Skocz do zawartości

Pomóżcie wybrać mi teleskop dla dziecka :)


disko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuje pomocy w dobraniu teleskopu dla dziecka w wieku 9 lat.
Chlopak interesuje sie astronomia i chcialby poznac troszke nieba ;).
Dysponujemy kwota 250zl wiec w tym przedziale cenowym szukalem czegos po sklepach internetowych. Wiem, ze jest to strasznie mala kwota i raczej nie kupie za to lamborghini wsrod teleskopow, ale chcialbym wybrac cos choc odrobine przyzwoitego zeby nie zniechecic chlopaka.

Na stronie Media Markt znalazlem dwie propozycje:
1. Teleskop CELESTRON PowerSeeker 50TT
https://mediamarkt.pl/foto-i-kamery/teleskop-celestron-powerseeker-50tt
2. Teleskop CELESTRON PowerSeeker 50AZ Czarny
https://mediamarkt.pl/foto-i-kamery/teleskop-celestron-powerseeker-50az-czarny-2

Na stronie Smyka rowniez 2:
1. Levenhuk, teleskop LabZZ T3
http://www.smyk.com/catalog/product/view/id/268048/s/levenhuk-teleskop-labzz-t3/
2. Levenhuk, Strike, teleskop 50 NG
http://www.smyk.com/catalog/product/view/id/268177/s/levenhuk-strike-teleskop-50-ng/

Choc z fizyki bylem calkiem dobry, to optyki nigdy nie lubilem i staralem sie jej unikac, zatem w temacie teleskopow jestem zupelnym laikiem. Dlatego poczytalem cos niecos o doborze teleskopu, jakichs czynnikach ktore definiuja jakosc sprzetu itp. Nie wiem czy moje spostrzezenia sa dobre, ale napisze tak jak to rozumiem.
Zacznijmy od teleskopow smykowych. Mam wrazenie ze LabZZ T3 jest lepszy, bo z jednej strony srednica soczewki ma 60mm w porownaniu do drugiego, a z tego co czytalem, wnioskuje ze im wieksza tym lepsza, bo przeklada sie to na przyblizenie. Z drugiej strony ten 50 NG to refraktor achromatyczny. Z tego co rozumiem, ta aberracja achromatyczna bedzie powodowala wystepowanie roznych barw na konturach obserwowanego obiektu (pamietam ze kiedys obserwowalem ksiezyc przez lornetke i u gory mial czerwona poswiate, a u dolu niebieska, a moze na odwrot? :D) co jest raczej nieporzadane. O okularach sie nie znam, wiec innych parametrow nie porownuje. Jedyne co daje do myslenia to to, ze 50ng jest drozszy o 20zl(wiec jak moze byc gorszy ;) )

Co do media-marktowych nie potrafie powiedziec zbyt wiele. Jedynie to to ze 50tt ma 2x mniejsza ogniskowa od 50az(to chyba sporo!). Z drugiej strony w 50tt jest informacja ze dorzucaja soczewki barlowa 1,25". Gdzies tam wyczytalem ze "wyciag okularowy pownien miec wartosc 1,25" albo 2" i tak skojarzylem ze to moze o to chodzi z ta soczewka barlowa.

Prosze was o stosunkowo szybka pomoc, urodziny juz niedlugo, a ja nie wiem co wybrac :(. 
PS.czytalem ze za takie pieniadze sensowniej byloby kupic dobra lornetke niz teleskop, ale chyba jednak zostaniemy przy telskopie. Cudow nie oczekuje, ale pamietajmy ze to tylko pierwszy teleskop dla 9latka.
Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, wessel napisał:

A nie lepiej dysponując takim budżetem kupić lornetkę? Za 250 zlotych kupisz coś, co może tylko młodzieńcaa zniechęcić..

Na przykład taką: https://deltaoptical.pl/lornetka-do-starlight-12x60?from=listing

I jeszcze jedno: wazniejsza od sprzętu jest znajomość nieba. Nawet gołym okiem zobaczy się więcej niż przez teleskop, jeśli wiadomo, gdzie i czego szukać.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i od razu masz odzew kolegi, który obserwuje lornetkami- konkret.

Po pierwsze - lornetka nawet niezbyt wysokiej jakości - daje "lepszy" obraz, nie wymagający walki z kiepską optyką, małym polem widzenia, z reguły pozbawiony aberracji chromatycznej czyli kolorowych obwódek na obiektach.

Po drugie - jak młody chwyci bakcyla to mu kupisz cos porządnego. Takiej zabawki jak podlinkowałeś nie sprzedasz, co najwyżej wyrzucisz. A lornetka zawsze się przyda, od chocby tatusiowi do oglądania ładnych widoczków na plaży :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka 12x60 może być za duża i ciężka dla 9 latka.

Lornetka 10x50 będzie odpowiedniejsza. 

Dołożyć trochę i kup droższa. 

https://www.militaria.pl/delta_optical/lornetka_delta_optical_silver_10x50_1560_d_p12496.xml?utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral

W cenie 25 0zł kupisz tez taka lornetkę tylko gorsza jakościowo. 

https://deltaoptical.pl/lornetka-do-discovery-10x50?from=listing

Pamiętaj również o

http://www.astrokrak.pl/ksiazki-i-atlasy/874-kieszonkowy-atlas-nieba-noca.html

Oraz o leżaki rozkładanym do poziomu z poparciem na łokcie.  

Na nowy teleskop, który nie będzie zniechęcał trzeba dodać od 1000zl w górę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

jeżeli to ma być teleskop to może Celestron N-76 ? jest na np. teleskopy.pl

na tej stronie jest kategoria, teleskopy dla początkujących ;)

na tej powyższej jaki i na astrokrak czy deltaoptical są też krótkie poradniki dla wybierających teleskop

pozdrawiam

Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też przychylam się do opinii że najlepsza będzie lornetka. Słaby teleskop na prawdę będzie frustrować, a w lornetce gdy zobaczy księżyce Jowisza może chwycić bakcyla. Ale trzeba kupić jednak jasny sprzęt.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam swoje zdanie co do sprzętu dla 9 latka i to pierwszego, ja bym kupił teleskop, a nie lornetkę

teleskop ustawisz i pokażesz - Jowisza, Saturna, itp ..., a lornetką dziecko musi samo za każdym razem wycelować i ... nie pomożesz mu w tym :) bo nie poprowadzisz jego ręki i oka i nie powiesz / sprawdzisz czy właśnie widzi Jowisza, co najwyżej trafi w księżyc ...

z tym, że ... jak mu się spodoba to szybko będzie potrzebna lornetka - bo frajda przeglądania nieba tym sprzętem jest nie do zastąpienia :)

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, pawelekw napisał:

dodam swoje zdanie co do sprzętu dla 9 latka i to pierwszego, ja bym kupił teleskop, a nie lornetkę.

teleskop ustawisz i pokażesz - Jowisza, Saturna, itp ..., a lornetką dziecko musi samo za każdym razem wycelować i ... nie pomożesz mu w tym :) bo nie poprowadzisz jego ręki i oka i nie powiesz / sprawdzisz czy właśnie widzi Jowisza, co najwyżej trafi w księżyc ...

Tak uważasz? Nie wszyscy tak mówią :)).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydrukuj również tabelę Wimmera, zbinduj ładnie gdzieś w punkcie Ksero, żeby wyglądała i służyła długi czas. Z pewnością się przyda, ma masę obiektów zarówno dla lornetek jak i małych teleskopów (z resztą specjalnie w tym celu Wimmer ją stworzył, dla małych teleskopów).

Ten Skylux z allegro jest na forum astromaniaka. Tu ogłoszenie, także raczej nie trzeba się go bać.

Na Twoim miejscu wybrałbym tego skyluxa, dlaczego? Bo to sprzęt dla dziecka, z pewnością będzie chciał zobaczyć chociażby Księżyc w większym powiększeniu niż 10x jakie da lornetka. Zresztą z tym okularem 25 mm będzie miał 1.4 stopnie pola, dużo mniej niż lornetka (około 7 stopni) ale zasięg lornetki 10x50 prawda?

I prawie w założonym budżecie zmieści się lornetka tzw lidletka. Pozycja nr 3. Sam mam taką, nie jest to cud techniki (szmelc też nie jest) ale chłopak miałby komplet gratów czyli teleskop do większych powiększeń i lornetkę. Może źle myślę i lepiej kupić lepszą lornetkę zamiast dwóch słabszych gratów ale za 250 zł to i lornetki zdumiewająco lepszej od tej lidletki pewnie nie dostanie. Zresztą samą lornetką pewnie się znudzi a tak będzie podekscytowany oglądał raz przez teleskop, raz przez lornetkę, wierz mi na słowo:)

Powiem więcej, moglibyście we dwóch na raz oglądać jakieś gromady czy inne łatwe obiekty, ojciec np z lornetką, syn przez okular, byłoby fajnie co?;) Zgodnie z powiedzonkiem samemu to się można ogolić:)

Niech bardziej doświadczeni się wypowiedzą, czy ta lidletka jest warta tych 80 złotych bo skylux podejrzewam, że mógłby pójść za te 170 z wliczoną wysyłką.

 

Aha, i na żadne mediamarkty i experty nawet nie patrz:) te sprzęty to o kant stołu potłuc:) oszukane specyfikacje i cena z kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że sam nie przejawiasz 'skłonności Geek astronomicznych'?

Jeśli tak jest, to dziecko samo długo nie pociągnie tej astronomii. 

Kup lornetkę, tak jak radzą koledzy wyżej. Ale tylko i wyłącznie na statyw foto. Żadne dziecko nie jest w stanie trzymać tak lornetki, aby obraz nie latał.

Kasy I tak Ci zabraknie. Nie ten budżet. 

Albo tego skylux'a z ogłoszenia. I nigdy nie zostawiaj dziecka samego z teleskopem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kjacek napisał:

Rozumiem, że sam nie przejawiasz 'skłonności Geek astronomicznych'?

Będzie okazja do spędzenia czasu z synem;)

A nie można zrobić jakiegoś adaptera żeby podpiąć taką lornetkę do tego montażu od skyluxa? Dwie pieczenie na jednym ogniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że można. Jak się chce to wszystko idzie zrobić. Taki pewnie adapter typu L (kształt). 

Kup jeszcze folię ND5 na teleskop lub/i lornetkę. Plamy na Słońcu w zasięgu. 

Ale wtedy pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego z teleskopem/lornetką. Folia musi być dobrze zamocowana, tak aby nie zjechała. Można stracić wzrok. I nie trzymaj za długo sprzętu na słońcu, tylko na czas obserwacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2 lornetki za 239 i 289 wygladaja calkiem przyjemnie, choc najbardziej podlapalem pomysl poloczenia Skylux + Lidletka.
Martwia mnie jednak 2 rzeczy:
- jak moge ocenic czy ten skylux nie jest w jakims stopniu zdezelowany, czy cos nie jest zepsute, jesli sie na tym nie znam?
- to ogloszenie z lidletka jest chyba nieaktualne, choc zakladam juz konto na tym forum zeby napisac do autora postu; na allegro bresser 10x50 chodzi po az ~160zl :O
Co do samej lornetki ogladanie nieba brzmi troche przerazajaco jak tylko posmysle sobie o moich trzesacych sie dloniach :D . No ale mam nadzieje ze da rade dorwac jakis statyw, czy cos w tym stylu za przystepna cene.

Poki co zastanawiam sie nad tymi pozycjami, ale chetnie poslucham nowych uwag i sugestii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka tylko na statyw. Na statywie masz głowicę foto. Do głowicy przykręcasz adapter typu L, taki specjalny dla lornetek (najprostszy, taki płaskownik). Do tego adaptera przykręcasz lornetkę (musi mieć odpowiednie gniazdo). 

Im lepsza głowica, tym lepiej. Super jest olejowa z rączką. Statyw też nie może być badziewny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na upartego na rozkładanym leżaku jeszcze można używać lornetki, ale w sumie to tego nie będę polecał:) ja sam młodzieniec a jest mi ciężko utrzymać równo obraz leżąc na balkonie na plecach ze sztywnymi łokciami. Sam zdecyduj ale  skoro "lornetkowcy" zalecają statyw to bierz to jako pewnik.

Ciężko coś powiedzieć o Skyluxie, musisz zadzwonić albo napisać do sprzedającego na Astromaniaku i porozmawiać, podpytać grzecznie czy wszystko w porządku:). Cena jest warta grzechu. Na początek wystarczy a Lidletka faktycznie poszła w świat, szkoda bo cena była atrakcyjna i w połączeniu ze skyluxem mógłby być fajny, budżetowy pakiet startowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie, to Skylux. Szału nie ma, ale zawsze to jednak teleskop/luneta. Lornetka służy tylko do przeglądu nieba, jest uzupełnieniem teleskopu. Choć kilka dni temu oglądałem niebo przez gigantyczną lornetę 20x100 - widoki piękne o ogromnym polu, miażdżyły wręcz, ale to teleskop rządzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Ogl proponowałbym kupić teleskop z tej strony: http://www.teleskopy.pl/

Jest tam bardzo duży wybór świetnych teleskopów, akcesoriów i lornetek, w tej cenie na pewno da się coś znaleźć ale ja jednak proponowałbym dołożyć jeszcze troszeczkę i kupić dzieciakowi lepszy teleskop do początkujących obserwacji lub zakupić lornetkę tak jak mówili państwo powyżej.

Serdecznie Pozdrawiam mam nadzieje że się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kombiii napisał:

... Lornetka służy tylko do przeglądu nieba, jest uzupełnieniem teleskopu. ..

Czyżby? :diablatko:

Są tacy którzy twierdzą, że dwoje oczu jest lepsze od jednego :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko, nie przetłumaczysz jak widzę :) zamiast pięknych poł gwiazdowych i smaczku wyszukiwania galaktyk a może i jaśniejszych kłaków mgławic , oglądania pięknych asteryzmów, niezapomnianego widoku Plejad koledzy proponują trzęsący się  obraz Jowisza albo Saturna w kolorowych obwódkach. No co kto lubi .... :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cóż tu tłumaczyć? :) Napisałem wyżej o oglądaniu nieba przez 8 calowy teleskop i lornetę 20x100 na żurawiu, więc porównanie mam. Nie dalej, jak w środę oglądałem w Syncie okularem Meade 26 cm o polu widzenia 70 stopni piękne pola gwiazdowe, wyszukiwałem galaktyki, mgławice. Plejady cudownie błyszczały, mieniąc się jak brylanty ...

W/w lorneta również dawała radę, jednak na prowadzenie wysforowały się teleskopy 10 i 8 calowy, co wcale mnie nie dziwi. Kolega disko, moim zdaniem, zrazi dzieciaka do astronomii, kupując mu lornetkę, której nie utrzyma małymi łapkami, nie mówiąc o wyszukiwaniu, czy komfortowej obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, kombiii napisał:

A cóż tu tłumaczyć? :) Napisałem wyżej o oglądaniu nieba przez 8 calowy teleskop i lornetę 20x100 na żurawiu, więc porównanie mam...

Tylko,  że porównujesz teleskop Newtona 8 cali (ok. 20 cm zwierciadła, 20 kg wagi, 1400 zł) ze świetnym okularem (400 zł), nie zabawkowy refraktorek na trzęsacym się montażyku. Crazy

To dopiero może zrazić nie tylko dziecko, ale i tatę.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kombiii napisał:

Równie nieprzyjemne doznania sprawi tania (200 zł) z dziadowską optyką.

Zyg, zyg, moije na wierzchu :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie warto się sprzeczać. Budżet jest jaki jest, nie jest możliwe kupić za tyle normalnego teleskopu ani lornetki ze statywem.

Zresztą, już po ptakach, Skylux sprzedany, niech się chłopak cieszy i zacznie oglądać niebo;)

Pozdrawiam i życzę pogodnych nocy.

Łukasz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)