Skocz do zawartości

Meteoryt Morasko -wielka wyprawa eksploracyjna FA.


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, ignisdei napisał:

Może powtórzymy, ale we wrześniu mamy zlot zatem nie obiecuję...jeśli chcesz pokopać  zapraszam jutro .  

Byłoby fajnie, może nawet udałoby się zebrać większą grupę poszukiwaczy.  Niestety jutro nie mogę się z wami zabrać, ale życzę wam udanych łowów - wrzućcie jakieś zdjęcia z wyprawy jak będziecie mogli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie jest ciekaw efektów? :P

Oo widze, że wyprzedziłeś mnie Robert :-)

Gratuluję bo na 90 % udało Ci się znaleźć. Wypad okazał się bardzo udany i mam nadzieję, że niedługo uda nam się powtórzyć wypad razem z Jackiem i innymi :)

  • Like 2

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jolo napisał:

Robert chyba na fotce go w ręku trzyma. A Robert ma tak jakoś chyba niecałe 6 stóp wzrostu, więc można porównać :)  

W ręku to wykrywkę widzę, no chyba że to to:

To.jpg.4a6bb1cb971fac9b61b54046d1a55e75.jpg

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kenny napisał:

No właśnie. Kilka cm długości i kilka gram wagi. Coś więcej potrzeba? :P

No nie, cieszył bym się bardzo ale troszkę większy by nie zawadził.... ;)  http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,392930,261-kg-wazy-najwiekszy-znaleziony-w-polsce-meteoryt.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, ignisdei napisał:

 

Myślę, że udało się znaleźć niewielki fragment i mam swojego "Morasko". Który nieśmiało przykleił mi się do magnesu.  Był na głębokości ok 20cm w świeżo zaoranym polu i wyorał go traktor. Ma skorupkę obtopieniową, kolorystyka oraz struktura niemal identyczna z oryginałem.

 

Zawsze jest miło, jak poszukiwania przynoszą owoce, także gratuluję trafienia :)  Napisz proszę, w jaki sposób złapałeś na magnes ten kawałek? Miałeś przywiązany do pasa sznurek z neodymem, który ciągnąłeś za sobą czy masz jakąś inną technikę? Leżał sobie na powierzchni? Zamierzasz go przeciąć, żeby ujawnić wewnętrzne struktury?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super, gratulacje ze znaleziska i z udanej wyprawy, której realizacja "wisiała na włosku". Udało się jednak, i to się liczy. :) Mam nadzieję obejżeć to "cudo" na zlocie, pozdrawiam i do zobaczenia. :))

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW zlazłem  jeszcze jedną bryłkę silnie reagującą na magnes, lecz o dziwnie symetrycznych krawędziach. Jest znacznie większa od "monstrum" waży ponad 70g. Pozwoliłem sobie zeszlifować jeden z brzegów kostki, moim oczom ukazały się takie ziarniste struktury.  Co to jest? 

ziarna.jpg

reg.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Rado napisał:

 

Zawsze jest miło, jak poszukiwania przynoszą owoce, także gratuluję trafienia :)  Napisz proszę, w jaki sposób złapałeś na magnes ten kawałek? Miałeś przywiązany do pasa sznurek z neodymem, który ciągnąłeś za sobą czy masz jakąś inną technikę? Leżał sobie na powierzchni? Zamierzasz go przeciąć, żeby ujawnić wewnętrzne struktury?

Pokaże Ci później ciekawe narzędzie, jakie skonstruowałem -nazwałem je motyka magnetyczna. Ona złapała ten okruch. 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ignisdei napisał:

Pokaże Ci później ciekawe narzędzie, jakie skonstruowałem -nazwałem je motyka magnetyczna. Ona złapała ten okruch. 

Oka. Osobiście widziałem raz przymocowany do drewnianego kijka magnes neodymowy na czubku... wyklucza to jednak równoczesne poszukiwanie z wykrywaczem metalu, jak mniemam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, drugie znalezisko to nie jest Morasko, ale ten pierwszy wygląda dobrze. Jest chyba trochę zbyt płaski, ale widywałem już takie. Wygląd zwietrzeliny obiecujący, widać struktury przypominające regmaglipty.

Przy takim małym fragmencie najlepszym sposobem na upewnienie się jest test chemiczny na zawartość niklu. Mógłbym Ci taki zrobić, ale nie będzie mnie teraz na zlocie, być może będę wiosną.

W każdym razie gratuluję udanej wyprawy :)

Pozdrawiam

KK

  • Like 3

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krzysztof_K napisał:

Robert, drugie znalezisko to nie jest Morasko, ale ten pierwszy wygląda dobrze. Jest chyba trochę zbyt płaski, ale widywałem już takie. Wygląd zwietrzeliny obiecujący, widać struktury przypominające regmaglipty.

Przy takim małym fragmencie najlepszym sposobem na upewnienie się jest test chemiczny na zawartość niklu. Mógłbym Ci taki zrobić, ale nie będzie mnie teraz na zlocie, być może będę wiosną.

W każdym razie gratuluję udanej wyprawy :)

Pozdrawiam

KK

Uff..w nerwach czekałem na Twoją wypowiedź:)) .

Cieszę się, że mamy podobne zdanie co do pierwszego okazu.  Co do drugiego to nawet nie dawałem 1% że to Morasko. 

Z chęcią przywiozę Ci go wiosną do Zatomia! 

ps. Ma dokładnie taką grubość i podobną wielkość jak Sichote-Aliń który mi  kiedyś sprzedałeś ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rado napisał:

Oka. Osobiście widziałem raz przymocowany do drewnianego kijka magnes neodymowy na czubku... wyklucza to jednak równoczesne poszukiwanie z wykrywaczem metalu, jak mniemam

To ta motyka magnetyczna. Zrobiłem ją:

  • Z dwóch aluminiowych płytek, 
  • Drewnianego trzonka,
  • Paru śrub,
  • Gumowej otuliny,
  • Dwóch magnesów neodymowych o udźwigu ok. 70kg.

Oczywiście poszukiwania odbywają się za pomocą wykrywacza.  Gdy jest sygnał oznacza się miejsce i rozkopuje warstwę ziemi saperką. Potem wchodzi do gry motyczka magnetyczna, która niczym ssawka odkurzacza, ostrą krawędzią przeczesuje piasek i magnesami zasysa wszelkie żelazo, które znajdzie się w bezpośrednim styku z magnesami. Co chwilę ryjąc  tym w piasku patrzę czy coś się nie przykleiło. :))

motyka.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, ignisdei napisał:

To ta motyka magnetyczna. Zrobiłem ją:

  • Z dwóch aluminiowych płytek, 
  • Drewnianego trzonka,
  • Paru śrub,
  • Gumowej otuliny,
  • Dwóch magnesów neodymowych o udźwigu ok. 70kg.

Oczywiście poszukiwania odbywają się za pomocą wykrywacza.  Gdy jest sygnał oznacza się miejsce i rozkopuje warstwę ziemi saperką. Potem wchodzi do gry motyczka magnetyczna, która niczym ssawka odkurzacza, ostrą krawędzią przeczesuje piasek i magnesami zasysa wszelkie żelazo, które znajdzie się w bezpośrednim styku z magnesami. Co chwilę ryjąc  tym w piasku patrzę czy coś się nie przykleiło. :))

 

Hah, a więc to taka maszyna wspomagająca :) Takie skuteczniejsze zastępstwo pinpointera - dobry pomysł, bo oszczędza dużo czasu, a jak wiemy najwięcej pochłania go właśnie wydobycie przedmiotu zalegającego w ziemi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo śmiechów chłopaków wrzucam swoje zdobycze :). 65 gwoździ, 10 kawałków niezidentyfikowanego przeznaczenia, 4 ogniwa łańcuchów, 3 łuski, 2 całe +połowa + fragment podkowy, 2 fragmenty lemiesza, 1 pierścień. Poza złomem 6 obiecujących kamyczków. Na 99,9% raczej nie Morasko. Kenny jeszcze raz dzięki za pożyczenie wykrywki. Ogólnie dzięki za SPACER :)

Zdobycze.thumb.jpg.18e011634fb8abde75e66c1db7f86721.jpg

PS. Acha. Jedna puszka po piwie (WARKA).

  • Like 1
  • Haha 1

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Energetyk napisał:

Pomimo śmiechów chłopaków wrzucam swoje zdobycze :). 65 gwoździ, 10 kawałków niezidentyfikowanego przeznaczenia, 4 ogniwa łańcuchów, 3 łuski, 2 całe +połowa + fragment podkowy, 2 fragmenty lemiesza, 1 pierścień. Poza złomem 6 obiecujących kamyczków. Na 99,9% raczej nie Morasko. Kenny jeszcze raz dzięki za pożyczenie wykrywki. Ogólnie dzięki za SPACER :)

 

PS. Acha. Jedna puszka po piwie (WARKA).

Widzę że parę dołków wykopałeś :) To na samym dole zdjęcia toz otworem to nożyk od kosiarki rotacyjnej :)) to zostało Ci 9 niezidentyfikowanych :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tego złomu :)

Ja za pierwszym razem też jakoś dziwnie ustawiłem ustrojstwo, że wykrywał mi wszystko co tam leżało pod ziemią. Ale jak co 2-3 metry musiałem kopać dołek, to przestawiłem na samo żelazo i już nie wyciągałem żadnych reliktów, szczególnie łusek i pocisków, w końcu nie po nie tam pojechałem :)) Zawsze trochę lżej.

No ale podkowy, gwożdzie i inne fragmenty maszyn rolniczych są i będą na porządku dziennym.

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się dzisiaj moim obiecującym "kamyczkom". Dwa z nich od razu odrzuciłem. Cztery mają metaliczną budowę. Jak można je ostatecznie potwierdzić/ odrzucić?

1.thumb.jpg.eb97a7436fcb46caa0d78c12bb7d8dcc.jpg

2.thumb.jpg.c96c71bbc3bca81de6607a002ac33879.jpg

3.thumb.jpg.aac784b130ef0d0cab3230525b584aaa.jpg

  • Like 1

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Energetyk napisał:

Przyjrzałem się dzisiaj moim obiecującym "kamyczkom". Dwa z nich od razu odrzuciłem. Cztery mają metaliczną budowę. Jak można je ostatecznie potwierdzić/ odrzucić?

No dla mnie 2, 3 i 4 to chyba bankowo......
Trzeba by się z Krychem Kida ugadać i posłać mu na testy. Będziesz miał pewność.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ignisdei napisał:

Ja przeszlifowałem takich kilka,  szukając takich struktur wewnątrz.... 

Znalezione obrazy dla zapytania oktaedryty gruboziarniste (

Właśnie takich struktur szukałem, ale kamyczki są malutkie.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)