Skocz do zawartości

Problem z guidingiem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadał zestaw: 


Teleskop Sky-Watcher N-200 200/1000  
HEQ5 PRO SynScan 
Guide Scope Orion mini 50mm 
Kamera do guidingu Astromania SGCMOS https://www.amazon.com/Astromania-SGCMOS-Telescope-CMOS-Camera/dp/B01HPW8MWI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1502117172&sr=8-2&keywords=guiding+camera


Próbuję ustalić dlaczego ten zestaw nie działa. 


Może teleskop jest za ciężki i powinien być 150/750? 
Może coś źle skonfigurowałem? 


W programie PHD guiding v1 ustawiam połączenie z kamerą i statywem oraz zmieniam czas naświetlania 3s-5s ? w tedy dobrze widać gwiazdy. Zaznaczam jedną z nich i klikam guide i co jakiś czas zmienia się dx oraz dy na dole w pasku programu.  

Co ciekawe gwiazdy to nie łuki tylko przesunięte punkty 

2017_03_05_17_25_37_45s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co powinieneś zrobić do dokładnie ustawić na polarną.

tutaj masz link - postępuj wg instrukcji

http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/metoda-dryfowa-ustawianie-na-biegun/

jeżeli teleskop nie jest ustawiony na Polarną, żaden guiding nie będzie wstanie skorygować błędu.

Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno co pewne - dla montażu HEQ5 nawet w wersji PRO prowadzenie Newtona 200/100 to chyba przekracza jego możlwości. Ale najpierw jeszcze jedno - Miniguide scope Oriona ma ogniskową ok. 180 mm o ile mnie pamięć nie myli , a więc z ta kamerką masz 4.3 arcsec/piksel. Jak podasz czym fotografujesz ( jakim sensorem) to upewnimy się, że rozdzielczość guidera jest właściwa dla skali obrazu która fotografujesz.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, delaa napisał:

PHD2  -  wydaje mi sie bardziej intuicyjny w konfiguracji - sprawdzić zawsze warto.

Pozdr.

Zrobiłeś kalibrację? A dwa chcesz zarżnąć ten montaż? 150/750 to już max jego nośności choć producent podaje inaczej, uwierz mi przerabiałem dokładnie to samo tylko ja jak kupiłem HEQ5 to od razu sprzedałem 200/1000 i kupiłem 150/750

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw był ustawiony na gwiazdę polarną, pytanie brzmi jak bardzo dokładnie. Po ustawieniu zawszę wybieram 2 lub 3 star alignment i ustawiam 3 gwiazdy a potem dopiero wybrałem andromedę, była w lewym dolnym rogu i przesunąłem trochę pilotem i była już w środku obrazu.

 

Co do kalibracji to nigdy czegoś takiego nie robiłem. W jaki sposób to zrobić? macie może  link do tutoriala / postu? 

 

PHD2 nie używałem - coś chyba w nim nie działało albo się zawieszało. 

 

Samo zdjęcie wykonany było lustrzanką sony alpha (chyba a380)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakby sprawa jasna w pierwszym etapie.

Kwestie dokładności prowadzenia schodzą na dalszy plan.

Kalibracja "mówi" montażowi o ile ma się przesunąć żeby gwiazdka guidera została tam, gdzie ma być ( w obu osiach). Bez tego guiding nie ma prawa prawidłowo działać.

Myślę że któryś z kolegów podrzuci tutorial jak to zrobić w PHD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że używam PHD v1 i raczej na starcie chciałbym się tego trzymać - co było nie tak z wersją PHD v2.

 

Proces kalibracji to zmiana zaawansowanych ustawień? Jeśli tak to skąd mam znać te wszystkie dane?

Da się zweryfikować czy kalibracja przebiegła poprawnie? Jest jakaś informacja zwrotna w programie?

Czy jest jakiś przycisk "calibrate", który wykonuje taki proces czy po prostu to kwestia zmiany ustawień i wszystkie czynności należy wykonywać tak samo jak wcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Grzegorz Czernecki napisał:

A dwa chcesz zarżnąć ten montaż? 150/750 to już max jego nośności choć producent podaje inaczej, uwierz mi przerabiałem dokładnie to samo tylko ja jak kupiłem HEQ5 to od razu sprzedałem 200/1000 i kupiłem 150/750

Nie no, nie przesadzajmy. Mechanicznie nic się montażowi nie stanie od tej tuby. Ale dla celów astrofoto zgadzam się, że jest ona już ciut za duża - wymaga dużej staranności i doświadczenia, żeby wszystko tak skonfigurować, żeby to dobrze działało. A niewielki nawet wiaterek może wszystko zrujnować.

1 godzinę temu, mikiw napisał:

po poprawnej kalibracji pojawi się zielony krzyż na gwieździe? 

Tak

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

od jakiegoś czasu jestem w posiadaniu EQmoda na EQ3-2. I też od czasu, kiedy eqmod-a zacząłem używać, mam problem z kalibracją w PHD2, która pomimo, że się końcy, to pojawia się komunikat o różnicy w kalibracji pomiędzy osią Dec i Ra 'ra nad dec may vary by unexpected amount...'. Guidowanie potem o dziwo przebiega bez problemu, korzytsając z ogniskowej dla przykładu 300m spokojnie 10-15min, czy z 1000mm - 5min (więcej nie próbowałem). Natomiast skoro pHD mówi o problemie, to znaczy, że problem jest z osią najprawdopodobniej Dec, co widać na obrazku..

W załączniku też logi z ostatniej sesji.

Na guding składając się qhy5-iic i 50mm gso guiderscope. Prędkość guidowania 0,5x, wcześniej 0,25x problem był ten sam.

Dodam, że montaż jest dość dokładnie ustawiony na biegun (korzystając swoją drogą ze świetnego narzędzia wbudowanego w SharpCap)

PHD2_GuideLog_2017-08-14_224546.txt

Screenshot_15.png

Screenshot_19.png

Screenshot_20.png

Screenshot_21.png

 

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)