Skocz do zawartości

Jak znaleść dany obiek i problemy z montażem EQ5


Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam Newtona Sky watchera i na razie zaliczylam Ksiezyc i planety.

1) Dlaczego po ustawieniu wspolrzednych danej gwiazdy (wegi) gdy probuje znalesc inny obiekt i po odblokowaniu sruby blokukacej os rektascensji (R.A. lock knob) to po probie zwiekszenia rektascensji teleskop porusza sie wolniej niz przy zmniejszaniu jej wartosci. Teleskop niby zbalansowany

2) Jak znajdujecie to co Was interesuje? Poslugiwanie sie wspolrzesnymi w tym teleskopie jest raczej malo dokladne ale na poczatek mysle ze wystarczy. Problem "jedynie" jak wyzej. Interesuja mnie przede wszyskim DSO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to teleskop? I co masz na myśli pisząc, że teleskop porusza się wolniej albo szybciej? Masz montaż z systemem GoTo, czy chodzi Ci o to, że naciskając ręką na tubę stawia ona przy poruszaniu mniejszy albo większy opór?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynałem,  to w znalezieniu obiektów DSO bardzo pomagał mi program stellarium i ciemne niebo.

Stellarium pewnie masz, a niebo też? 

Zacznij np. od znalezienia m27 i M31.  Powinny być widoczne nawet gdy masz zaswietlone niebo.

A i jeszcze jedno. Szukacz może zjustowany z teleskop em? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Bellatrix napisał:

Posiadam Newtona Sky watchera i na razie zaliczylam Ksiezyc i planety.

2) Jak znajdujecie to co Was interesuje? Poslugiwanie sie wspolrzesnymi w tym teleskopie jest raczej malo dokladne ale na poczatek mysle ze wystarczy. Problem "jedynie" jak wyzej. Interesuja mnie przede wszyskim DSO

Koleżanko, zapomnij o tych skalach. Są po to by montaż wyglądał profesjonalnie ;)

Tylko atlas nieba, szukacz  w teleskopie  i własne oczy . Proszę oto  darmowy atlas nieba

Wydrukuj sobie, włóż w koszulkę.

Patrząc na niebo spróbuj odnaleźć kształty gwiazdozbiorów a potem zaznaczone na kartach jasne obiekty. To dziecinnie proste.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynałem,  to w znalezieniu obiektów DSO bardzo pomagał mi program stellarium i ciemne niebo.
Stellarium pewnie masz, a niebo też? 
Zacznij np. od znalezienia m27 i M31.  Powinny być widoczne nawet gdy masz zaswietlone niebo.
A i jeszcze jedno. Szukacz może zjustowany z teleskop em? 

Ciemne niebo mi raczej utrudnia:) Zaczynam wcześniej i kiedy pojawiają się pierwsze gwiazdy łatwiej odnaleźć potem z czasem pojawiają się kolejne i wtedy szukam gwiazdozbiorów. W nocy laser ale zanim ruszę teleskopem to palcami odmierzam odległości od znanych obiektów tak aby trafić orientacyjnie w cel. Potem teleskopem najazd i porównanie z Stellarium i fajnie mieć mapkę w odbiciu lustrzanym to ułatwia ale nie jest niezbędne.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)