Skocz do zawartości

Tworzę odświeżone tutoriale - potrzebuję waszej pomocy i pomysłów


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

jak może niektórzy już zauważyli obecnie nie posiadam sprzętu, gdyż kończę z astrofotografią na najbliższe lata. Przynajmniej do czasu, aż ukończę studia.
W związku z tym zdecydowałem "zostawić coś po sobie" w postaci odświeżonych tutoriali dla początkujących. Te sprzed kilku lat były tworzone dość spontanicznie i nieprofesjonalnie (koniec końców robił je 13sto latek) przez co może panować tam pewien chaos. Chciałbym wprowadzić osobną serię po polsku i angielsku, ale z częścią organizacyjną raczej dam sobie radę :)

Do was kieruję pytanie - z czym mieliście największe problemy przy początkach obróbki zdjęć?

O czym warto by było, żebym wspomniał w filmach?

Może wiecie, że o czymś zapomniałem w swojej starszej wersji filmików? 

 

Za wszystkie pomysły bardzo dziękuję, postaram się wykorzystać ich jak najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pytanie jakby dla mnie. Dopiero co zarejestrowałem się na forum (to jest mój pierwszy wpis) i podziwiam Twoją wiedzę a co za tym idzie aktywność. Jestem początkującym "astrofotografem" piszę w cudzysłowiu bo póki co to będę zmierzał w  kierunku aby z czasem nim się stać. Ale do rzeczy.

Przeglądając różne fora i tutki widzę jak wiele trzeba się uczyć aby zrobić super zdjęcie.

Pierwszą podstawową sprawą jest rozróżnienie fotografii za pomocą teleskopu i gołego obiektywu, ekspozycji DSLR (lub innym aparatem) i kamerką. Tak więc w swoich tutkach powinieneś zwrócić na to uwagę. Nie mam teleskopu jak i montażu paralaktycznego więc ekspozycje powyżej 30 sek. nie są możliwe. I nie wiem czy poza PS mam bawić się w inne programy jak choćby DSS. Myślę że jest wielu amatorów zaczynających od aparatu i statywu a pozostałe akcesoria dokupuje się w miarę rozwoju umiejętności i apetytu na ciekawsze zdjęcia.

Niewątpliwie największym problemem dla mnie jest szum matrycy DSLR (amatorska lustrzanka) Pojedyncze zdjęcia staram się poprawiać w PS wyciągając trochę szczegółów i redukując szum.

Życzę sukcesów na studiach, choć sądzę że jeśli w tak młodym wieku zgłębiłeś tajniki astrofotografii to i na studiach medycznych sobie poradzisz bez problemów.

Pozdrawiam

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)