Skocz do zawartości

Kąt padania promieni słonecznych na równiku.


Mariusz_

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, miron napisał:

... Wega (alfa Łabędzia).

Oj, bo Deneb się zdenerwuje! :11shot:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

"Oś ziemska", to prosta będąca osią wokół której kręci się Ziemia. Na lekcjach matematyki uczą, że prosta nie ma początku, ani końca, czyli innymi słowy początek i koniec prostej leży w nieskończoności. Te dwa punkty to Północny i Południowy Biegun Niebieski.

Dwie jednostki astronomiczne składające się na średnicę orbity Ziemi wokół Słońca to trochę "za mało" w stosunku do nieskończoności, aby zmienić położenie tych punktów.

Nie zastanowiło Cię dlaczego osoba wskazująca zielonym laserem jakąś gwiazdę na niebie, wskazuje ją również dla kogoś, kto stoi 3 metry dalej? To analogiczne pytanie do Twojego. Spróbuj sam na nie odpowiedzieć.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Whyduck i Miron za odpowiedź, dzięki również za grafikę. Ale nie o to "kółko" które zatacza oś ziemska dookoła Słońca mi chodzi. Posłużę się przykładem.

Postawcie globus na stole przed sobą i spójrzcie na niego z góry tak żeby zobaczyć oś wychodzącą z bieguna północnego. Powiedzmy że słońce jest po lewej stronie( w sumie to nie ma znaczenia po której stronie ono jest). Nie zmieniając swojej pozycji obróćcie globus o np 90 stopni tak żeby np prześć z przesilenia do równonocy i odstawcie go w to samo miejsce na stole. Powtórzcie te czynności aż do momentu wykonania 360 stopni co będzie odpowiadało jednemu obiegowi Ziemi dookoła Słońca. Zwróćcie uwagę jakie koło zatoczy oś ziemska w tym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały szkopuł polega na tym że oś Ziemi okrążając Słońce jest nachylona do płaszczyzny po której okrąża naszą gwiazdę ale jest stale wycelowana w bieguny niebieskie. Gdyby oś obrotu miała zmieniać położenie i nachylenie to nie pisałbyś tych postów bo zmiany klimatyczne nie pozwoliłyby na rozwój życia w takim stopniu.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Mariusz_ napisał:

Postawcie globus na stole przed sobą i spójrzcie na niego z góry tak żeby zobaczyć oś wychodzącą z bieguna północnego. Powiedzmy że słońce jest po lewej stronie( w sumie to nie ma znaczenia po której stronie ono jest). Nie zmieniając swojej pozycji obróćcie globus o np 90 stopni tak żeby np prześć z przesilenia do równonocy i odstawcie go w to samo miejsce na stole. Powtórzcie te czynności aż do momentu wykonania 360 stopni co będzie odpowiadało jednemu obiegowi Ziemi dookoła Słońca. Zwróćcie uwagę jakie koło zatoczy oś ziemska w tym czasie.

Mariusz, dokładnie o tym pisałem..ale może jeszcze raz tylko nieco odwrócę perspektywę.

Załóżmy, że robię to co mówisz..globus na stole zatacza okrąg (dla uproszczenia) o średnicy 2m.

Te 2m w naszej skali odpowiadają w rzeczywistości ~300 000 000km

Gwiazda polarna jest w odległości 430ly. 1 rok świetlny to w przybliżeniu 9,5 biliona km.

Jeżeli dobrze policzyłem wszystko to w naszej skali dla tego okręgu o średnicy 2m gwiazda polarna byłaby w odległości 80 170km.

I zadanie dla Ciebie. Stań hipotetycznie na Polaris i z odległości 80 170km spójrz na ten okrąg o średnicy 2m. Czym będzie...? Niczym więcej tylko punktem.

Analogicznie dla rzeczywistych odległości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Mariusz_ napisał:

Postawcie globus na stole przed sobą i spójrzcie na niego z góry tak żeby zobaczyć oś wychodzącą z bieguna północnego. Powiedzmy że słońce jest po lewej stronie( w sumie to nie ma znaczenia po której stronie ono jest). Nie zmieniając swojej pozycji obróćcie globus o np 90 stopni tak żeby np prześć z przesilenia do równonocy i odstawcie go w to samo miejsce na stole. Powtórzcie te czynności aż do momentu wykonania 360 stopni co będzie odpowiadało jednemu obiegowi Ziemi dookoła Słońca. Zwróćcie uwagę jakie koło zatoczy oś ziemska w tym czasie

Miron, ten przykład mówi o tym że koło jakie zatoczy oś ziemska będzie czymś w rodzaju podstawy stożka. To o czym ty mówisz to droga jaką wykona oś ziemska wraz z Ziemią dookoła Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz!

Połóż globus z Twojego zdjęcia podstawką na stole. Stół to płaszczyzna, w której Ziemia krąży wokół Słońca. Połóż rękę na podstawce i wykonuj ruch okrężny o średnicy 1 metr.. Popatrz co się dzieje z osią ziemską podczas ruchu podstawki. Przedłuż oś wychodzącą z bieguna północnego do nieskończoności. W dowolnym momencie ruchu podstawki po okręgu dostaniesz jeden punkt. To niebieski Biegun Północny. Samym globusem możesz kręcić jak chcesz wokół osi.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ona zatacza walec jeśli orbita wokółsłoneczna byłaby kołem, a nie stożek. Na południu i na północy tego co widzimy w nocy zatacza koła o średnicy naszej drogi wokół Słońca. Tylko z naszego podwórka wygląda to tak jakby oś ziemska celowa w jeden punkt w oddali.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, WhyDuck napisał:

Mariusz!

Połóż globus z Twojego zdjęcia podstawką na stole. Stół to płaszczyzna, w której Ziemia krąży wokół Słońca. Połóż rękę na podstawce i wykonuj ruch okrężny o średnicy 1 metr.. Popatrz co się dzieje z osią ziemską podczas ruchu podstawki. Przedłuż oś wychodzącą z bieguna północnego do nieskończoności. W dowolnym momencie ruchu podstawki po okręgu dostaniesz jeden punkt. To niebieski Biegun Północny. Samym globusem możesz kręcić jak chcesz wokół osi.

Whyduck bardzo dobrze rozumię o czym piszesz i w tej sytuacji masz rację, ale mój przykład polega na czymś innym. Dobrze się wczytaj. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizszy film pokazuje dokladnie to o czym mowie, kazdy moze w domu to sam powtorzyc. Nie odrywajac podstawy globusa od stolu i unieruchamiajac sama kule,nalezy krecic ta podstawa do okola, uchwyt bedzie pokazywal z ktorego kierunku padaja promienie sloneczne. Jeden obrot to jedno obiegniecie Ziemi do okola Slonca czyli 1 rok. Ale najwazniejsze jest zwrocenie uwagi w jaki sposob zachowuje sie os ziemska

https://youtu.be/p_2QfoMzoB4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak nie jest. W przedłużenie osi obrotu planety włóż długi patyk i mieszaj dwiema rękami jak w garze z bigosem tylko tak żeby oś była nachylona stale w twoim kierunku pod odpowiednim kątem do dna gara (płaszczyzna równoległa do płaszczyzny orbity Ziemi). W tym filmiku oś Ziemi nie powinna zmienić położenia. Biegun północy nie jest nachylony stale na zewnątrz orbity. Czy odwrotnie. Wtedy nie byłoby pór roku. Temat jest taki że prosta przechodząca przez oś Ziemi jest nachylona do płaszczyzny orbity wokółsłonecznej, ale "w przechodzi" przez bieguny niebieskie. Zatacza taki "walec" którego podstawy są gdzieś na niebie, a ich środek jest w biegunach niebieskich.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, arnold napisał:

 

Tylko tak nie jest. W przedłużenie osi obrotu planety włóż długi patyk i mieszaj dwiema rękami jak w garze z bigosem tylko tak żeby oś była nachylona stale w twoim kierunku pod odpowiednim kątem do dna gara (płaszczyzna równoległa do płaszczyzny orbity Ziemi).

 

Jeśli masz tylko "mieszać" w ten sposób to Ziemia będzie miała problemy i nie utrzyma swego  stałego nachylenia płaszczyzny równika do płaszczyzny orbity.

4 godziny temu, arnold napisał:

W tym filmiku oś Ziemi nie powinna zmienić położenia.

A jednak zmienia i to jest warunkiem tego żeby ruch Ziemi dookoła Słońca się odbył z ciągłym zachowaniem znanych wszystkim kątów między płaszczyzną równika a płaszczyzną orbity, płaszczyzną równika ziemskiego a osią Ziemi i z zachowaniem zasady że płaszczyzna orbity przechodzi przez środek Słońca i środek Ziemi i że dwa razy w roku płaszczyzna równika ziemskiego przejdzie przez środek Słońca. Widać to na poniższym filmie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zaistalowalbyś w rzeczywistości kamerę w ten sposób jak na twoim filmiku to oś ziemska będzie celowała stałe w ten sam punkt. Bo kamera podążałaby za Ziemią i bez punktu odniesienia wyglądałoby że nic się nie dzieje. Tylko w tle trochę "ruch" gwiazd byłby widoczny.

 

 

 

Proszę tutaj na prymitywnym filmie widać to co potwierdzają obserwacje astronomiczne. Ty jako mieszający w "garze" masz stać z boku i zamaszystymi ruchami utrzymać Ziemię na orbicie słonecznej i utrzymać stały kąt nachylenia równika do "dna gara". Oś oba końce osi maja zataczać kręgi o średnicy i kształcie orbity.

500 lat temu twoje wątpliwości jeszcze miały jakiś sens, teraz to jest chyba trollowanie bo ta ilość pytań o każdy zakres ruchu planety w układzie planetarnym jest raczej objawem ignorancji niż dociekliwości.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arnold napisał:

Jeśli zaistalowalbyś w rzeczywistości kamerę w ten sposób jak na twoim filmiku to oś ziemska będzie celowała stałe w ten sam punkt. Bo kamera podążałaby za Ziemią i bez punktu odniesienia wyglądałoby że nic się nie dzieje. Tylko w tle trochę "ruch" gwiazd byłby widoczny.

 

 

 

 

Proszę tutaj na prymitywnym filmie widać to co potwierdzają obserwacje astronomiczne. Ty jako mieszający w "garze" masz stać z boku i zamaszystymi ruchami utrzymać Ziemię na orbicie słonecznej i utrzymać stały kąt nachylenia równika do "dna gara". Oś oba końce osi maja zataczać kręgi o średnicy i kształcie orbity.

500 lat temu twoje wątpliwości jeszcze miały jakiś sens, teraz to jest chyba trollowanie bo ta ilość pytań o każdy zakres ruchu planety w układzie planetarnym jest raczej objawem ignorancji niż dociekliwości.

 

 

Arnold.

Jeśli kamera podążała by za Ziemią to oznaczało by to że gwiazda polarna też się przemieszcza. Nie ma żadnego znaczenia tutaj czy ustawisz się z boku z przodu czy z tyłu. 

To nie jest przejaw ignorancji. Też się zdziwiłem kiedy to zobaczyłem i postanowiłem się tym podzielić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wszystko w kosmosie przemieszcza się i to z prędkościami które ciężko sobie wyobrazić. Tylko w odległościach rzędu setek lat świetlnych tego nie widać na pierwszy i na tysiąc rzutów oka. Za kilka tysięcy lat układ nieba będzie wygladał trochę inczej, bieguny niebieskie przemieszczą bo wszystko: oś Ziemi przemieści i gwiazdy są dynamiczne.
Oś obrotu zatacza na biegunach niebieskich kształt orbity wokółsłonecznej o średnicy około 300 mln kilometrów tylko ze względu na odległość z naszej perspektywy wygląda to jak punkt. W zdobywaniu wiedzy należy pozbyć się takiej "pychy" bo to co nas otacza nawet najbliżej przerasta zdolności poznawcze pojedynczego czlowieka.

Idź na wycieczkę do planetarium. W Chorzowie co dziennie są inne pokazy które tłumaczą mechanizmy jakie nas otaczają. Tydzień urlopu na Śląsku i będziesz zdrowszy oraz mądrzejszy.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, ja tylko dodam, że ten film, który pokazałeś jako ostatni jest po prostu bzdurny (a tak na marginesie słowo "dookoła" pisze się łącznie). Wynika z niego, że nic nie zrozumiałeś z tej dyskusji.

Pozdrawiam i życzę owocnego zdobywania wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ biegun ziemi nie zatacza okręgu mimośrodowo w ciągu roku. Bieguny rysują tylko kształt orbity wokółsłonecznej. Z perspektywy obserwatora który byłby za kamerą w twoim modelu nie zauważyłby że oś Ziemi zmienia swoje położenie w kadrze.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Edit:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten film Arnold. Widziałem go już kiedyś. Jest to bardzo dobry film i wszystko się na nim zgadza. Masz też rację że Ziemia nie zatacza okręgów mimośrodowo.

Mój film pokazuje jakie kręgi zatacza oś Ziemi w ciągu 1 roku z perspektywy gwiazdy polarnej. Gdybym umieścił kamerę niżej równolegle do płaszczyzny orbity Ziemi film pokazywał by zmiany położenia Osi z perspektywy Słońca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)