Skocz do zawartości
lukost

Obiekt tygodnia 9.08.2017 IC 4617

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem w 12 cali, lecz tylko z podwórka; mimo kilku prób i silnych starań, nie udało się. Jak będzie okazja, to spróbuję z lepszej miejscówki i dam znać, czy się udało.

PS Jeżeli ktoś ma już trochę brudne lustro, warto przy takich obiektach je umyć.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ekstremalny cel - z mojej miejscówki nieosiągalny. Zobaczymy co T13" pokaże w Roztokach.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 9.08.2017 o 20:20, Damian P. napisał:

Próbowałem w 12 cali, lecz tylko z podwórka; mimo kilku prób i silnych starań, nie udało się. 

Tak, tak, wiem, że pojechałem z tym obiektem po bandzie, ale są przecież w Polsce posiadacze niutków 14-16" i więcej. Co oni kurna z nimi robią, bo raportów z obserwacji jak na lekarstwo? No chyba, że tylko Messiery se oglądają....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A może i uda się z NGC 6196 w 8" ? Poważne podejście robiłem jedno, nie udało się ale myślę, że brakowało nie wiele. Przydała by się lepsza pogoda. 

EDIT: NGC 6207 jest widoczna bez problemu w 6" i 8". 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przeglądając forum znalazłem fotę autorstwa Jacka E., która nieźle oddaje różnice w jasności emki numer 13, NGC 6207 i IC-ka. Tak z grubsza rzeczy mają się w wizualu, w dużym lustrze.

Pole widzenia.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie udało mi się usidlić IC-ka w dwunastu calach. Z drugiej strony, poświęciłem mu tylko kilka minut, bo szkoda mi było czasu podczas tej pięknej, bieszczadzkiej nocy. Gdyby przyłożyć się do tematu nieco bardziej, to może?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 8/9/2017 o 19:46, lukost napisał:

dobrych warunkach widoczny już w lornetach 85-100mm

Tak, pamiętam że widziałem NGC 6207 bez większych problemów w soczewkach 100mm lornety oraz soczewce 102mm refraktora pod niebem około 21,3 mag/arcsec^2.

W takim szerszym kadrze mgiełka była widoczna zerkaniem bez problemu, na wprost nie bardzo pamiętam.

Pamiętam też widok z 15 calowego lustra i Naglera 26mm : wprost cudowny. Pola wystarczało na M13 oraz NGC 6207 w jednym polu. Żadne zerkania nie były tu potrzebne.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

NGC6207 w Bieszczadach zaliczony bez problemu, ale obiekt tygodnia niestety poza zasięgiem. Podobnie jak Łukasz nie poświęciłem jednak dużo czasu na IC4617 bo szkoda było czasu pod TAKIM niebem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta