Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Temat odzyskany z backupu.

Uwaga, posty archiwalne będą dodawane chronologicznie. Mniej istotne wypowiedzi będą cytatami admina ze wskazaniem oryginalnego autora oraz daty. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pojawiła się najnowsza wersja beta tego chyba najpopularniejszego programu do guide PHD Guiding 1.14.2  alt= 8)http://www.forumastronomiczne.pl/Smileys/aaron/cool.gif do pobrania: http://www.stark-labs.com/prerelease.html
Tutoriale do opisu programu znajdziecie w plikach PDF w tym wątku http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-foto-dso-i-planet/

Edytowano September 10, 2013 przez JacekErbel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na sąsiednim forum pojawiła się informacja o pracach nad nową wersją chyba najpopularniejszego programu do guide - czyli PHD2 - jeszcze beta oczywiście.

Twórcą programu jest firma Stark Labs

Dyskusję na ten temat możecie prześledzić na razie po angielsku tutaj , natomiast nowa wersja beta do pobrania tu .

Jeśli ktoś będzie instalował po raz pierwszy wymagany jest zainstalowany w systemie Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86), który pobieramy stąd

Mam nadzieję, że podzielicie się uwagami z działania nowej wersji, po kilku nockach testów :)

Edytowano September 25, 2013 przez JacekErbel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 10.09.2013 o 15:46, alien napisał:

Na pewno zamiast focic będę testował - jak zwykle ktoś to musi robić. ;)

Dnia 10.09.2013 at 15:59, Jacek E. napisał:

A i tu sie mylisz, nie będziesz samotny jak pogoda dopisze. Zainstalowałem tylko cholerka nie widzę możliwości ustawiania i wyboru montażu ??? ??? Albom ślepy ;)

Edit. A Zdzichu - dzięki - ukryli pod aparacikiem - bez sensu ;) a co to za zwierz AO ??

Dnia 10.09.2013 at 17:42, alien napisał:

Może jeszcze ikonki pozmieniają to dopiero wersja próbna. 

Dnia 10.09.2013 at 17:52, Jacek E. napisał:

No tak - chociaż nie lubię za dużych zmian i bajeranckich wodotrysków w ,,nocnym" programie ;)

A może ktoś wie co to za ustrojstwo AO ??? ???

post-476-0-51557400-1378828362_thumb.jpg

Dnia 10.09.2013 at 18:00, riklaunim napisał:

Adaptive Optics. Gdybyś miał układ optyki adaptatywne SX to wtedy tam to sobie wybierasz.

Dnia 25.09.2013 at 20:33, alien napisał:
Dnia 25.09.2013 at 20:56, alien napisał:

Nie musisz mieć tego włączonego, prawa strona pokazuje błędy w stosunku do bieguna, lewa ostrość gwiazdy dolna wiadomo o co chodzi.

tak będzie można sobie skonfigurować okno. 

post-10-0-31845800-1380133971_thumb.jpg

Ostro pracują już wersja phd2-v2.1.1a 

Dnia 25.09.2013 at 20:53, Jacek E. napisał:

A na jasną - tyle tego - przeca to oczopląsu można dostać i na focenie czasu braknie ;)

Dnia 25.09.2013 at 20:56, alien napisał:

Nie musisz mieć tego włączonego, prawa strona pokazuje błędy w stosunku do bieguna, lewa ostrość gwiazdy dolna wiadomo o co chodzi.

Dnia 25.09.2013 at 22:41, szdom1 napisał:

Kurcze, a ja tam chyba na nową wersję na razie nie przechodzę. Po co, skoro na obecnej nie mam problemów.

Dnia 26.09.2013 at 07:39, Jacek E. napisał:

Całkowicie się z Tobą zgadzam - za dużo wodotrysków, guide ma dobrze ,,prowadzić" i tyle 8)

Niemniej o nowościach należy informować - a co nikt nas nie zaskoczy ;)

Dnia 26.09.2013 at 14:13, alien napisał:

;) jak stare przekupki po co mi Mercedes skoro mam malucha bez siedzeń ;) jak by wszyscy tak podchodzili to by żaden program nie powstał.

Ja tam lubię wodotryski i nie omieszkam sprowadzić co i jak.  :P

Dnia 26.09.2013 at 14:32, Jacek E. napisał:

Sprawdzaj - sprawdzaj - w chmurwne dni tutka walniesz 8)

Tylko jak ,,stary" PHD prowadzi dobrze a program guidujący ma być do guide, to po jaką ... ,,kraść" systemowi cenne zasoby kosztem ,,mercedesowych" nowości dla zobaczenia dodatkowych (wodotrysków) ekraników na połowę matrycy lapka - w takim wypadku maluch wygrywa  :P

To nie gadki przekup tylko praktyczne myślenie 8)

Dnia 26.09.2013 at 14:35, alien napisał:

Jacek to byśmy byli dalej w erze kamienia łupanego po co ci np Nebulosity 3.1 jak wystarcza 1.0 

Dnia 26.09.2013 at 14:50, Jacek E. napisał:
Dnia 26.09.2013 at 14:55, alien napisał:

Jacek drażni mnie tyko to że tu napiszę ogólnie jak można się wypowiadać na temat przydatności programu jak się go nie używało ? To tak jak gadanie na temat smaku tortu jak się go nie spróbowało.

Ja osobiście widzę co najmniej dwie rzeczy które ułatwią analizę jakości guidu bez wyświetlania sobie logu w porównaniu do wersji poprzedniej. 

Dnia 26.09.2013 at 15:01, Jacek E. napisał:

O i tu dla zaawansowanych astro - fotografów widzę pierwszą wymierną korzyść 8)

Dnia 26.09.2013 at 15:04, alien napisał:

No nic zawsze musi być jakiś oszołomek, który zamiast zbierać fotony to analizuje i sprawdza nowości aby inni nie marnowali czasu i mieli podane na tacy.  :P

No nic zawsze musi być jakiś oszołomek, który zamiast zbierać fotony to analizuje i sprawdza nowości aby inni nie marnowali czasu i mieli podane na tacy.  :P

ile funkcji używasz w telefonie komórkowym ???? a ile jest tych, których nie używasz ????

Co do programu sprawa inna - sam wiesz ile dodano funkcji - potrzebnych (np. focuser, sterowniki do kamer itp.) w nowej wersji.

I tu leży ta subtelna różnica - z drzewa zeszliśmy -  wymyślono samolot i skrzydeł nie potrzeba przypinać aby polecieć ze Szczecina do Krakowa ;)

Tu program PHD ma likwidować niedoskonałości w prowadzeniu naszych montaży abyś między innymi dzięki niemu wygrał konkurs astro - foto na FA i przecież to robi 8)

Gdy jego nowsza wersja - zrewolucjonizuje ten proces - wtedy natychmiast trzeba go wykorzystać :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 26.09.2013 at 14:55, alien napisał:
Dnia 26.09.2013 at 15:01, Jacek E. napisał:

O i tu dla zaawansowanych astro - fotografów widzę pierwszą wymierną korzyść 8)

mnie tyko to że tu napiszę ogólnie jak można się wypowiadać na temat przydatności programu jak się go nie używało ? To tak jak gadanie na temat smaku tortu jak się go nie spróbowało.

Ja osobiście widzę co najmniej dwie rzeczy które ułatwią analizę jakości guidu bez wyświetlania sobie logu w porównaniu do wersji poprzedniej. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zainstalowałem nowe PHD, na początku bylo ok, lecz po jakimś czasie zaczęły pojawiać się problemy. Najpierw z portami com, później z komunikacją z montażem. Kilka razy rozłączalem wszystko, jakiś czas było ok i znowu to samo. Niestety poddałem sie i zainstalowałem spowrotem stare PHD

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
  Dnia 27.09.2013 at 12:21, kenny napisał:

Zainstalowałem nowe PHD, na początku bylo ok, lecz po jakimś czasie zaczęły pojawiać się problemy. Najpierw z portami com, później z komunikacją z montażem. Kilka razy rozłączalem wszystko, jakiś czas było ok i znowu to samo. Niestety poddałem sie i zainstalowałem spowrotem stare PHD

Widzisz Zdzichu, nie jesteś sam na polu testujących nowinki.

Kenny - Napisz jaki masz system w lapku. Może ma to wpływ na funkcjonowanie PHD ?!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Szymek no coś Ty, raz się kalibruje, przed zmianą zatrzymujesz stopem guide zmieniasz pozycję (patrzenie) i po stwierdzeniu, że obiekt jest wycentrowany uruchamiasz w PHD kamerkę wybierasz gwiazdkę (choć ja od pewnego czasu każę mu samemu sobie wybrać) i guide - sekunda mija i guiduje :)

W danym dniu - nocy znaczy się, jeśli montażu nie przestawiasz kalibracja tylko raz.

Edytowano September 27, 2013 przez JacekErbel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 27.09.2013 at 13:01, szdom1 napisał:

Dziękuje Panowie. No to znów jestem troszkę mądrzejszy. I zawsze kilka minut do przodu przy foceniu.

Dnia 27.09.2013 at 13:03, Jacek E. napisał:

Po to mamy forum  8)  O ładnych kilka minut :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 27.09.2013 at 13:25, alien napisał:

Wiadomo ze to wersja testowa programu i wszystko nie będzie dobrze działać. 

Dyskusja na temat metody kalibracji w nowym wątku

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy ktoś próbuje od czasu do czasu z PHD 2 ???

Może jakieś uwagi, nowe doswiadczenia - Pokazała się nowa wersja z 04.02.2014r - 2.2.1

Edytowano February 20, 2014 przez JacekErbel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to Panowie jest tak.

Na sąsiednim forum dwóch kolegów odpowiedziało mi w wątku i dwóch na PW.

Wersje od numerku 2 są już bardzo stabilne i nie sprawiają kłopotu z żadnymi kamerkami i montażami, zarówno on camera (po ST4) jak i innymi sposobami - bez portu guide.

W tej chwili ponoć trwają prace kosmetyczno-techniczne i będzie wersja finalna.

Reasumując można śmiało zacząć używać PHD2 v 2.2.1 :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 22.03.2014 o 12:27, Artir napisał:

Sprawdziłem  pod Win7 64 bit i śmiga.

Dnia 22.03.2014 o 12:33, Jacek E. napisał:

Tak - wiem - też sprawdziłem - Może ktoś ma XP i sprawdzi??? choć na dwóch innych juz sprawdziłem. Jakiegoś babolka strzelili pod 32 bit - poprzednia wersja 2.2.1 z lutego po zainstalowaniu na tej też śmiga. trzeba poczekać.

PS Artir a Ty masz wersję 64 czy 32 ???

Dnia 22.03.2014 o 12:39, alien napisał:

Sprawdziłem na drugim laptopie z XP Pro 32bit  i tez nie działa ten sam komunikat.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

System operacyjny 64 bitowy. Natomiast PHD 2.2.2 pobrałem z Twojego linku.

Edit:

Jeśli macie problem z uruchomieniem, to podaje link do PHD2. Może się przyda.

https://code.google.com/p/open-phd-guiding/wiki/BuildingPHD2OnWindows

I tak na szybko tu:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3622075/Main/3611469

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pytanie do speców od PHD - jak wygląda sprawa z kalibracją? Z tego co wyczytałem, to już nie ma potrzeby nowej kalibracji po zmianie obiektu, ponieważ program przelicza współczynnik w zależności od deklinacji teleskopu. A czy da się kalibrację zapisać na kolejną sesję? Jeśli mamy teleskop na pierze i do następnej sesji nic nie ruszamy, to też trzeba na nowo kalibrować, czy może nie? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja tylko raz kalibruję po ustawieniu setupu. Potem czy zmieniam obiekt czy nie to lecę na tej samej i nie zauważyłem negatywnych skutków. 
Kalibracja zapisuje się automatycznie. Więc jeśli setup zostaje na miejscu to w kolejne nocki, wczytuję dane ostatniej kalibracji  i jest ok. 

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja tradycyjnie mam pod górkę i kalibruję gdy robię flipa. Jeżeli jestem na tej samej półkuli to wszystko gra, nawet po wyłączeniu i powrocie następną sesją. Gdy zmienię stronę świata E-W, to PHD durnieje i już z góry robię kalibrację.

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Od tego co piszesz Radku jest chyba opcja Odwróć guiding w DEC po meridian flipie na zakładce Guiding w ustawieniach.

No to elegancko, że się zapisuje. Zaprzyjaźniam się na nowo z PHD, ponieważ SGPro z nim współpracuje :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja po meridian flipie kiedyś robiłem za każdym razem kalibrację ale w końcu zaryzykowałem bez kalibracji i wszystko śmiga bez problemu (używam PHD2). 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 5.12.2017 o 20:17, jolo napisał:

opcja Odwróć guiding w DEC po meridian flipie na zakładce Guiding w ustawieniach.

Ale to miałem ustawione i sprawdzilem - nie działa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W związku z tym, że nie dałem rady zmusić Maxima do guidingu rozważam zainstalowanie PHD2.

Proszę o opinie osoby, które korzystają z tego programu. Czy najnowsza wersja 2.6.4 sprawuje się dobrze? Nie ma problemów z zawieszaniem się programu? A może występują jakieś inne niepożądane niespodzianki?

pzdr

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, szdom1 napisał:

W związku z tym, że nie dałem rady zmusić Maxima do guidingu rozważam zainstalowanie PHD2.

Proszę o opinie osoby, które korzystają z tego programu. Czy najnowsza wersja 2.6.4 sprawuje się dobrze? Nie ma problemów z zawieszaniem się programu? A może występują jakieś inne niepożądane niespodzianki?

pzdr

Ale co z maximem nie tak ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
16 minut temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Ale co z maximem nie tak ?

Opisywałem problem w wątku Szybka pomoc podczas sesji...

Generalnie problem jest w tym, że po uruchomieniu guidingu Maxim 5.24 po krótkim czasie zawiesza się. :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Szymek, pracując z softem: Artemis+383 i PHD+Titan czasami też mam zawieszkę. Nie rozgryzłem tego do końca, ale na mojego kiepskiego nosa coś koliduje jeszcze z eqmodem. Muszę w spokoju ustawić 383, skadrować, ustawić temperaturę, ostrość i dopiero wówczas odpalam phd. Gdy próbuje robić to równolegle coś mi wywala, łącznie z eqmodem. Sytuacja jest podobna gdy przegapię flipa. Przy przejściu przez S muszę przerwać sesję, zrobić flipa, skalibrować phd jeszcze raz i wtedy wszystko gra. Podpowiadali mi, że w phd można poustawiać odwrócenie poprawek, ale w realu u mnie to nie działa :( Tak z tym muszę żyć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta