Skocz do zawartości

Temat jakich wielu, czyli jaką lornetkę i statyw.


PaperMoon

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że samym tematem nie odstraszam od siebie potencjalnych odpowiadających.

Obserwuję niebo gołym okiem od roku, jednak niedawno, kierując się zdaniem ''lepiej rydz, niż nic'', pożyczyłam od mojego dziadka lornetkę PZO LP11x40, chcąc przynajmniej posmakować obserwacji ze sprzętem. Radość, kiedy pierwszy raz zobaczyłam mgiełkę Galaktyki Andromedy nie do opisania :) Bardzo podoba mi się taka forma obserwacji i powoli idzie czas na to, by zaopatrzyć się w coś, co nie ma plam na okularze i bardzo uciążliwego astygmatyzmu. 

Celuję w sklepy internetowe i nowy sprzęt. Nie mam możliwości przymierzenia lornetek osobiście, a nie czuję się pewnie w kupowaniu używanego sprzętu. Nie jestem też na tę chwilę bardzo wymagająca, a artystyczne przyrządy pochłaniają większość mojego budżetu, toteż przedział cenowy ustawiam w okolicach 400-600 zł.
Przekonuje mnie Nikon 10x50 EX CF, chociaż nie miałabym nic przeciwko czemuś większemu. W ostateczności nawet mogłabym odwieźć swój zakup na dłużej, żeby kupić ten model (w sklepie teleskopy.pl 800zł) jednak chciałabym wiedzieć, czy znajdę coś taniej. A może tylko w tu tak drogo? Znacie inne, zaufane sklepy?  

Jakakolwiek waga lornetki by nie była, będzie potrzebny mi statyw. Według strony, na której znalazłam informacje o PZO LP11x40, ma ona wagę 650g, a i tak stabilna obserwacja nie była dla mnie możliwa. Najwyraźniej mam zbyt wiotkie ręce na takie rzeczy :P
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=130&products_id=3630  Czy coś takiego w ogóle by się nadało? Przeglądałam mnóstwo tematów o statywach i samych lornetkach, a mało kiedy wpadłam na jakąkolwiek przydatną informację o doborze statywu. Wszystko kończyło się stwierdzeniem ''kup żuraw.''. Niestety nie chcę przeznaczyć na statyw tyle samo, co na lornetkę i chcę obciąć przy tym koszty jak tylko mogę.
Nie mam pojęcia czym się kierować przy wyborze i skąd wiedzieć, czy dany będzie pasował, czy nie.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum. Cieszę się, że zainteresowałaś się lornetkami - to wspaniały, choć często niedoceniany sprzęt astroamatorski. Jeśli jeszcze nie dotarłaś do tych tematów, to przejrzyj dyskusję o statywach i np. porady co na temat wyboru lornetki zamieszczone tutaj. Co dalej? Może postudiuj tematy tego typu a dla dalszego umotywowania Twojego wyboru także co nieco o obserwacjach lornetkowych. No i może jeszcze pomyśl o foteliku z regulowzanym oparciem, np. takim. Do podziwiania nieba jest często lepszy od statywu. 

Z konkretów, tanie są statywy fotograficzne z serii Camrock. Na początek wystarczają pod warunkiem znalezienia jak najwyzszego modelu. Z lornetek ciekawa może być dla Ciebie Delta Optical Star Light 12x60. Jeszcze nie monstrualna a już z "zębem" astronomicznym. Do tego adapter statywowy i masz komplet.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ślicznie za pomocną odpowiedź, na pewno przejrzę tematy, których jeszcze nie widziałam. :)

Co do fotelika, na pewno byłby pożądaną przeze mnie wygodą po którejś godzinie sterczenia jak słup (znacie to, prawda? ''Tylko na godzinkę'', powiedział 4 godziny temu), ale zależy mi na jako takiej mobilności i szybkości spakowania się. Oglądać wychodzę na pola 3 km od domu, gdzie drogi raz na jakiś czas ktoś używa jako skrótu po powrocie z imprezy. Samotna dziewczyna na pustkowiu z wielkim balastem nie jest specjalnie dobrym scenariuszem.

-------------------------------------------------------------------

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś odpowiedzi na moje pytania, rozwinięcia tematu czy porady, bardzo chętnie posłucham :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie foteliki potrafią być zadziwiająco lekkie i prostsze w "obsłudze"  niż statyw. Sam najczęściej obserwuję pólleżąc na czymś podobnym, pomimo posiadania x statywów :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrą alternatywą dla Nikona Ex są lornetki DO Titanium (moim zdaniem są zauważalnie lepsze).
Jeśli byłabyś w stanie wyłożyć ok. 800-850 zł, świetnym wyborem jest model 10x56, oczywiście pod warunkiem utargowania dobrych 10% (co nie jest niemożliwe). Można też się ogłosić na giełdzie z zamiarem kupna - lornetki z drugiej ręki przeważnie są bardzo zadbane (sam kupuję tylko z drugiej ręki), a cena bywa znacznie lżejsza.
Jeśli jednak wolisz trzymać się założonego budżetu, poniżej 600 zł masz mniejsze modele 10x42 i 8x42 (ten drugi to klasyczny "mały, ale wariat" - polecam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)