Skocz do zawartości

CdC (Cartes Du Ciel) - Dodawanie katalogów obiektów.


Rekomendowane odpowiedzi

Temat odzyskany z backupu.

Uwaga, posty archiwalne będą dodawane chronologicznie. Mniej istotne wypowiedzi będą cytatami admina ze wskazaniem oryginalnego autora oraz daty. 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dnia 13.09.2014 at 08:05, sferoida napisał:

.........ale o Sh2-83A - pierwsze słyszę. Stellarium, Nocny Obserwator wysiadły, dopiero Guide 9.0 pokazał o co chodzi. 

W CdC też próbowałem i lipa - czy ktoś wie jak uzupełnić bank obiektów o Katalog Sharplessa w CdC lub Stellarium ???

 

Problem zrodził się w temacie Kolegi Sferoida ,,"na szybkiego" czyli afotki w kilka minut"

W najczęściej używanych programach nie można było zidentyfikować - odnaleźć Sh2-83A z Katalogu Sharplessa.

Wątki przeniesione aby nie zaśmiecać - zapraszam do kontynuowania tematu.

Z Poważaniem mod.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Szukałem przez chwilę wśród katalogów dla CdC, ale nie znalazłem.

Jak mam czas i chęci, to przeglądam zdjęcie i szukam czy nie widać tam czegoś, czego nie ma w Uranometrii, a następnie w oparciu o współrzędne szukam tego w bazie Simbad. Później dodatkowo generuję listę obiektów znajdujących się w promieniu iluś tam minut kątowych i sprawdzam, co jeszcze tam się kryje.

Tutaj jest o Sh2-83A (po prawej jest "zoomowalna" mapka, warto też zobaczyć jak obiekt wygląda w bliskiej podczerwieni - przegląd nieba w ramach projektu "2MASS").

 

Wojtek

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Po zgraniu katalogu na dysk, w CdC należy wejść w: Ustawienia/Katalog/Katalog/Dodaj katalog - tam trzeba wskazać odpowiedni plik.

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 13.09.2014 at 13:04, Alien7101 napisał:

Tu są katalogi, ale nie mam pojęcia jak je wgrać do CdC  http://www.stargazing.net/astropc/oldversion/external.html

Chyba wiem :) - troszkę roboty ale chyba zadziała - opiszę jak odrobię pańszczyznę :D

Zdzichu widać pliki - trzeba rozpakowywać w Totalu Commanderze - nie bezpośrednio tylko po kolei zassane (otwierać) i ostatnie przeciagnać do Ciel/cat/externes

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka dupa - nic nie widać mimo że poukładałem gdzie trzeba ??? >:(

Jak to cholerstwo wetknąć ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darmowy i wspiera dużo ,,podmiotów" dlatego trzeba kombinować, zasysać samemu, tylko jak to zrobić w nowej wersji ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich bojów wynika że nowy CdC nie łyknie starych katalogów. Ale jest w nim narzędzie do budowania katalogów - CatGen:

post-1260-0-97300400-1410625637_thumb.jp

i w nim można praktycznie każdy katalog przekonwertować i załadować. Dokumentacja do niego jest w katalogu Program Files/Ciel/doc/wiki_doc/en/documentation/catgen.html 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 13.09.2014 at 18:28, jolo napisał:

Z moich bojów wynika że nowy CdC nie łyknie starych katalogów. Ale jest w nim narzędzie do budowania katalogów - CatGen:

attachicon.gif2014-09-13_182552.jpg

i w nim można praktycznie każdy katalog przekonwertować i załadować. Dokumentacja do niego jest w katalogu Program Files/Ciel/doc/wiki_doc/en/documentation/catgen.html 

No właśnie się z tym mocuję na czuja, też nic - - poczytam tę dokumentację :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji zanim Łukasz nas oświeci - wczoraj pobrałem najnowszą betkę 2014-09-08 - chodzi i steruje bez wygłupów, nie zmienia naszych ustawień :)

skychart-3.11-3003-windows.exe

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się wygenerować katalog Sharpless, choć akurat nie ma w nim pozycji 83A :) Katalog pobrałem z adresu http://www.stargazing.net/astropc/oldversion/external.html (do starej wersji CdC).

Po kolei:

post-1260-0-48124600-1410634236_thumb.jp  post-1260-0-90162900-1410634237_thumb.jp  

 

post-1260-0-25140600-1410634239_thumb.jp  post-1260-0-24504900-1410634240_thumb.jp

 

Jako wejściowy katalog podałem plik catalog.dat. Pola i ich położenie podajemy podobnie jak przy imporcie pliku do Excela wg danych z pliku adc.txt:

35-41    Right ascension (1950.0) Apparently this quantity
         computed from the given equatorial coordinates
         (1900.0) in the published catalogue.  This quantity
         is not in the published catalogue.

         35-36     hours                                           I2
         37-38     minutes                                         I2
         39-41     seconds                                         F3.1

                                      2-1
Table 2-1.  File Contents (2 of 3): CATALOGUE OF H II REGIONS


                                                                 Suggested
Bytes                   Description                               Format



42-48   Declination (1950.0) Same remarks as for bytes 35-41.

        42-44    degrees (sign always given in byte 42 )           I3
        45-46    arc minutes                                       I2
        47-48    arc seconds                                       I2

49-52   Maximum angular diameter of H II region (arc min-          I4
        utes) Owing to the diffuse nature of many of the ob-
        jects, the diameters may have an uncertainty of the
        order of 20 percent.

53      Classification as to form:                                 I1
        1 = circular
        2 = elliptical
        3 = irregular

54      Classification as to structure from 1 = amorphous          I1
        to 3 = filamentary

55      Classification as to brightness from 1 = faintest          I1
        to 3 = brightest
        (based on the appearance on the Palomar Sky Atlas)

56-57   The number of associated stars with the H II region.       I2
        The individual stars are given in a subsequent table in
        the published catalogue but are not in this version of
        the catalogue.

Po wygenerowaniu dodajemy katalog i sprawdzamy jak się pokazuje (tutaj wyświetliłem go na wściekły niebieski kolor). Dołączam też plik prj który możemy załadować do narzędzia CatGen, choć na pewno trzeba będzie poprawić ścieżki. Sharpless.zip zawiera skompilowany katalog.

Sharpless.zip

post-1260-0-89426900-1410634234_thumb.jp

sh2.prj.zip

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko dlaczego Panowie nie skorzystaliście, z możliwości dodawania katalogów poprzez funkcjonalność "Virtual Obserwatory" - zakładka Katalog VO w dialogu konfiguracji katalogów?

 

Na dole znajduje się przycisk "Dodaj" - po kliknięciu macie dialog przeglądarki VO, obok przycisku "Według nazwy" wpisujecie barnard, sharpless, abell, nomad, hickson czy co tam chcecie z katalogów udostępnianych przez vizier [enter] -i pojawia się lista katalogów spełniających kryterium poszukiwania. Wybieracie zaznaczając katalog z listy, następnie klikacie w przycisk "Wybierz Katalog" - pojawia się dialog konfiguracji wyświetlania katalogu. Wybieracie "Typ obiektu"  oraz skrót nazwy do wyświetlania itp. Klikacie w przycisk "Pobierz katalog" i gotowe :)

Aby wyświetlić dane z VO katalog musi być aktywowany - kropa obok nazwy w dialogu "Katalog VO" musi być zielona, oraz trzeba kliknąć w przycisk na pasku okna głównego "Pokaż dane obserwatorium wirtualnego".

 

Kilka uwag:

Komputer musi być oczywiście podłączony do internetu, aby dociągnąć dane.

Nikt się nie bawi w kompilowanie homogenicznych katalogów obiektów  catgenem właśnie dlatego, że istnieje opisana funkcjonalność.

Wyszukiwanie działa, tylko w polu musicie wpisać skrót nazwy do wyświetlania opisany powyżej oraz numer katalogowy.

Przy odrobinie wprawy dodanie nowego katalogu zajmuje kilkadziesiąt sekund :)

Ilość obiektów w katalogach VO jest ograniczona - nie "pociągniecie" całego Nomada :) Nie pamiętam dokładnie jaki jest to rozmiar, ale wydaje mi się że około 2000 - 3000.

Kliknięcie prawym klawiszem myszy na przycisku "pokaż dane obserwatorium wirtualnego" w oknie głównym uruchamia dialog "Katalog VO"

Pozdrawiam

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekta - max liczbę obiektów można definiować - (kiedyś zdaje się, była wkompilowana) - widać to na zrzucie ekranu z oknem dialogu :)

Baza VO jest w formacie  tekstowym (XML) więc radziłbym nie przesadzać z ilością  danych :) Odnośnie ilości danych - ikona w kolumnie przeładuj pojawia się tam gdzie nie pobrano całego katalogu, po przesunięciu mapy okna głównego w inny rejon nieba mozna kliknąć ikonę przeładuj obok nazwy katalogu, wtedy zostaną ściągnięte dane dla tego obszaru.

Uwaga! jeżeli zostanie wybrany katalog, który ma ekstremalnie dużo obiektów w danym obszarze i zadziała ograniczenie "max rows" nie wszystkie obiekty obecne w tym rejonie  zostaną ściągnięte/wyświetlone.

Pozdrawiam

EDIT:

Fotografia to nie moja bajka, ale w miejsce  katalogu Sharplesa radziłbym się zainteresować  katalogiem "CO Radial Velocities Toward Galactic H II Regions (Blitz+ 1982)" popularnie zwanym BFS. Do CDC można go ściągnąć wpisując VII/50 w polu wyszukiwania VO.

Zawiera obiekty z katalogu Sharpless'a, jest o wiele dokładniejszy, kompilując go usunięto wiele błędów z oryginalnych katalogów itd.

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ,,chodzi" - prosto się tworzy - Wielkie Dzięki Kolego :)

 

Mamy tym samym dwa sposoby dodawania obiektów do CdC - czyli popularny i darmowy program jakim jest Cartes Du Ciel pokaże nam po kilku sztuczkach czego dusza zapragnie na ,,niebie" - jolo i rokito jeszcze raz podziękowania  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy.  CdC nie wskazuje mi komet. Jaki katalog dodać ażeby program widział aktualne ich położenie.

Moja wersja programu to 3.10

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 18.01.2015 at 15:45, szdom1 napisał:

Szanowni koledzy.  CdC nie wskazuje mi komet. Jaki katalog dodać ażeby program widział aktualne ich położenie.

Moja wersja programu to 3.10

:) Zrzut z 3.11 ale w 3.10 to samo.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)