Skocz do zawartości

prośba o pomoc początkującego obserwatora


Seba_260

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam na imię Sebastian i od zawsze interesowało to co znajduje się nad naszymi głowami. Czytałem wiele książek na tematy związane z astronomią, wszechświatem i tym podobne. Od dłuższego czasu gdzieś tam z tyłu głowy na kilka chwil ukazywała się myśl by kupić sobie w końcu upragniony teleskop. Od w sumie małego dziecka chciałem taki sprzęt posiadać, ale rodziców nie było stać na taki wydatek. Jak zacząłem pracować sam to zacząłem odkładać sobie na spełnienie swojego dziecięcego marzenia. Po kilku miesiącach ten jakże piękny dzień nadszedł i w końcu kupiłem sobie teleskop Bresser Spica 130/650. Przy wyborze doradzał mi Pan ze sklepu, bardzo miły z resztą. Ogólnie jestem zadowolony z wyboru, ponieważ nie znam się na tym, a że jestem czasami w gorącej wodzie kąpany, to zamiast najpierw poczytać o tym jak zacząć swoją przygodę z obserwacjami i w ogóle, to po prostu kupiłem sobie teleskop i nie do końca wiem jak go wykorzystać w 100%.Chciałbym by ktoś zaznajomiony się wypowiedział i mógł mnie naprowadzić trochę jak się do tego zabrać :) Pozdrawiam Sebastian

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA

witaj w gronie astroamatorów :) jak i profesjonalistów, bardzo fajny teleskop ja zaczynałem z 114/900 i jak mnie wciągnęło wystarczyło 5 miesięcy aby kupić zestaw do astrofotografii. Napisz może co cię interesuje czy nas US czy może deep sky (Księzyc jest obowiązkowy więc go nie wymieniamy :))? napisz również jaki montaż posiadasz oraz czy obserwacje prowadzisz z miasta lub gdzieś jeździsz ? 

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz US na pewno i  na tym bym się chciał skupić na początku, montaż paralaktyczny sky-watcher EQ2 ze statywem LT1. Mieszkam w Skórzewie, więc to już jest tak naprawdę obszar poza miastem. Jedyne to co widać bardzo słabą łunę od strony Poznania, na razie nie próbowałem terenowych wypadów, ponieważ jeszcze zbyt nowy jest to sprzęt i niepewnie się czuję używając go nawet w domu. Mam za to duży ogródek gdzie nie pada światło od żadnych latarni, lamp itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o montaż to musisz niestety uzbroić się w cierpliwość i spokój przy ustawianiu. Nie jestem ekspertem ale lato to chyba taki średni okres na obserwacje planet ( ale tu powiem że tylko mi się tak wydaje). Polecam na początek poćwiczyć ustawianie montażu i celowanie w coś wielkiego jak np Księżyc :) na bank masz jakie okulary w zestawie więc poćwicz powkładaj wypróbuj nie bój się że coś sknocisz bo sprzęt nie jest aż tak delikatny na jaki się wydaje. Zachowanie podstawowej ostrożności przy wymienianiu okularów czy ustawianiu montażu obowiązkowe jeśli sprzęt ma służyć latami warto też popytać osoby z Poznania lub okolic czy nie planują jakiś wypadów no i oczywiście zlot FA da ci najwięcej :).

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za wszelkie informacje, każda z nich jest dla mnie bardzo cenna :) w zestawie z teleskopem zostały dołączone dwa okulary, niestety nie mogę sobie przypomnieć o jakich parametrach, jak będę w domu to sprawdzę i dam znać. Warto zaopatrzyć się w obrotową mapę nieba, czy jest jakaś magiczna aplikacja spełniająca tę samą rolę? Z góry przepraszam za jakieś głupie/dziwne/oczywiste pytania, ale wole się upewnić po prostu :) 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno nie ma głupich pytań :) Android aplikacja NIGHTSKY tam masz mapy nieba i kierując mniej więcej telefon pokaże ci gdzie na niebie jest dany obiekt co do IOS chyba tylko płatne TheSky czy jakoś tak. Okulary to pewnie 10 i 25 mm proponuję tylko 25 póki co łatwiej się szuka.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)