Skocz do zawartości

Księżyc nad lasem - 09.07.2017


Przemek_K

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Za mną kolejna sesja z serii "Księżyc nad lasem" :) Pogoda dopisała, tym razem Księżyc wzniósł się nad las troszkę inny niż zwykle z racji częściowego zaćmienia ;) A oto moja fotorelacja, zdjęcia zrobione aparatem Fujifilm SL1000 na ręcznych ustawieniach, ze statywu:

Zacmienie_Ksiezyca_2017.thumb.jpg.b57fb56d9e63c2a950ee52885dbc71e8.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sposób nie napisać kilku słów na temat wczorajszego zjawiska :)

 

?Księżyc nad lasem? - 07.08.2017

 

Wczorajsze prognozy nie dawały pewności czy będzie mi dane uwiecznić kolejny wschód Księżyca nad pobliskim lasem. Wschód wyjątkowy z racji częściowego zaćmienia. Byłem szalenie ciekawy widoku jaki może mi pokazać nasz naturalny satelita wyłaniając się zza drzew. Każdy wie, że im bardziej na czymś człowiekowi zależy tym większa szansa, że guzik z tego będzie, słynne prawa mówią wprost, że plany są po to by legły w gruzach... Na całe szczęście wieczorne niebo było dość czyste na wschodzie, niewielkie chmurki snuły się leniwie co prawda ale nie przeszkadzały więc rozstawiłem sprzęt i z niecierpliwością czekałem.

 

A to oczekiwanie tak jak poprzednim razem trwało i trwało, śmiem twierdzić, że nawet jeszcze bardziej te minuty się ciągnęły a Księżyc jeszcze bardziej się ociągał ? tak jakby bawił się ze mną w chowanego: ?tak, dzisiaj jestem wyjątkowy to sobie na mnie jeszcze troszkę poczekasz? ;)

W końcu jednak nie miał wyjścia, zrobił mi słynne ?a ku ku? nad drzewami:

DSCF3671.JPG.e7f806c47afeef5a5cd971029b720d56.JPG

 

Ustawiłem wcześniej aparat SL1000 na statywie, włączyłem go i przestawiłem w tryb manualny. Tak jak za każdym razem wcześniej robiłem co mniej więcej minutę kolejne zdjęcia na maksymalnym zoomie x50 oraz co któreś zdjęcie na mniejszym, ok. 15-17x. Oczywiście nie obeszło się bez przeszkód bo gdzieś w połowie sesji wskaźnik baterii zapalił się na czerwono i nie byłem pewien czy nie będę musiał zmieniać w locie baterii. Dobrze mieć zapasowy i naładowany akumulator pod ręką :) Na szczęście aparat dał radę bez zmiany, padł po ostatniej widocznej na składance klatce.

 

Jest w tych wschodach coś magicznego a tym razem było jeszcze bardziej mistycznie. Ta chwila oczekiwania i ciekawość widoku Księżyca w trakcie częściowego zaćmienia i to w dodatku wschodzącego nad lasem... Myślę, że takim kulminacyjnym momentem w którym poczułem mały dreszczyk była ta chwila:

 

DSCF3685.JPG.a4dcbb7cc357bcaa48e0d184353cad13.JPG

 

Drgające powietrze poruszało krawędzią tarczy i kiedy widać już było wyraźnie całą nad lasem wraz z cieniem Ziemi to zrobiło się magicznie i radośnie. Udało się uwiecznić kolejne piękne zjawisko i zdjęcia oraz wspomnienia pozostaną na pamiątkę. Poniżej jeszcze jedna składanka z całej sesji:

 

Zacmienie_Ksiezyca_07_08_2017.thumb.jpg.9d177779e3f8aca50a80d26a6e07a8b4.jpg

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)