Skocz do zawartości
Tekko

Delta Optical GSO 8"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, co warto dokupić do teleskopu Delta Optical GSO 8"? Jakie okulary, filtry? W internecie natknąłem się na filtr polaryzacyjny i mgławicowe ale kompletnie się na tym nie znam i nie wiem czy będzie pasować akurat do mojego teleskopu itp. Proszę o rady.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witaj, temat rzeka. Okulary z zestawu są beznadziejne, choć ten 25 mm cieszy się nieco lepszą sławą niż 10 mm, który dobry jest jako zatyczka wyciągu.

Ja w mojej ósemce generalnie używam trzech okularów:

- TMB II Planetary 6 mm do planet i niektórych DSów.

- Explorer Scientific 14 mm z polem 82 stopnie do DSów - wspaniały, docelowy okular, używkę dorwiesz za pięć paczek.

- Meade QX 26 mm dwa cale - do przeglądu nieba i szerokich DSów (dopiero kupiłem, jest w drodze, ale raczej się sprawdzi) ;)

To taki zestaw "obowiązkowy" na początek. Oczywiście, co człowiek to opinia, zwykle każdy sam się musi przekonać, co mu siedzi. Jeśli chodzi o filtry, to musisz sprecyzować, co chcesz oglądać. Jeśli jesteś początkujący, wystarczy filtr księżycowy, np. taki, jak mam w stopce. Ograniczy jasność księżyca i planet a i nieco zanieczyszczeń światłem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale kolega pyta o GSO, a tam w zestawie jest całkiem przyzwoity, dwucalowy  erfl 30 mm, który przy tej światłosile daje radę. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
39 minut temu, kombiii napisał:

Witaj, temat rzeka. Okulary z zestawu są beznadziejne, choć ten 25 mm cieszy się nieco lepszą sławą niż 10 mm, który dobry jest jako zatyczka wyciągu.

Ja w mojej ósemce generalnie używam trzech okularów:

- TMB II Planetary 6 mm do planet i niektórych DSów.

- Explorer Scientific 14 mm z polem 82 stopnie do DSów - wspaniały, docelowy okular, używkę dorwiesz za pięć paczek.

- Meade QX 26 mm dwa cale - do przeglądu nieba i szerokich DSów (dopiero kupiłem, jest w drodze, ale raczej się sprawdzi) ;)

To taki zestaw "obowiązkowy" na początek. Oczywiście, co człowiek to opinia, zwykle każdy sam się musi przekonać, co mu siedzi. Jeśli chodzi o filtry, to musisz sprecyzować, co chcesz oglądać. Jeśli jesteś początkujący, wystarczy filtr księżycowy, np. taki, jak mam w stopce. Ograniczy jasność księżyca i planet a i nieco zanieczyszczeń światłem.

A czy przypadkiem GSO nie ma w zestawie szerokokątnego 30mm i Plossla 9mm? Okulary wymienione przez ciebie to chyba z Syntą są w zestawie.

Często widziałem opinie że na start warto dobrać sobie do GSO jakiś 6mm okular.A potem każdy sam dojdzie do tego czego mu tak naprawdę brak do szczęścia :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
17 minut temu, lukost napisał:

Ale kolega pyta o GSO, a tam w zestawie jest całkiem przyzwoity, dwucalowy  erfl 30 mm, który przy tej światłosile daje radę. 

Ja oczywiście pisałem o kitowych okularach do Synty 8, myśląc, że w GSO są podobne. O:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

30-tke na razie zostaw. Jest przyzwoita. Monitoruj spotkania w swojej okolicy lub astrozloty i wybierz się ze swoim teleskopem. Będziesz mógł popatrzyć z wykorzystaniem różnych szkieł i podjąć decyzję co Ci odpowiada w korelacji z możliwościami finansowymi. Porównasz wtedy też swoją 30-tke z innymi i będziesz mógł zdecydować czy jest wystarczająca. Ja na Twoim miejscu zainwestowałbym w okular z zakresu 11 do 15 mm jako cel do większości DS; kolejny z zakresu 7 do 9 mm do lepszego rozbicia kulek i jasnych mgiełek Cool a następnie coś do planet na wyjątkowe okazje w okolicach 5mm. Konkrety to seria ES 82 stopniowa np. ES 11 lub 14; ES 6,7 lub 8,8; a do planet jakiś dobry orciak np. UO HD 5mm lub nie orciak ale jednak bardziej komfortowy w obserwacjach HR Planetary 5 mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta