta mogło się często odbywać;) i było bezproblemowe jednocześnie. Jako człowiek ze wsi nie potrafię sobie wyobrazić życia bez auta.

Najlepsze co możesz zrobić to pojechać na spotkanie do M.K., ma teleskopy które Cię interesują, nie wahaj się tylko umawiaj spotkanie nawet za dnia jeśli pogoda nie będzie łaskawa wieczorami. Zobaczysz rozmiary i co do czego się przykłada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, XXX napisał:

Super, bardzo chętnie się pojawię :)

Tylko, drodzy Panowie, mam mały problem - na teleskop składkę robią mi znajomi na urodziny, muszę więc wybrać któryś najpóźniej do... 17 lipca :P A najlepiej wcześniej.

Co do http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1651

tego, o którym mówiłeś, że masz, ile za taką lunetę byś żądał? :P

To jakoś się zgadamy na obserwacje.
Ewentualnie nie wybierasz się w sierpniu: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?p=420620#p420620 . Ja prawdopodobnie się pojawię od 15 do 21 sierpnia.
Na chwilę obecną lunety nie sprzedaję. Może kiedyś, bo chodzi mi po głowie maczek 127 :) Ale to kiedyś...

14 minut temu, lolak89 napisał:

Najlepsze co możesz zrobić to pojechać na spotkanie do M.K., ma teleskopy które Cię interesują, nie wahaj się tylko umawiaj spotkanie nawet za dnia jeśli pogoda nie będzie łaskawa wieczorami. Zobaczysz rozmiary i co do czego się przykłada.

Oczywiście, nawet Słoneczko można pooglądać, ale jak już wspomniałem, nie wcześniej niż po 18 lipca.
W Krakowie są 2 sklepy astro: ASTROKRAK na ul. Mogilskiej 51 i TELESKOPY.PL na ul. Dietla 69. U nich możesz oglądnąć różne sprzęty, w tym newtona 8 cali na dobsonie i lunetę 90/900.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, rozumiem.

Słuchajcie, odpisał mi pan od Synty 8'' - dodatków nie dorzuca... Mówił tylko coś o kitowych okularach, które może spróbować znaleźć.

Co myślicie?

Ten wyjazd świetna sprawa, nie wiedziałam że są takie organizowane:) Tym razem jednak termin mi nie po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o kitowce chodziło. Są to okulary słabej jakości jednak dorzucane do teleskopu, żebyś sobie mogła bezpośrednio po odbiorze podglądać niebo. Słabe to może za mocne słowo, hmm wystarczające do pierwszych tygodni:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potarguj się jeszcze o cenę, a o okularach pomyślimy później. Jest giełda, są sklepy. Jeśli się na niego zdecydujesz, to trzeba oglądnąć lustro główne i wtórne, czy nie ma rys lub innych uszkodzeń, bo to niepewny użytkownik z 1 postem ...

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, już piszę do niego. Myślicie, że jak powiem 700, to przegnę? :P

A przy okazji, on jest na montażu azymutalnym, prawda? Jest taki niski? Wybaczcie, ale naprawdę niedawno zainteresowałam się tematem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kombiii napisał:

Obserwacje prowadzisz siedząc wygodnie na krzesełku i jednym paluszkiem prowadząc telep.

No, no nie przesadzaj z tym siedzeniem na stołeczku... jak z refraktorem czy SCTekiem. Jak obiekt nisko to tak, ale jak wysoko, czy rurka 8" albo więcej to już tak nie posiedzisz.. A przy większych aperturach newtona to stołeczek ale jako podwyższenie wzrostu ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na takim, czy podobnym się da...., jeszcze stoi chyba w piwnicy, niemniej przyznaj tak uczciwie - ile w czasie nocki obserwacyjnej na nim przesiadujesz? Przy 8" Newtonku.
 

KO.jpg.83163ba92f066a4e5763375bac09bf72.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacek E. napisał:

No, no nie przesadzaj z tym siedzeniem na stołeczku... 

W niczym nie przesadziłem. Większość czasu przy telepie spędzam na siedząco na regulowanym fotelu. Przy obserwacjach około zenitowych wstaję, bo zasięg krzesła nie puszcza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Jacek E. napisał:

Tak, na takim, czy podobnym się da...., jeszcze stoi chyba w piwnicy, niemniej przyznaj tak uczciwie - ile w czasie nocki obserwacyjnej na nim przesiadujesz? Przy 8" Newtonku.

 

Praktycznie cały czas. Zresztą jakie to ma znaczenie ? Ważne, by podczas zerkania w okular siedzieć. Chodzi tu o stabilność podczas patrzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2017 o 09:22, XXX napisał:

 co sądzicie o Sky Watcher Virtuoso? Jest niemal w tej samej cenie.

To jest głowica fotograficzna z prowadzeniem, do której musisz dokupić statyw, nie będziesz go przeciez ustawiać na dachu samochodu ;)

Musisz sprecyzować, czy interesuje Cię wizual czy astrofoto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz od tego gościa za osiem paczek Syntę. Jak napisał M.K. sprawdź lustro główne, może być zakurzone czy brudne, ale nie może mieć widocznych uszkodzeń, rys. Podobnie z lustrem wtórnym (tym przy pająku). Pokręć pokrętłem wyciągu, czy nie napotyka na opór, czy nie przeskakuje. Udawaj fachurę, powiedz, że przyjechałaś z Bydgoszczy, niech opuści na paliwo ;)

Gdy sfinalizujesz transakcję, kupisz jeden, lub dwa okulary i zaczniesz żałować... że tak późno zaczęłaś spoglądać na niebo :aaaa:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeżeli ta Synta nie ma uszkodzeń lustra jednego i drugiego, a wyciąg działa jak powinien - bierz Syntę. To połowa ceny sklepowej.

 

Pozdrawiam,

Kamil Śniegocki

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie po dłuższej przerwie :))

Tak jak radziliście, zostałam szczęśliwą posiadaczką Synty 8''. Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i poświęcony czas!

Dziś pierwszy raz obserwowałam niebo "z grubej rury". Wrzucam zdjęcie robione telefonem, z którego jestem bardzo dumna:

201708072_qhhpeqp.jpg

Pozdrawiam!

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, XXX napisał:

Tak jak radziliście, zostałam szczęśliwą posiadaczką Synty 8''.

Pozdrawiam!

 

Cieszę się, że wybrałaś Syntę. Będziesz mega zadowolona. Zaplanuj sobie w bezksiężycową noc wypad za miasto pod ciemne niebo a gwarantuję Ci, że zaliczysz tzw. opad szczęki Cool.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, XXX napisał:

Dziś pierwszy raz obserwowałam niebo "z grubej rury". Wrzucam zdjęcie robione telefonem, z którego jestem bardzo dumna

Udało Ci się zaobserwować wczorajsze zaćmienie księżyca?

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)