Skocz do zawartości

Zaćma starcza. ATM z NFZ. Obserwacje z sztuczną soczewką w oku.


stibur

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek dla wymiany doświadczeń obserwacyjnych z okiem po operacji zaćmy.

Mimo że jestem przed pięćdziesiątką dopadła mnie zaćma starcza. Tydzień temu wszczepiono mi soczewkę w ramach oferty NFZ, czyli jednoogniskową-sferyczną.
Mimo, że i tak nie miałem kasy na zabieg w prywatnej klinice, to rozważałem różne rodzaje implantów w aspekcie jakości obrazu w przyszłych obserwacjach.
Implanty podzielić można na:
- jednoogniskowe sferyczne,
- jednoogniskowe asferyczne (paraboidalne)
- wieloogniskowe dyfrakcyjne
- wieloogniskowe refrakcyjne
Każdy z tych typów ma opcję toryczną dla kompensacji astygmatyzmu.
O wieloogniskowych można powiedzieć tyle, że dają dużą głębię ostrości ale bez ostrości totalnej.
Jednoogniskowe na odwrót.
Moje wrażenia tydzień po zabiegu z soczewką NFZ jednoogniskową sferyczną.
- szacuję że ostrość została dobrana na odległość ok 10-15m, ale w dzień kiedy źrenice są mniejsze uzyskuję głębię ostrości od nieskończoności do ok 80cm. Do bliży muszę mieć ok 2.5D+. Do prac precyzyjnych ok. 25cm 3.5D+.
W nocy głębia spada i zmniejsza się kontrast.
Śmieszne jest to że oko bez akomodacji w okularach wyraźnie dostrzega ostrość w czasie zmiany odległości przedmiotu. Jak podczas regulacji ostrości w teleskopie.
- mimo że miałem astygmatyzm 0.75D to został skompensowany. Może wynikał z chorującej soczewki.
- widzę aberrację sferyczną, czym ciemniej tym silniej (oczywiste), powoduje to że w ciemności oko gubi kontrast.
Nie jechałem jeszcze autem także nie wiem jak z ostrością w dali.
W różnych odległościach widzę inaczej ostro/nieostro w strefie środka i na obrzeżach.
- co ciekawe na punktach świetlnych widzę ostrzej niż w obecnie zdrowym oku w którym początek jest astygmatyzmu i początek zaćmy. Nie patrzałem jeszcze w gwiazdy gdyż w Gdańsku od tygodnia pada deszcz.
Ale mając powyższe może obecnie będzie lepiej obserwować okiem zoperowanym. Zobaczę jak będzie widoczne całe pole.
Czy aberracja sferyczna mocno da o sobie znać. Jaki będzie kontrast. Dopiszę w wątku gdy popatrzę w gwiazdy.

Inicjuję ten wątek, bo być może ktoś z Was ma inne doświadczenia, może np z soczewką asferyczną która korygowałaby aberrację sferyczną. Ciekawi mnie czy przy asferycznej w pojawia się koma. Bo w sferycznej ubywa jedynie ostrości.

Ta aberracja odbierana jest przez mózg jako brak kontrastu.

Refleksja moja z operacji taka, że warto było. Odzyskałem stereoskopowość obrazu i mimo braku akomodacji odzyskałem ostrość. Sugestia - jeżeli widzicie uciążliwe fruwające męty, to znaczy że drugie oko wam słabnie i mózg nie kompensuje obrazu. U mnie po operacji męty z pola widzenia zniknęły gdy mózg uzyskał brakujące szczegóły z drugiego oka.
Zwracajcie także uwagę na ciśnienie w oku jeżeli jest powyżej 20 żądajcie kropli od okulisty, aby nie dopadła was podstępna jaskra.
Śmieszną wadą operacji zaćmy jest to że już nie mogę się zapatrzyć/zagapić. Naturalnie wtedy gubimy ostrość. Oko po operacji już nie gubi ostrości i zagapiam się jedynie okiem zdrowym.

Wszystkim życzę jak najdłużej zdrowych oczu, bo te szkło przed min to tylko dodatek.

Pozdrawiam
Marcin

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm kiedyś czytałam, że czopki (fotoreceptory odpowiadające za widzenie kolorów) w ludzkim oku są wrażliwe na bliski ultrafiolet, jednak nie widzimy go, ponieważ soczewka w oku blokuje promieniowanie o tej długości. Podobno ludzie po operacji zaćmy widzą bliski ultrafiolet jako niebieski lub białawy fiolet. W związku z tym pojawia się moje pytanie, czy zwrócił pan uwagę na coś takiego? I czy mogłabym prosić o jakiś opis wrażeń z tym związanych? :)

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(do Alice) męty uwidaczniają się gdy patrzymy jednym okiem. To co męt zasłania, gdy drugie oko patrzy w ten sam punkt to dostarcza informacji do mózgu co jest za mętem i męt w mózgu jako wrażenie znika. Niestety z mętami trzeba żyć. Może coś wymyślą z czasem. Jest jeden czarodziej z Olsztyna co strzela do nich laserem, ale wszyscy kliniczni lekarze to odradzają bo to podgrzewa ciało szkliste i w efekcie może prowadzić do dalszego tworzenia się mętów.

(do Ciekawska) Zmian barwnych nie dostrzegłem, jak wrócę ze zwolnienia do pracy, a mam tam urządzenie pracujące w UV to zobaczę różnicę.
Ale z tego co mi wiadomo, wszystkie soczewki są wyposażane obecnie w filtry UV w celu ochrony siatkówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszej grupie jest kolega po operacji obydwu oczu z powodu zaćmy. Prowadzi dalej obserwacje wizualne tak jak przed operacją. Jest nawet bardziej zadowolony bo więcej widzi niż wcześniej. A ma przeszło 70 lat.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Cieszę się że pojawił się ten drażliwy temat. Mnie to dopadło po 70 latach katowania oczu w ekstremalnych warunkach, ale i  uderzenie świadomości że niewiele widzę spowodowało długotrwałe zamknięcie się w sobie i nawet myśli o ostatecznym rozwiązaniu problemu. Miałem jednak w życiu poważniejsze kłopoty i przetrwałem więc i tym razem po miesiącu doszedłem do równowagi umysłu. Dzisiaj uboższy znacznie dzięki hienom które wykorzystały okazję i oskubały niedobitka na wiele różnych sposobów jestem już po 5 miesiącach leczenia zaćmy i próbach zatrzymania początków jaskry, ale niestety jedynie farmakologicznie. Dopiero na początku listopada odbędzie się ostateczne badanie i decyzja o dalszym leczeniu.

Początkowo sądziłem że powodem utraty wzroku był atak spłoszonego 8 miesięcznego byczka któremu nie zdążyłem zejść z drogi ucieczki. Takie dziecko o wadze ok 300 kg wyłączyło mnie z życia i pracy na okres ok 2 miesięcy. Dzisiaj wróciła już dawna ufność do zwierząt, ale pogoda sprawiła że nie odbudowałem finansów do poprzedniego okresu a na NFZ nie za bardzo mogę liczyć. Będę z uwagą śledził ten wątek i chociaż już prawie widzę to tylko dzięki okularom do których nie mogę jeszcze przywyknąć. Mam nadzieję że w listopadzie będę mógł coś więcej napisać. Pozdrawiam i proszę,-szanujcie oczy bo kto będzie tak jak Wy pokazywał piękno kosmosu. Waldek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że może to dotknąć każdego z nas, bardzo by się tutaj przydał fachowiec (okulista) od tych sztucznych soczewek. Gdyby nie stibur nie wiedziałbym, że jest tyle możliwości.
W optymalny dobór przez lekarza a zwłaszcza przez NFZ nie za bardzo wierzę. (tam będzie jedno kryterium, wstawić najtańszą z możliwych a do tego rok czekania, sprawdzone w najbliższej Rodzinie kilka lat temu).
Więc dobrze byłoby wiedzieć czego chcieć w podobnej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za ufność w ludzi :)).  Bo każdy jest najlepszym lekarzem z wyjątkiem doktorów ease

Idź najpierw do okulisty, zorientuj się, kto w Twojej okolicy jest dobry. Zapytaj co i jak. 

W 3mieście tesciu wymienił soczewki w obu oczach na NFZ, bez żadnych problemów. Nawet nie musiał jakoś długo czekać. 

Jedyny problem przez pewien czas był taki, że jednym okiem widział bardziej na różowo, drugim na niebiesko Cool

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)