Skocz do zawartości

PHD Guiding


Rekomendowane odpowiedzi

Temat odzyskany z backupu.

Uwaga, posty archiwalne będą dodawane chronologicznie. Mniej istotne wypowiedzi będą cytatami admina ze wskazaniem oryginalnego autora oraz daty. 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się najnowsza wersja beta tego chyba najpopularniejszego programu do guide PHD Guiding 1.14.2  alt= 8)http://www.forumastronomiczne.pl/Smileys/aaron/cool.gif do pobrania: http://www.stark-labs.com/prerelease.html
Tutoriale do opisu programu znajdziecie w plikach PDF w tym wątku http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-foto-dso-i-planet/

Edytowano September 10, 2013 przez JacekErbel

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum pojawiła się informacja o pracach nad nową wersją chyba najpopularniejszego programu do guide - czyli PHD2 - jeszcze beta oczywiście.

Twórcą programu jest firma Stark Labs

Dyskusję na ten temat możecie prześledzić na razie po angielsku tutaj , natomiast nowa wersja beta do pobrania tu .

Jeśli ktoś będzie instalował po raz pierwszy wymagany jest zainstalowany w systemie Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86), który pobieramy stąd

Mam nadzieję, że podzielicie się uwagami z działania nowej wersji, po kilku nockach testów :)

Edytowano September 25, 2013 przez JacekErbel

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2013 o 15:46, alien napisał:

Na pewno zamiast focic będę testował - jak zwykle ktoś to musi robić. ;)

Dnia 10.09.2013 at 15:59, Jacek E. napisał:

A i tu sie mylisz, nie będziesz samotny jak pogoda dopisze. Zainstalowałem tylko cholerka nie widzę możliwości ustawiania i wyboru montażu ??? ??? Albom ślepy ;)

 

 

Edit. A Zdzichu - dzięki - ukryli pod aparacikiem - bez sensu ;) a co to za zwierz AO ??

 

 

Dnia 10.09.2013 at 17:42, alien napisał:

Może jeszcze ikonki pozmieniają to dopiero wersja próbna. 

 

Dnia 10.09.2013 at 17:52, Jacek E. napisał:

No tak - chociaż nie lubię za dużych zmian i bajeranckich wodotrysków w ,,nocnym" programie ;)

A może ktoś wie co to za ustrojstwo AO ??? ???

post-476-0-51557400-1378828362_thumb.jpg

 

Dnia 10.09.2013 at 18:00, riklaunim napisał:

Adaptive Optics. Gdybyś miał układ optyki adaptatywne SX to wtedy tam to sobie wybierasz.

 

Dnia 25.09.2013 at 20:33, alien napisał:
Dnia 25.09.2013 at 20:56, alien napisał:

Nie musisz mieć tego włączonego, prawa strona pokazuje błędy w stosunku do bieguna, lewa ostrość gwiazdy dolna wiadomo o co chodzi.

tak będzie można sobie skonfigurować okno. 

 

post-10-0-31845800-1380133971_thumb.jpg

 

Ostro pracują już wersja phd2-v2.1.1a 

 

Dnia 25.09.2013 at 20:53, Jacek E. napisał:

A na jasną - tyle tego - przeca to oczopląsu można dostać i na focenie czasu braknie ;)

 

Dnia 25.09.2013 at 20:56, alien napisał:

Nie musisz mieć tego włączonego, prawa strona pokazuje błędy w stosunku do bieguna, lewa ostrość gwiazdy dolna wiadomo o co chodzi.

 

Dnia 25.09.2013 at 22:41, szdom1 napisał:

Kurcze, a ja tam chyba na nową wersję na razie nie przechodzę. Po co, skoro na obecnej nie mam problemów.

 

Dnia 26.09.2013 at 07:39, Jacek E. napisał:

Całkowicie się z Tobą zgadzam - za dużo wodotrysków, guide ma dobrze ,,prowadzić" i tyle 8)

Niemniej o nowościach należy informować - a co nikt nas nie zaskoczy ;)

 

Dnia 26.09.2013 at 14:13, alien napisał:

;) jak stare przekupki po co mi Mercedes skoro mam malucha bez siedzeń ;) jak by wszyscy tak podchodzili to by żaden program nie powstał.

Ja tam lubię wodotryski i nie omieszkam sprowadzić co i jak.  :P

 

Dnia 26.09.2013 at 14:32, Jacek E. napisał:

Sprawdzaj - sprawdzaj - w chmurwne dni tutka walniesz 8)

Tylko jak ,,stary" PHD prowadzi dobrze a program guidujący ma być do guide, to po jaką ... ,,kraść" systemowi cenne zasoby kosztem ,,mercedesowych" nowości dla zobaczenia dodatkowych (wodotrysków) ekraników na połowę matrycy lapka - w takim wypadku maluch wygrywa  :P

To nie gadki przekup tylko praktyczne myślenie 8)

 

Dnia 26.09.2013 at 14:35, alien napisał:

Jacek to byśmy byli dalej w erze kamienia łupanego po co ci np Nebulosity 3.1 jak wystarcza 1.0 

 

Dnia 26.09.2013 at 14:50, Jacek E. napisał:
Dnia 26.09.2013 at 14:55, alien napisał:

Jacek drażni mnie tyko to że tu napiszę ogólnie jak można się wypowiadać na temat przydatności programu jak się go nie używało ? To tak jak gadanie na temat smaku tortu jak się go nie spróbowało.

Ja osobiście widzę co najmniej dwie rzeczy które ułatwią analizę jakości guidu bez wyświetlania sobie logu w porównaniu do wersji poprzedniej. 

Dnia 26.09.2013 at 15:01, Jacek E. napisał:

O i tu dla zaawansowanych astro - fotografów widzę pierwszą wymierną korzyść 8)

Dnia 26.09.2013 at 15:04, alien napisał:

No nic zawsze musi być jakiś oszołomek, który zamiast zbierać fotony to analizuje i sprawdza nowości aby inni nie marnowali czasu i mieli podane na tacy.  :P

Dnia 26.09.2013 at 15:04, alien napisał:

No nic zawsze musi być jakiś oszołomek, który zamiast zbierać fotony to analizuje i sprawdza nowości aby inni nie marnowali czasu i mieli podane na tacy.  :P

ile funkcji używasz w telefonie komórkowym ???? a ile jest tych, których nie używasz ????

Co do programu sprawa inna - sam wiesz ile dodano funkcji - potrzebnych (np. focuser, sterowniki do kamer itp.) w nowej wersji.

 

I tu leży ta subtelna różnica - z drzewa zeszliśmy -  wymyślono samolot i skrzydeł nie potrzeba przypinać aby polecieć ze Szczecina do Krakowa ;)

 

Tu program PHD ma likwidować niedoskonałości w prowadzeniu naszych montaży abyś między innymi dzięki niemu wygrał konkurs astro - foto na FA i przecież to robi 8)

Gdy jego nowsza wersja - zrewolucjonizuje ten proces - wtedy natychmiast trzeba go wykorzystać :)

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.09.2013 at 14:55, alien napisał:
Dnia 26.09.2013 at 15:01, Jacek E. napisał:

O i tu dla zaawansowanych astro - fotografów widzę pierwszą wymierną korzyść 8)

mnie tyko to że tu napiszę ogólnie jak można się wypowiadać na temat przydatności programu jak się go nie używało ? To tak jak gadanie na temat smaku tortu jak się go nie spróbowało.

Ja osobiście widzę co najmniej dwie rzeczy które ułatwią analizę jakości guidu bez wyświetlania sobie logu w porównaniu do wersji poprzedniej. 

 

Dnia 26.09.2013 at 15:04, alien napisał:

No nic zawsze musi być jakiś oszołomek, który zamiast zbierać fotony to analizuje i sprawdza nowości aby inni nie marnowali czasu i mieli podane na tacy.  :P

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem nowe PHD, na początku bylo ok, lecz po jakimś czasie zaczęły pojawiać się problemy. Najpierw z portami com, później z komunikacją z montażem. Kilka razy rozłączalem wszystko, jakiś czas było ok i znowu to samo. Niestety poddałem sie i zainstalowałem spowrotem stare PHD

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 27.09.2013 at 12:21, kenny napisał:

Zainstalowałem nowe PHD, na początku bylo ok, lecz po jakimś czasie zaczęły pojawiać się problemy. Najpierw z portami com, później z komunikacją z montażem. Kilka razy rozłączalem wszystko, jakiś czas było ok i znowu to samo. Niestety poddałem sie i zainstalowałem spowrotem stare PHD

Widzisz Zdzichu, nie jesteś sam na polu testujących nowinki.

Kenny - Napisz jaki masz system w lapku. Może ma to wpływ na funkcjonowanie PHD ?!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymek no coś Ty, raz się kalibruje, przed zmianą zatrzymujesz stopem guide zmieniasz pozycję (patrzenie) i po stwierdzeniu, że obiekt jest wycentrowany uruchamiasz w PHD kamerkę wybierasz gwiazdkę (choć ja od pewnego czasu każę mu samemu sobie wybrać) i guide - sekunda mija i guiduje :)

W danym dniu - nocy znaczy się, jeśli montażu nie przestawiasz kalibracja tylko raz.

Edytowano September 27, 2013 przez JacekErbel

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.09.2013 at 13:01, szdom1 napisał:

Dziękuje Panowie. No to znów jestem troszkę mądrzejszy. I zawsze kilka minut do przodu przy foceniu.

 

Dnia 27.09.2013 at 13:03, Jacek E. napisał:

Po to mamy forum  8)  O ładnych kilka minut :)

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.09.2013 at 13:25, alien napisał:

Wiadomo ze to wersja testowa programu i wszystko nie będzie dobrze działać. 

 

Dyskusja na temat metody kalibracji w nowym wątku

 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś próbuje od czasu do czasu z PHD 2 ???

Może jakieś uwagi, nowe doswiadczenia - Pokazała się nowa wersja z 04.02.2014r - 2.2.1

Edytowano February 20, 2014 przez JacekErbel

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Panowie jest tak.

Na sąsiednim forum dwóch kolegów odpowiedziało mi w wątku i dwóch na PW.

Wersje od numerku 2 są już bardzo stabilne i nie sprawiają kłopotu z żadnymi kamerkami i montażami, zarówno on camera (po ST4) jak i innymi sposobami - bez portu guide.

W tej chwili ponoć trwają prace kosmetyczno-techniczne i będzie wersja finalna.

Reasumując można śmiało zacząć używać PHD2 v 2.2.1 :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna wersja najpopularniejszego ,,guiderka" :) 2.2.2 

Po instalacji na Win XP niestety pojawia się komunikat:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2014 o 12:27, Artir napisał:

Sprawdziłem  pod Win7 64 bit i śmiga.

 

Dnia 22.03.2014 o 12:33, Jacek E. napisał:

Tak - wiem - też sprawdziłem - Może ktoś ma XP i sprawdzi??? choć na dwóch innych juz sprawdziłem. Jakiegoś babolka strzelili pod 32 bit - poprzednia wersja 2.2.1 z lutego po zainstalowaniu na tej też śmiga. trzeba poczekać.

 

PS Artir a Ty masz wersję 64 czy 32 ???

 

Dnia 22.03.2014 o 12:39, alien napisał:

Sprawdziłem na drugim laptopie z XP Pro 32bit  i tez nie działa ten sam komunikat.

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System operacyjny 64 bitowy. Natomiast PHD 2.2.2 pobrałem z Twojego linku.

 

Edit:

 

Jeśli macie problem z uruchomieniem, to podaje link do PHD2. Może się przyda.

 

https://code.google.com/p/open-phd-guiding/wiki/BuildingPHD2OnWindows

 

I tak na szybko tu:

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3622075/Main/3611469

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dla korzystających z tego popularnego programu do guide nowa wersja z 25 września do pobrania :) 
http://openphdguiding.org/downloads/

capture_51.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Pytanie do speców od PHD - jak wygląda sprawa z kalibracją? Z tego co wyczytałem, to już nie ma potrzeby nowej kalibracji po zmianie obiektu, ponieważ program przelicza współczynnik w zależności od deklinacji teleskopu. A czy da się kalibrację zapisać na kolejną sesję? Jeśli mamy teleskop na pierze i do następnej sesji nic nie ruszamy, to też trzeba na nowo kalibrować, czy może nie? 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko raz kalibruję po ustawieniu setupu. Potem czy zmieniam obiekt czy nie to lecę na tej samej i nie zauważyłem negatywnych skutków. 
Kalibracja zapisuje się automatycznie. Więc jeśli setup zostaje na miejscu to w kolejne nocki, wczytuję dane ostatniej kalibracji  i jest ok. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tradycyjnie mam pod górkę i kalibruję gdy robię flipa. Jeżeli jestem na tej samej półkuli to wszystko gra, nawet po wyłączeniu i powrocie następną sesją. Gdy zmienię stronę świata E-W, to PHD durnieje i już z góry robię kalibrację.

  • Thanks 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 2 miesiące później...

W związku z tym, że nie dałem rady zmusić Maxima do guidingu rozważam zainstalowanie PHD2.

Proszę o opinie osoby, które korzystają z tego programu. Czy najnowsza wersja 2.6.4 sprawuje się dobrze? Nie ma problemów z zawieszaniem się programu? A może występują jakieś inne niepożądane niespodzianki?

pzdr

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szdom1 napisał:

W związku z tym, że nie dałem rady zmusić Maxima do guidingu rozważam zainstalowanie PHD2.

Proszę o opinie osoby, które korzystają z tego programu. Czy najnowsza wersja 2.6.4 sprawuje się dobrze? Nie ma problemów z zawieszaniem się programu? A może występują jakieś inne niepożądane niespodzianki?

pzdr

Ale co z maximem nie tak ?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Ale co z maximem nie tak ?

Opisywałem problem w wątku Szybka pomoc podczas sesji...

Generalnie problem jest w tym, że po uruchomieniu guidingu Maxim 5.24 po krótkim czasie zawiesza się. :(

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymek, pracując z softem: Artemis+383 i PHD+Titan czasami też mam zawieszkę. Nie rozgryzłem tego do końca, ale na mojego kiepskiego nosa coś koliduje jeszcze z eqmodem. Muszę w spokoju ustawić 383, skadrować, ustawić temperaturę, ostrość i dopiero wówczas odpalam phd. Gdy próbuje robić to równolegle coś mi wywala, łącznie z eqmodem. Sytuacja jest podobna gdy przegapię flipa. Przy przejściu przez S muszę przerwać sesję, zrobić flipa, skalibrować phd jeszcze raz i wtedy wszystko gra. Podpowiadali mi, że w phd można poustawiać odwrócenie poprawek, ale w realu u mnie to nie działa :( Tak z tym muszę żyć.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)