Skocz do zawartości

Seta i Milky Way ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Ja już od prawie trzech lat się przymierzam do jakiejś większej dwururki na wyjazdy, ale za każdym razem, jak sobie uświadomię jak mało tych wyjazdów mam, to mi trochę przechodzi :( Muszę się zebrać w sobie, zanim ślęczenie przed astrofotomonitorem mi kompletnie zrobi sieczkę z oczu.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jolo, lepiej gapić się w okulary dobrej lornety jak w monitor! Lukost, relacja super! Jak poprawi się pogoda to wreszcie chce zaliczyć trochę nieba i w końcu zobaczyć co są warte filtry UHC-E Optolog. Pozdrawiam panowie i ciemnego nieba!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż musiałem sprawdzić ten "Domański Wierch" bo z początku myślałem, że się teleportowałeś gdzieś dużo dalej. Rzeczywiście warunki Ci dopisały :). Normalnie to na tej miejscówce masz (tylko i aż) naszą Koskową ale 4 razy bliżej od domu. (na WA2015 prawie identyczne wskazania !)

Wciągająca relacja, świetnie i na dwa sposoby wykorzystałeś czas, dla siebie miałeś obserwacje a dla nas relacje. beer

Życzę więcej takich udanych eskapad !

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Refleksyjny ICek 1287 jest widoczny w lornecie 100 mm! Pojaśnienie wokół gwiazdy - delikatne, ale oczywiste i dość rozległe - było nie do przeoczenia. Warunek podstawowy - super niebo, takie jak mam w Krzywem. :) ps sporo czasu spędziłem podziwiając pogranicze Gwiezdnego Obłoku Tarczy i okalających go ciemnych obłoków. Cholera, wyglądało  to jak nachodzące chmury burzowe. Fascynujący widok.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak doczytać zaległy temat, ale jeszcze lepiej jest zadać pytanie, na które odpowiedź będzie możliwa dopiero za parę miesięcy. Otóż:

W dniu 23.07.2017 o 14:54, lukost napisał:

Ale ad rem ? tym razem warunki pozwoliły na podziwianie Barnarda 289, zawieszonego gdzieś pomiędzy Gromadą Ptolomeusza a Laguną. Widok niesamowity, bo jak inaczej określić dwie ciemne, mięsiste, równoległe, niejednorodne bruzdy, przecinające gęste, usiane milionami gwiazd tło w okolicy centrum Drogi Mlecznej?

 imgcut.thumb.jpg.72ea9552d0b155286e9bb81e87acd614.jpg

Czy aby na pewno widziałeś B289 jako podwójną bruzdę widoczną na powyższym zdjęciu?
Ja zwykle widywałem trzy smugi, których częścią jest mały ciemny (i faktycznie "podwójny") pypeć Barnarda 289*. Smugi, o których mówię są widoczne na powyższym zdjęciu jako te delikatne pasma pyłowe - na przedłużeniu plamy B289 oraz dwa równoległe ślady blisko boków kadru.
A poniżej badziewna wizualizacja owych trzech smug, które widuję raz do roku w lornecie:

b289wider.thumb.jpg.b5d157563f604ddec1e98e513ebda7dd.jpg

Sam - nieprecyzyjnie, przyznaję - zwykle określałem owe trzy szerokie smugi mianem B289, choć należałoby pewnie powiedzieć "Barnard 289 z przyległościami" (lub coś w tym rodzaju).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)