Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do astro fotografii


nfdt543

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jako że mamy wakacje i zamiast odpoczywania wygrałem zarabianie pieniędzy wpadłem na pomysł zakupu pierwszego teleskopu. Jednak nie będę używał go tylko do oglądania nieba, mam zamiar fotografować. Aparat już mam tylko teraz potrzebuję odpowiedni teleskop i artykuły do niego potrzebne. Jako, iż jestem zielony w tym temacie proszę o waszą pomoc. Na teleskop wraz z napędem i innymi potrzebnymi rzeczami mam budżet ok 2000zł. 

P.S. Nie mam nic przeciwko sprzętom używanym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc zająć się astrofoto w tym budżecie postawiłbym na montaż eq5 z napędem. Nowy już pochłonie cały budżet, ale może na giełdzie się trafi. Do Canona dokupić stary stałoogniskowy obiektyw na gwint m42 z ogniskową do 200mm. Zakup obiektywu polecam na giełdzie astro, zwykle wtedy jest przetestowany pod kątem astrofoto i można podejrzeć zdjęcia nim robione. W innym przypadku zakup to loteria. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobaw sie tym kalkulatorem

http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

To co soft Ci pokazę to jest to co MOŻESZ  zobaczyć i w jakich wymiarach. To co naprawdę zobaczysz zależy w 95% od Twojej wiedzy i umiejętności obróbki. Tym setupem co go Darek opisał mozna naprawde dużo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na giełdzie masz teraz EQ5 z napędem za 950 , do tego bym brał SW80/400 za 240 i masz od biedy do wizuala i foto ( zawsze możesz go sprzedać albo na guider zrobić, ja dokupiełm do niego flattener za 300 zł i dla mnie jest ok). Jeszcze starczy na ASI120 za 700 i masz super start. Wszystko dasz radę odsprzedać jak złapiesz bakcyla , a jeśli nie będziesz miał wielkich wymagań to będziesz z tego zadowolony.  

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Jak się zabrać do takich zdjęć, to są pojedyncze klatki, pytam bo mam takie Jupiterka i też chciałbym z niego taki pożytek zrobić. Przyznam, że nie przypuszczałem, że tak z samego obiektywu można.

P>S

Darek, wiem że dzisiaj mogę nadwyrężyć Twoją dobrotliwość, ale znów padło na Ciebie :) Jak się kiedyś zobaczymy to stawiam piwo :P 

 

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak większość zdjęć w astrofoto, nie są to pojedyncze klatki. Jest to stack kilkudziesięciu klatek, każda klatka była naświetlana 5-7 minut. Najważniejsze jest jednak to, że do takich zdjęć wymagany jest napęd by gwiazdy były punktowe przy dłuższym naświetlaniu. Czyli potrzeba montażu który to poprowadzi, jest wiele opcji od miniaturek typu Sky Watcher Star Adventurer Mini, po ciężkie montaże typu choćby NEQ6. Wszystko kwestia do czego będzie stosowany, jaki udźwig potrzebny, oraz od naszych oczekiwań. 
Poprzeglądaj tematy o doborze sprzętu i rozpoczęciu zabawy w foto, w nich już było wiele powiedziane:)  

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Darku, Witam wszystkich

Jeśli chodzi o przeczesywanie forum, to proszę mi uwierzyć, zanim zadam pytanie, to staram się sporo poczytać, nie idę na łatwiznę. Forum jest naszpikowane potężną ilością postów i informacji, samo znalezienie jest trudne. Sprawa się komplikuje w moim przypadku, dwójka dzieci i rodzina + nowe hobby, nie trzeba pisać co to za mieszanka :) To jest moje drugie hobby.

Przygodę z pierwszym hobby rozpocząłem z pustym portfelem, bez rodziny. Nie muszę pisać, że było łatwiej, każda kupiona pierdoła za grosze dawała kopa, do profesjonalnego sprzętu dochodziłem 20 lat. Taka podróż, to jest niesamowity fundament wiedzy i doświadczenia. (gram na basie)

Pewnych kwestii i durnych pytań nie sposób przeskoczyć idąc systemem "wieczorowym" . Wy, Starzy Wyżeracze, myślicie innymi kategoriami, dla Was pewne sprawy są oczywiste, taki przykład temat "zestaw astrofotografii od podszewki" niesamowita praca i pełen szacunek, ale dla żółtodzioba ten temat to filozofia po chińsku. ;):) 

Postanowiłem przeznaczyć 8-9k i pójść bardziej w kierunku astrofotografii. Czytałem cały temat - user farmaceuta, to jest tak naprawdę mój inspirujący temat. I teraz to, co najlepsze, mam kilka pytań ;-) ponieważ kilka rzeczy jest niezrozumiałych

1. Chcę zacząć od porządnego montażu tz. mam na myśli HEQ5 lub NEQ-6, dobrze rozumiem, że główna różnica to udźwig, który później pozwala nam więcej wrzucić?

2. Jest napęd, jest goto, napęd musi być do fotki, a goto, czy w takich montażach to już standard, czy niekonieczny dodatek, który na początku można pominąć

3. Tutaj zupełna dziura w mózgu, czy już na taki zestaw można sam aparat posadzić z obiektywem i można zacząć pierwsze męczarnie, czy musi to być posadzone na rurce.

Chcę na początek złożyć konkretne minimum, w przyszłości wraz z wiedzą i pieniędzmi chciałbym doinwestowywać sprzęt. Czyli wolę mało a porządnie miesząc się w minimum. Liczę, że zmieszczę się też w zakupie jakiego używanego sensownego aparatu.

 

Pozdrawiam! :) 

 

 

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To konkretnie na Twoje trzy pytania :)

1. tak, pomiędzy HEQ5 i EQ6 różnica to nośność. Dokładność prowadzenia jest na podobnym poziomie.

2. GoTo nie jest niezbędne. W praktyce w HEQ5 czy EQ6 (pomijając najstarsze egzemplarze) różnica jest jedynie w pilocie. HEQ5 SynTrek bez GoTo też możesz podłączyć do komputera i mieć GoTo

3. "zestaw" masz na myśli montaż? Tak, można na nim powiesić aparat z obiektywem i zacząć zabawę - jak najbardziej. 

Chyba najtańszy sensowny aparat do astrofoto to Canon 450D modowany, albo nie. Pod jakiej jakości niebem będziesz fotografował?

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuję cały czas (chyba już przeszło 3 lata) HEQ5 Pro SynScan. W tej chwili mam na nim powieszony refraktor 90mm + guider +HUBy i kabelki. To jest powoli max co można, a i tak miewam pojechane klatki. Gdybym był mądrzejszy i wiedział, wcześniej, że taki typ fotografii wciągnie na dłużej, zdecydowanie wybrałbym montaż o większym udźwigu. Jeżeli masz taką możliwość wybierz lepszy montaż, a najwyżej resztę odłóż na później, pracując z lustrzanką. Takie foto daje wiele radochy przy stosunkowo małym stresie, że coś pójdzie nie tak. Wiadomo jednak, że większy montaż to większy ciężar i szybko przekonasz się, że jazda z nim co sesja może zniechęcić. Większość z nas ma poustawiane w ogrodach piery lub astrobudki, aby nie nosić tego co chwila.

GoTo - ja bym brał. Fakt, nie jest niezbędne, ale zdecydowanie ułatwia poszukiwania słabszych obiektów

  • Like 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku chyba muszę się odezwać. Radek ma rację z tym montażem. Ja również od dłuższego czasu jadę na pograniczu nośności HEQ5, więc jeżeli na dłużej chcesz pozostać w grze, masz zamiar rozbudowywać setup i masz wystarczające środki rozważ zakup EQ6.

Żeby Ci troszkę namieszać napiszę tylko zanim zrobią to inni, iż w przypadku niektórych konfiguracji sprzętu spokojnie wystarczy Ci HEQ5 i bezsensem było by wydawanie nie małych groszy na większy montaż. 

 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyczytane na ostatnie pytanie, dla żółtodzioba SynTrek bez goto, a SynScan z goto, np. HEQ5 SynTrek 3200 zł, a HEQ5 PRO SynScan to 4200 zł, a EQ6 Pro z SynScan 5400 zł. Mam nadzieję, że nie namieszałem. Taka prośba dla takich początkujących jak ja. Rozwiewacie swoje wątpliwości, podzielcie się wnioskami, nie zawijajmy się z tematu po własnych konkluzjach, nie bądźmy egoistami ;) 

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Farmaceuta napisał:

ja dziś odebrałem mój pierwszy teleskop do astrofoto :) nawet udało mi się to jakoś zmontować i odpalić śledzenie :P kupiłem HEQ5 SyncScan oraz ED80 (używane)

Gratulacje :) To dopieszczaj setup bo niebo to on zobaczy po minimum 2 tygodniach od zakupu :) To takie przekleństwo nowo zakupionego sprzętu 3:)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pietroo napisał:

Ok, wyczytane na ostatnie pytanie, dla żółtodzioba SynTrek bez goto, a SynScan z goto, np. HEQ5 SynTrek 3200 zł, a HEQ5 PRO SynScan to 4200 zł, a EQ6 Pro z SynScan 5400 zł. Mam nadzieję, że nie namieszałem. Taka prośba dla takich początkujących jak ja. Rozwiewacie swoje wątpliwości, podzielcie się wnioskami, nie zawijajmy się z tematu po własnych konkluzjach, nie bądźmy egoistami ;) 

To jest tak, że ile osób tylko opini co warto. Im trafniej określisz swoje oczekiwania tym lepszego wyboru dokonasz. Ja wziąłem NEQ6 dlatego że z góry zakładałem wieszanie na nim coś większego do planet. Po zakupie przez pół roku pracował tylko z lustrzanką i obiektywem 200mm zanim doczekał się większej rurki do foto (newton 150/750). Oraz kolejne pół roku czy nawet więcej aż montaż poczuł na sobie ciężar 10" tuby z dobsona :) 
Jeśli nie myślisz o takich ciężarach to brałbym na giełdzie HEQ5  obojętnie czy w wersji z GoTo czy bez, zależy co by się trafiło.  
Natomiast jeśli zakup nowego GoTo brałbym pod uwagę tylko jeśli planujesz wyjazdy na focenie gdzie nie ma prądu. Jeśli prąd jest pod ręką to laptop jest dużo wygodniejszy  do sterowania (przynajmniej dla mnie) :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, całkiem możliwe, że coś nakręciłem,

https://www.teleskopy.pl/Montaż-paralaktyczny-Sky-Watcher-HEQ5-PRO-SynScan-teleskopy-1863.html

https://www.teleskopy.pl/Montaż-paralaktyczny-Sky-Watcher-HEQ5-SynTrek-teleskopy-2767.html

 

Darek, na tą chwilę decyzja taka, jeśli znajdzie się używka EQ6 to biorę, jeśli nie to używka HEQ5 nie ważne czy z goto jak piszesz. Jeśli i tego nie będzie, bo z tego co widzę, to wcale dużo używek nie ma, to biorę  HEQ5 ze sklepu. 

 

Farmaceuta, jeśli nie tajemnica to ile cię kosztował HEQ5, jeśli było w komplecie, to też pisz. Gratuluję zakupu, życzę wiele radości!

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)