Skocz do zawartości

Jak ciemne mam niebo?


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Wyklikałem sobie moje podwórko i wyniki się zgadzają z moimi pomiarami, że miewam czasami jasność nieba na poziomie 20 - 20.2, ale nie przypuszczałem, że jest to aż 3-5 razy więcej niż naturalna jasność nieba. Do nieba lepszego niż 21 mam tak z godzinę jazdy :( 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie buduję dom w miejscu, gdzie ta mapa pokazuje "Ratio" 0.9, a jasność nieba po północy to 21.1 - 21.3 (raz nawet było 21.38). W niecałe 40 minut dojadę w miejsca, gdzie w ciemne noce notowałem 21.7, a na mapie "Ratio" jest równe 0.12 - 0.15 :).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, dzięki. Miło się dowiedzieć, że miewam niebo lepsze niż w Odernem.

Oczywiście w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym, nie na Ursynowie :pajacyk:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, karl napisał:

U mnie podwórko Ratio 4,7 (10 km od nieszczęsnej wartości 200), wyjazd 0,5 ale widzę, że jeszcze 10 km dalej pojechać i są miejsca o wartości około 0,3 - to chyba, już nieźle ?

I jak zwykle ta Ukraina 0,0112 :( 

No, tam gdzie na mapie jest 0.3, tam niebo jest już naprawdę fajne. Zresztą wartości rzędu 0.5 to też bardzo przyzwoite miejscówki.

Różnica między 0.1 a 0.01 to w dużej mierze różnica "estetyczna". Na jednym i drugim niebie zobaczymy praktycznie to samo, przy czym w tej gorszej miejscówce będzie więcej łun przy horyzoncie (swoją drogą i tak całkiem słabych).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na wsi pokazuje 0.463, skoro 0.5 to przyzwoite to i mój balkonik jest spoko:) Dzięki za linka

Class 2 w skali Bortle'a.

Sprawdź Karol czy to 0.3 to nie jest przypadkiem las. U mnie też są 0.3 miejsca ale to niestety mało otwarte tereny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lolak89 napisał:

Class 2 w skali Bortle'a.

Ja bym się tą skalą Bortle'a zbytnio tutaj nie sugerował. Skala Bortle'a jest skalą opisową stworzoną po to, aby oszacować jakość nieba bez pomiarów i uniezależnić się od subiektywności zasięgu gołego oka. Tu na tej mapie skala Bortle'a jest zmapowana bezpośrednio na jasność nieba w zenicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wartość "Ratio" równa 1 oznacza, że w zenicie mamy tyle samo światła sztucznego, co naturalnego, a więc niebo jest dwa razy jaśniejsze niż byłoby w przypadku braku LP."

 

Dobrze rozumuje, że 2 razy ciemniejsze/jaśniejsze niebo to różnica około 0,79 mag (200% z 251%) ? Na mapie wychodzi wynik 21.23 mag/arc sec^2 przy Ratio 1 (dokładnie 0,999) co daje różnicę 0,77 mag.

Dlaczego zwiększenie wartości np. zasieu 1 mag wynosi 251% a nie np. 300% ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ogród:

SQM: 19.91 mag./arc sec2
Brightness: 1.17 mcd/m2
Artif. bright.: 994 ?cd/m2
Ratio: 5.71
Bortle: class 5
Elevation: 197m


20 minut jazdy na północ od domu:

SQM: 21.19 mag./arc sec2
Brightness: 0.360 mcd/m2
Artif. bright.: 186 ?cd/m2
Ratio: 1.07
Bortle: class 4
Elevation: 180m

 

25 minut jazdy na południe od domu:

SQM: 21.29 mag./arc sec2
Brightness: 0.330 mcd/m2
Artif. bright.: 156 ?cd/m2
Ratio: 0.896
Bortle: class 4
Elevation: 518 m

 

35 minut jazdy na południowy wschód (tę miejscówkę sprawdzę przy najbliższej okazji)

Coordinates: 49° 49? 58? N 20° 32? 46? E
SQM: 21.36 mag./arc sec2
Brightness: 0.309 mcd/m2
Artif. bright.: 135 ?cd/m2
Ratio: 0.777
Bortle: class 3
Elevation: 456 m

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrze za ten bardzo praktyczny link.

Ze swojej strony mogę potwierdzić, że odczyty z mapy na wszystkich moich podpoznańskich miejscówkach różnią się o zaledwie 0,05-0,10 w porównaniu z odczytami w trakcie sesji obserwacyjnych z SQM-La. Jeśli uwzględnić, że prawdopodobnie nigdy nie miałem idealnego nieba w zenicie to oba odczyty są identyczne. Geek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Również dołączam się do podziękowań za info o tym zasobie. Dodam, że ostatnio urealnili klasyfikację w skali Bortle'a. Moja 'ciemna' miejscówka była w klasie 2 a teraz bardziej realistycznie jest w klasie 4.

Ciemnego i czystego nieba wszystkim!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lukost przypiął ten temat
  • 3 tygodnie później...

Moje odczucia co do miejscówek w okolicy Włodawy ? i co do miejsca w którym widziałem chyba najlepsze niebo jak dotąd ? pokrywają się nieźle z tym co pokazuje ta stronka, choć wartości między miejscówkami są nieznaczne. Według mapy, najlepszego miejsca można spodziewać się w okolicy Zbereża (przy granicy z Ukrainą), gdzie wartość ?Ratio? wynosi 0.09. Istotnie, tam widziałem chyba najlepsze niebo jak dotąd, jednak to odczucie jednorazowe i nie sprawdzone przynajmniej kilkukrotnie. Kolejne miejsca mają po 0.11 i więcej. Przykładowo fajna, dobrze odsłonięta i oddalona od domów miejscówka, leży w okolicy Lacka; jest tam taka długa droga polna, usypana klińcem (na jej końcu, pewnego razu zastałem sejmik żurawi), a ?Ratio? w tamtej okolicy wynosi według mapy 0.11. Pozostałe miejscówki w których bywałem, na mapie mają wartości 0.11, 0.12, 0.13, 0.14, 0.15, i podobne. Suchawa ? w której bardzo lubię obserwować ? ma wyniki około 0.13-0.17, w zależności ile oddalimy się od Włodawy, bo wieś jest rozciągnięta. Najczęściej jednak obserwowałem z własnego podwórka, gdzie współczynnik ?Ratio? wynosi 0.69 a włodawska łuna na południowym Wschodzie jest już uciążliwa.

Różnice między miejscówkami leżącymi kilkanaście km od Włodawy są według mapy znikome i na żywo raczej trudno byłoby je dostrzec, ale już pod moim domem powinno być (i zazwyczaj jest) zauważalnie gorzej; czasami po powrocie z dobrej miejscówki, niebo na własnym podwórku wydawało się trochę "wyblakłe" i "sprane", lecz czasem wciąż niezłe. Warunki i okoliczności bywają jednak dość zmienne ? pewnego razu miałem wrażenie, że niebo na dobrej miejscówce, prawie nie różniło się od nieba pod moim domem a zasięg gołego oka pod domem, pewnego razu był tak wysoki (a nawet wyższy) jak w innym czasie na lepszej miejscówce ? więc trzeba założyć, że cały czas jest mowa o dobrej przejrzystości, tej samej naturalnej jasności tła nieba i tym samym samopoczuciu obserwatora itp.

PS Moja dziewczyna mieszka w miejscu, gdzie współczynnik ?Ratio? wynosi 0.11. Jak u licha tacy ludzie nie zostają obserwatorami?.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian,

Twoje spostrzeżenia są jak najbardziej na miejscu. Ta mapa, oprócz tego, że zakłada bardzo dobrą przejrzystość, to dodatkowo zakłada, że naturalna jasność nieba jest bardzo niska (i wynosi 22 mag/"2), a to nie zawsze jest prawdą. Czasami w Bieszczadach (w miejscu gdzie "Ratio" wynosi 0.05), niebo jest jaśniejsze niż w "umiarkowanie jasnych" częściach Beskidu Niskiego (Ratio 0.3 - 0.5), choć nie widać praktycznie żadnej łuny.

Oczywiście tyczy się to różnych nocy, bo jeśli w Bieszczadach jest "jasno" ze względu na silny airglow, to w Beskidzie Niskim jest jeszcze jaśniej.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chodzi o airglow to ja ostatniej nocy widziałem to zjawisko z Przełęczy Beskid nad Czeremchą - jednej z najciemniejszych miejscówek w Beskidzie Niskim. Choć miejsce to na mapie z tego wątku ma wpisaną wartość Ratio równą 0.12, to ze względu na airglow niebo było jaśniejsze niż w ciemne noce bywa w miejscach z Ratio równym 1. 

Aigrlow było widać doskonale gołym okiem jako dziwne blade pasma dookoła horyzontu. 

 airglow.thumb.png.28b7daf68dc3cb8258c6d76a8e12ec3b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8/8/2017 o 19:04, Damian P. napisał:

...PS Moja dziewczyna mieszka w miejscu, gdzie współczynnik ?Ratio? wynosi 0.11. Jak u licha tacy ludzie nie zostają obserwatorami?.

Ten to sobie umiał znaleźć dziewczynę! :))

No, ale ja nie powinienem tak pisać - sam się "wżeniłem" w Nadbużański Park Krajobrazowy :pajacyk:

  • Like 2
  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.08.2017 o 08:08, Janko napisał:

Ten to sobie umiał znaleźć dziewczynę! :))

Od początku znajomości wiedziałem co robię Crazy

Swoją drogą, teraz widzę, że w tym miejscu na mapie "Ratio" wynosi 0.12, z kolei u mnie pod domem 0.70. Różnice nieistotne, ale może na mapie były wprowadzane jakieś drobne poprawki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)