Skocz do zawartości

Merkury 2012-2016


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy ktoś w tym roku pokusił się o próbe sftotografowania  Merkurego, ale ja takiej próby dziś dokonałem:) Oczywiście warunki fatalne. Planeta nisko bo 6* nad zachodnim horyzontem, własciwie w chmurach bo poprostu co jakis czas przebłyskiwała na kilka chwil i znów znikała. W teleskopie jawiła sie jako kolorowy iskrzacy sie obiekt. mimo tych przeciwności nakreciłem krótkiego avika i oto mizerny bo mizerny ale jednak efekt:) Jesli ktos zrobił lub zrobi lepsze zdjęcia zapraszam do wrzucenia je do tego watku. Sprawdze czy można więcej wyciągnąc z takich warunków obserwacji i czego powinienem się jeszcze nauczyc:)

5907_.jpg

  • Like 1
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne ujęcie. Chciałem dziś wyskoczyć za miasto żeby też takie zrobić, ale nie miałem możliwości mobilnych. Dlatego szczególnie miło zobaczyć, że ktoś zrobił. W wizualu Merkury bez problemu widoczny gołym okiem od ok. 18:20.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz świetne warunki do obserwacji u mnie niestety przeszkadzają budynki i o merkurym mogę pomarzyć . Ta pierwsza fota świetna Gratulacje kolego. Ciekawe jak by rik ustrzelił mercurego czy było by widać kratery coś jak na księżycu . 13.03.2012 wenus z jowiszem będą najbliżej znaczy patrząc z ziemi na niebo . może pogoda dopisze na fajne foty.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz świetne warunki do obserwacji u mnie niestety przeszkadzają budynki i o merkurym mogę pomarzyć . Ta pierwsza fota świetna Gratulacje kolego. Ciekawe jak by rik ustrzelił mercurego czy było by widać kratery coś jak na księżycu . 13.03.2012 wenus z jowiszem będą najbliżej znaczy patrząc z ziemi na niebo . może pogoda dopisze na fajne foty.

Z całym szacunkiem ale kraterom na Merkurym to i Rik chyba rady by nie dał :)
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się ze Merkury nie jest łatwym obiektem do obserwacji. Bardzo

trudno go dostrzec nisko nad zachodnim horyzontem  w poświacie

zachodzacego Słońca. Chciałem tez zrobic zdjecie przez teleskop ale bardzo

niskie położenie planety nie pozwoliło na sensowna zbórkę materiału.

Seeing tragiczny więc odpuściłem. Wrzucam zatem zdjecie Merkurego nad drzewami.

post-80-137699829746_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mi się nie poprawiło:( Nie moge teraz tego zdjecia wywalic. Poprostu tak zostawie i tak każdy wie jak powinno byc podpisane:)

Oj tam, oj tam. Grunt, że Mercury na swoim miejscu. Zgadzam się - fajowy. Malutki i fajowy.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Jeszcze naszła mnie taka refleksja odnośnie foto w dzień.
Zakładam, że znalezienie Merkurego w pełnym blasku dnia jest mega trudne (tylko -0,5mag) i nieco ryzykowne.
Jeszcze w lornetce może to być do zrobienia ale potem trafić go jeszcze mikrym polem kamerki to już wyczyn...

Więc chyba dobrym sposobem byłoby odczekanie na czas kiedy będzie pojawiał się nad horyzontem tuż przed wschodem Słońca, złapanie go w pole kamery na wcześniej ustawionym (dokładnie) montażu paralaktycznym a potem śledzenie do momentu a wzniesie się dostatecznie wysoko żeby wyjść spod wpływu najgorszego seeingu.

Około 18 czerwca będzie chyba najlepszy okres żeby spróbować takiej operacji - Merkurego trzeba będzie szukać o świcie (4:00-4:20) około 5-7 stopni nad horyzontem a potem śledzić w kamerce. Około 6 rano będzie już 25 stopni nad horyzontem a po 8 już ponad 40 stopni nad horyzontem. Więc między 6 a 8 będzie już można z powodzeniem focić używając filtrów IR :)

Odległość kątowa od Słońca będzie wynosiła około 20 stopni, rozmiar tarczy 6 sekund i jasność około -0,5 mag

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, jedyna metoda zdjęć dziennych wg  mnie  to śledzenie Merkurego dobrze ustawionym montażem paralaktycznym w sposób ciągły. ASA ustawiona na biegun powinna dać co trzeba. Można jeszcze ewentualnie sprawdzić poprawność zasłaniając główny obiektyw i kontrolując środek Słońca w szukaczu z krzyżem przez folię...

Trzeba poświęcić nockę na Jupka i Marsa z Saturnem a rano pojechać dalej na Merkurego. Niestety wygląda na to że szansa na zdjęcia Merkurego na ciemnym niebie jest niewielka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, wessel napisał:

Łukasz, jedyna metoda zdjęć dziennych wg  mnie  to śledzenie Merkurego dobrze ustawionym montażem paralaktycznym w sposób ciągły. ASA ustawiona na biegun powinna dać co trzeba. Można jeszcze ewentualnie sprawdzić poprawność zasłaniając główny obiektyw i kontrolując środek Słońca w szukaczu z krzyżem przez folię...

Trzeba poświęcić nockę na Jupka i Marsa z Saturnem a rano pojechać dalej na Merkurego. Niestety wygląda na to że szansa na zdjęcia Merkurego na ciemnym niebie jest niewielka

No to właśnie napisałem :) - ustawiam Merkurego jak tylko go zauważę i czekam - tyle, że ja nie mam ASY tylko gołego EQ5 z napędem w jednej osi więc będę musiał te 3-4 godziny pilnować żeby mi planeta nie uciekła z pola widzenia kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a stary żołnierski sposób - okular ze sporym polem widzenia, szukasz i centrujesz planetkę a potem podmieniasz na kamerkę? Czasami tylko problemem jest ostrość którą trzeba przestawić ostrożnie, ale można tak zmanipulować jakieś dystanse, żeby było prawie ok. Ewentualnie flip-mirror, ale to już mega luksus. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jolo napisał:

No a stary żołnierski sposób - okular ze sporym polem widzenia, szukasz i centrujesz planetkę a potem podmieniasz na kamerkę? Czasami tylko problemem jest ostrość którą trzeba przestawić ostrożnie, ale można tak zmanipulować jakieś dystanse, żeby było prawie ok. Ewentualnie flip-mirror, ale to już mega luksus. 

Taaaa, tylko znajdź tego Merkurego za dnia - dodatkowo w odległości 20* od Słońca.

Mały błąd i będzie wypalony tatuaż na tylnej część czaszki od środka.

Jak masz go-to w teleskopie to ewentualnie może się udać. Ja póki co nie mam tego luksusu więc muszę ustawić Merkurego jak tylko się pojawi z rana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Lukasz83 napisał:

Taaaa, tylko znajdź tego Merkurego za dnia - dodatkowo w odległości 20* od Słońca. (...)

Zasugerowałem się tym co pisałeś - że w lornetce/szukaczu za dnia można go znaleźć. A skoro można w szukaczu, to w okularze też, a potem i w kamerce. Odrośnik na optyce pomoże się pozbyć niechcianego światła - tak szukałem Wenus za dnia.

Co do goto - wysłałem Ci PW. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jolo napisał:

Zasugerowałem się tym co pisałeś - że w lornetce/szukaczu za dnia można go znaleźć. A skoro można w szukaczu, to w okularze też, a potem i w kamerce. Odrośnik na optyce pomoże się pozbyć niechcianego światła - tak szukałem Wenus za dnia.

Co do goto - wysłałem Ci PW. 

No tak, ale z lornetką można się schować w cieni budynku a z teleskopem będzie ciężej. Tak czy inaczej, nie będę ryzykował. Poświęcę te kilka godzin i pośledzę go od rana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojego pierwszego Merkurego, aż wstyd pokazywać :) Powietrze niby OK, a Merkury w laptopie latał jak szalony :(

merkury_2016_04_20.jpg

Edytowane przez BlackAdder
Popracowałem ze spokojem nad avikiem i myślę, że efekt jest dużo lepszy.
  • Like 2

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, robert_sz napisał:

No rzeczywiście, troszkę Ci nie wyszedł :5640dc715651e_13Crazy:

Zgadzam się z Tobą, wg. WinJupos Merkury powinien być teraz widoczny tylko jako sierp i coś tam majaczy na zdjęciu :) Po drugie web camera nie daje rady - tylko 25kl/s. Mam pytanie, czy rzeczywiście Merkury jest tak trudny do uchwycenia? Gdy przeglądałem zdjęcia w necie Mercury'ego jest ich bardzo mało.

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)