Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop -Proszę o radę


senjuro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie :) otóż mam zamiar kupić teleskop ,i przeszukuje informacje na dany temat ile się tylko da ,i w sumie trochę zgłupiałem , dlatego potrzebuje waszej rady :
1 Moje miasteczko jest nie wielkie ( 32 tyś osób ) i niebo  przynajmniej  moim zdaniem to typ "pod miejski " 
2.w zasadzie nie potrzebuje jej przenosić za daleko  ewentualnie z tarasu na ogród w bardziej zaciemnione miejscę
3.mam spory taras oraz ogród ,latarnie od ulicy są zasłonięte przez mój dom ,nawet jeżeli  coś to z trasu przenoszę  się w ciemniejsza część ogrodu  
4.w zasadzie interesuje mnie nasz układ słonczy + możliwość obejrzenia jakiś galaktyk  
5.i tu największy ból-fundusze nie wielkie max 1000 zł ( 200 funtów -mieszkam w anglii)
A tu znalazłem coś takiego z sky watcher'a -proszę o opinię  (  Newtonian Reflector) ( wiem podstawka nie zbyt solidna ale trzeba odz czegoś zacząć)
http://www.ebay.co.uk/itm/Sky-Watcher-Explorer-130-EQ2-Newtonian-Reflector-Telescope-/132043967162?epid=645529627&hash=item1ebe6f0aba:g:CqIAAOSw-0xYXuKm
Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na Forum!

Moim zdaniem lepszy będzie taki:

http://m.ebay.co.uk/itm/Sky-Watcher-Skyliner-150-P-1200-Classic-Parabolic-Dobsonian-Telescope-/282602476495?hash=item41cc6b93cf%3Ag%3A9FcAAOSw9fNZiLct&_trkparms=pageci%3A131036af-8a17-11e7-b7ce-74dbd1806c24%7Cparentrq%3A1cccc9be15e0ab6ab3db3be2fffd77c5%7Ciid%3A3

Zwierciadło ma ciut większe,  ale przez to jego powierzchnia jest znacznie większa,  a to bezpośrednio przekłada się na znacznie większy zasięg gwiazdowy. W dodatku montaż to Dobson, czyli prosta obsługa i duża stabilność.

Ten odrobinę przekracza budżet,  ale jest jeszcze większy,  więc warto dołożyć

http://m.ebay.co.uk/itm/skywatcher-skyliner-200-1200-dobsonian-telescope-a-set-of-lenses-/282624677908?hash=item41cdbe5814%3Ag%3AyUIAAOSwkthZoEbr&_trkparms=pageci%3A131036af-8a17-11e7-b7ce-74dbd1806c24%7Cparentrq%3A1cccc9be15e0ab6ab3db3be2fffd77c5%7Ciid%3A6

Oba te teleskopy zapewniają względną mobilność, więc jeśli posiadasz samochód to możesz pokusić się o zabranie teleskopu pod ciemniejsze niebo.

Nie bój się sprzętu używanego. Tutaj nie ma elektroniki i nic się nie zużywa. Jeżeli poprzedni właściciel nic nie zniszczył, to taki teleskop posłuży wiele lat. Wystarczy dobrze obejrzeć go przy odbiorze.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cyberboss napisał:

Witaj na Forum!

Moim zdaniem lepszy będzie taki:

http://m.ebay.co.uk/itm/Sky-Watcher-Skyliner-150-P-1200-Classic-Parabolic-Dobsonian-Telescope-/282602476495?hash=item41cc6b93cf%3Ag%3A9FcAAOSw9fNZiLct&_trkparms=pageci%3A131036af-8a17-11e7-b7ce-74dbd1806c24%7Cparentrq%3A1cccc9be15e0ab6ab3db3be2fffd77c5%7Ciid%3A3

Zwierciadło ma ciut większe,  ale przez to jego powierzchnia jest znacznie większa,  a to bezpośrednio przekłada się na znacznie większy zasięg gwiazdowy. W dodatku montaż to Dobson, czyli prosta obsługa i duża stabilność.

Ten odrobinę przekracza budżet,  ale jest jeszcze większy,  więc warto dołożyć

http://m.ebay.co.uk/itm/skywatcher-skyliner-200-1200-dobsonian-telescope-a-set-of-lenses-/282624677908?hash=item41cdbe5814%3Ag%3AyUIAAOSwkthZoEbr&_trkparms=pageci%3A131036af-8a17-11e7-b7ce-74dbd1806c24%7Cparentrq%3A1cccc9be15e0ab6ab3db3be2fffd77c5%7Ciid%3A6

Oba te teleskopy zapewniają względną mobilność, więc jeśli posiadasz samochód to możesz pokusić się o zabranie teleskopu pod ciemniejsze niebo.

Nie bój się sprzętu używanego. Tutaj nie ma elektroniki i nic się nie zużywa. Jeżeli poprzedni właściciel nic nie zniszczył, to taki teleskop posłuży wiele lat. Wystarczy dobrze obejrzeć go przy odbiorze.

Na ten teleskop (ten 150p za190f/950zl) się przymierzam ale kupować będé w połowie października , i jeżeli bedzię dalej w tej lub niższej cenie to kupię go z pewnością.Niestety wydać więcej nie mogę a i tak kwo5a którą chce przeznaczyć mocno " nadwyręża "cierpliwość mojej żony. Więc prosiłmby o jeszcze jakąś alternatywe podbną (nie taką samą ,nieco gorszą jak inaczej się nie da) jakościowo do tego sky watchera 150 p w razie gdby nie było tego teleskopu w takiej cenie .Dziękuję za odpowiedzi i cierpliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie w założonym budżecie do obserwacji planet, Księżyca i jednocześnie obiektów mgławicowych 6" albo 8" teleskop newtona to będzie dobry wybór. Używany 8" powinno się udać znaleźć w cenie 200 funtów i pokaże nieco więcej, niż 6". Ale 6" lustro też jest fajne - tylko dobrze skolimować i cieszyć oko widokami. 

Taki teleskop newtona na montażu dobsona będzie znacznie stabilniejszy, niż podlinkowany przez Ciebie teleskop 130mm na montażu EQ2. A do wizuala bardzo wygodny. 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałam praktycznie identyczny problem i zdecydowałam się jednak dołożyć na Syntę 8'' jako mój pierwszy teleskop. Jestem zachwycona Cool i cieszę się, że nie kupiłam jednak czegoś tańszego, bo dołożyć naprawdę warto.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oky ,dobra wiadomość mam pozowlenie na kupono nowego  sky watchera 150 p dobson za 206 funtów ,żona nie wykopała mnie z tym pomysłem na księżyc ,po tym jak pokazałem jej co to za sprzęt i że przyda sie w przysżłosci naszemu dziecku XD więc dziękuję wszystkim za rade i pomoc ,jak tylko uda mi się kupić wrzuce w tym temacie pierwsze fotki :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.08.2017 o 15:17, senjuro napisał:

oky ,dobra wiadomość mam pozowlenie na kupono nowego  sky watchera 150 p dobson za 206 funtów ,żona nie wykopała mnie z tym pomysłem na księżyc ,po tym jak pokazałem jej co to za sprzęt i że przyda sie w przysżłosci naszemu dziecku XD więc dziękuję wszystkim za rade i pomoc ,jak tylko uda mi się kupić wrzuce w tym temacie pierwsze fotki :)

Nie martw się żoną . Pakujesz się w astro , więc prawdopodobnie będziecie musieli jeszcze sporo przejść , a żona się z czasem przyzwyczai ;)

Powiem Ci jak było u mnie. Jakieś 4 lata temu kupiłem pierwsza rurkę za 650 zł. Oj ciężko było przewałkować temat budżetu. Pamiętam, jak żona razem ze mna jechała kupować SW130/650 na EQ-2. Szczerze mówiąc też mi było trudno się zdecydować na wydanie TAAAAAKIEJ , jak wtedy mi sie wydawało kasy.

Dziś po czterech latach jak podliczę wydatki na to hobby to wychodzi ,że już wydałem jakieś 15  tyś. i mam dalsze plany.

 A żona, no cóż ......dalej mnie kocha ;)

 

  • Like 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, mebelek napisał:

...Powiem Ci jak było u mnie. Jakieś 4 lata temu kupiłem pierwsza rurkę za 650 zł. Oj ciężko było przewałkować temat budżetu. Pamiętam, jak żona razem ze mna jechała kupować SW130/650 na EQ-2. Szczerze mówiąc też mi było trudno się zdecydować na wydanie TAAAAAKIEJ , jak wtedy mi sie wydawało kasy...

Ten pierwszy raz czesto bywa bolesny Geek

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnowie trochę temat apropo tego sky watcher dobson 6 , jak się on sprawuje w tzw deep space - jeśli ktoś ma z waz fotki galaktyk i gwiazdosbioru widziane z tego teleskopu to chętnię zobaczę. A druga sprawa to okulary ,te podbno w zestawie są średniej jakości , więc jakie doradzacię kupić potem do obserwacji planet , i głębokiego kosmosu . A co do żony ,o dziwo nawet nie powiedziała nic złego ,gdy pokazałem jej sprzęt który chcę kupić ,powiedzieła tylko : zarób na nadgodzinach  i kup .Ona sama lubi różnego rodzaju sprzęty ,i jest nawet zainteresowan przygodą z astro może sama i dołączy .Dzięki za radę! ( a tak pozatym wziolęm zmywarke żonie na raty i suszarkę (taka ala pralka) na pranie może dlatego nie było zprzeciwu XD )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten ból, sam graty astro kupuje z nadgodzin, próbuję przytulić przy każdej okazji parę złotych. Miałem 6 cali newtona tylko 150/750 a nie tak jak Ty 150/1200. Pokazuje Dsy jak na początek nawet fajnie, przy jaśniejszych obiektach już coś widać ciekawego, np gwiazdki w Gromadach. Na zdjęcia nie patrz bo to są właśnie "zdjęcia", na żywo jest całkiem inaczej i bardzo dużo zależy od zaświetlenia nieba, adaptacji wzroku do ciemności czy umiejętności obserwatora o czym boleśnie się przekonałem na ostatnich obserwacjach gdzie w 20" Taurusie kolega widział Gromady w M31, gdzie ja ledwie mogę potwierdzić wyzerkanie jednego pojaśnienia bliżej jądra, zwyczajnie nie wiedziałem czego szukać. W Twoim sprzęcie możesz mieć podobne wrażenie, będziesz szukał obiektu i może się okazać że już go minąłeś i nie zauważyłeś delikatnej mgiełki galaktyki:) Tutaj masz tablice z obiektami dla Twojego sprzętu i nawet z rysunkami jakiego widoku możesz się spodziewać.

Okulary? Hmm i tak nie masz teraz budżetu także olej temat, ten 25 mm nie jest zły, daje radę. Obserwacje 10 mm jest dosyć męczące, sam zobaczysz zresztą.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem.

Pozdrawiam

Łukasz

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, senjuro napisał:

A co do żony ,o dziwo nawet nie powiedziała nic złego

Moja, jak zacząłem się interesować astro, powiedziała tylko: cóż lepsze to, niż siedzenie pod budką z piwem...beer>:O

Pozostawiłem to bez komentarza...

Dodam tylko, że raczej siedzenie pod budką z piwem mi się nie zdarza.

  • Haha 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh kolejne pytanie wybaczcie. Użyłem programu stellarium do sprawdzenia jasnosci nieba i niestaty o godzini 22  wyszło mi że najbardziej pasuje 8 w skali bortlea czyli miejske sprawdzałem innym programem to samo .acz kolwiek księżyc jest nie mal w pełni ( ćwiartka zaciemniona) ten teleskop da radę czy bedzię lipny obraz ( sky watcher 6" dobson)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy teleskop będzie pokazywał gorsze obrazy, mniej kontrastowe w miejscu zaświetlonym, tak więc nie martw się tylko kupuj i obserwuj. Kiedyś pojechałem że swoim 150 do kolegi pokazać, jak wygląda Księżyc. Staliśmy pod jego domem na ulicy praktycznie pod latarnią i dało radę obejrzeć zarówno Księżyc jak i mglawice oriona, cudowna nie była ale można było ja dostrzec bez trudu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, lolak89 napisał:

Każdy teleskop będzie pokazywał gorsze obrazy, mniej kontrastowe w miejscu zaświetlonym, tak więc nie martw się tylko kupuj i obserwuj. Kiedyś pojechałem że swoim 150 do kolegi pokazać, jak wygląda Księżyc. Staliśmy pod jego domem na ulicy praktycznie pod latarnią i dało radę obejrzeć zarówno Księżyc jak i mglawice oriona, cudowna nie była ale można było ja dostrzec bez trudu.

No i super , akurat mój dom zasłania latarnie od ulicy a ogród z tarasem jest dobrze zaciemniony mimo iż na przeciwko i po bokach sa kolejne domy i ogródki ,no nic .Dziękuję bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Słuchajcie drodzy forumowicze. Zbliża się dzień w którym zakupie pierwszy teleskop. I grzebiąc w necie dowiedziałem się o GSO 8 

http://www.astroshop.eu/gso-dobson-telescope-n-200-1200-dob/p,8236?utm_medium=cpc&utm_term=8236&utm_campaign=1709&utm_source=froogle&gclid=Cj0KCQjwr53OBRCDARIsAL0vKrN5SJ2qZk101SACjXlPp2b9x_Ju3t7BE1G3aMDSY1A4UnoCY1BKShcaAsQ-EALw_wcB&utm_content= 

Z tego co wyczytałem to podobno jakościowo jest lepsza od synta 8, wiem że jest wersja de lux tego Gso ale mnie nie stać więc czy warto tą podstawową kupić? Sorry za błędy pisze z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku wziąłbym chyba SW, cena ta sama a chociaż są dwa okulary w zestawie i lepszy szukacz. Ale jeśli jest taka możliwość to dozbierałbym do wersji delux GSO, 100 euro dopłaty to sporo ale patrząc na różnicę w wyposażeniu to warto. Przyzwoity okular 2" 30mm, łożyskowanie obu osi, wyciąg z mikroruchami, szukacz 8x50, to wszystko jest warte więcej niż to 100 euro a wnosi naprawdę dużo w wygodę użytkowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich ponownie ! Zbliżą sie 25 pażdziernik a tym samym dzień zakupu 1 teleskopu ,zdecydowałem się na sytne 8 , ale zostanie mi jakies 180 zł do wydania , chce na pewno kupić ring t2 do aparatu samsung nx który wyniesie mnie jakieś 50 zł ,i teraz pytanie co Jeszce warto dokupić , zastanawiam się nad Kolimatorem ( może się przydać , nie wiadomo w jakim stanie dojedzie  teleskop) i jakimś filtrem ,np księżycowym ,a może coś innego ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoisz przed takim samym wyzwaniem jak ja 2 tygodnie temu :) Też kupiłem synte 8 i zdecydowałem się za dodatkową kasę na ten filtr

Oczywiście jako totalny amator, nie mam porównania z innymi filtrami itd, ale jestem z niego bardzo zadowolony.

Dobson 8, tmb 6mm, sw zoom 8-24, kitowce 10, 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lubisz oglądać księżyc, to polecam filtr regulowany polaryzacyjny (jest podobny w tym sklepie za 95zł). Zawsze przeszkadzała mi duża jasność księżyca tak po użyciu tego filtra miałem efekt wow!, który mam za każdym razem jak oglądam łysego. Więcej szczegółów widać, lepszy kontrast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimator przy teleakopie Newtona to obowiązkowe akcesorium. Zwłaszcza jeżeli teleskop będzie przenoszony lub przewożony (jeśli nie masz swojego obserwatorium, to na pewno będzie).

Można taki sobie skonstruować samemu z pudełka po kliszy, ale jeżeli nie chce Ci się/nie czujesz się na siłach/nie masz pudełka po kliszy:), to musisz się zaopatrzyć w kolimator laserowy lub bardziej precyzyjny - optyczny (cheshire).

Pomyśl też na folią Baadera ND5.0 do obserwacji słońca (bez niej nie wolno Ci skierować teleskopu w kierunku naszej gwiazdy dziennej, grozi to utratą wzroku lub pożarem!)

Filtr polaryzacyjny, o którym powyżej też jest bardzo przydatny. Księżyc bez filtra przy takiej aperturze mocno razi po oczach...

Przyjemnych obserwacji...

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Od roku mieszka ze mną synta 8. Są to początki poznawania nieba i problemem jest namierzenie interesującego obiektu. Zamiast skakać po gwiazdach do celu odszukuję obiekt zielonym laserem a raczej miejsce gdzie on powinien być wtedy syn ( bardziej zapalony ) najeżdża szukaczem po promieniu i dociera do celu. 

Taki wymyśliliśmy patent.

Nadwyżka kasy - zielony laser.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,po przeszukaniu interneta i zapoznaniu sie z opiniami między innymi tego forum zakupiłem o to taki zestaw :
Synta 8 AKA skyliner 8 za 256 f (funt angielski około 4,70 zł ) który był obniżony z 289 f bo klient zwrócił bo był dla niego za duży , zamieszka u mnie już jutro 
Adapter t2 do  aparatu samsung nx 1000  -10 , 90 f(już u mnie ):
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00C2WXN5I/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

I uwaga eksperyment! Filtr polaryzacyjny -9, 99 f : 
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B06XT95FQ7/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1
Mam go już w domu i spodziewałem sie tandetnego plastiku ,i nie pewnego szła okazało się zupełnie  na odwrót ,ale zobaczymy jak sprawdzi się na teleskopie .

okular Explore Scientific 70° Eyepiece 15mm 1.25" - Bardzo polecany na rożnych forach , a co wy o nim myślicię ? -46,90 f
http://www.ebay.co.uk/itm/272854366764

No i kolimator laserowy ( mam nadzieje że bedzie strzelał prosto ;/ ) -14,98 f
http://www.ebay.co.uk/itm/192188790344
Za wszystko wyszło mnie jakieś 322 f z wliczonymi kosztami wysyłek -przekroczyłem 
budżet o 22 f 
Co myślicie o takim zestawie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" w zupełności wystarczy. Obiektów do obserwacji dla tej wielkości lustra jest tyle, że ciężko policzyć ;) Niemniej najważniejsze i tak jest zawsze ciemne niebo. Weź teleskop pod takie niebo, na którym widać Drogę Mleczną, to się nie zawiedziesz.
Filtr polaryzacyjny przyda się przy obserwacji bardzo jasnych obiektów, zwłaszcza Księżyca.
ES 15mm 70° jest całkiem niezły, ale ma jedną główną wadę - dość krótki ER. Czyli będziesz musiał dość znacznie przybliżyć oko do soczewki, żeby objąć pole. To jednak sam już sobie rozsądzisz podczas obserwacji. Niektórym krótki ER nie przeszkadza, innym tak.
Kolimator oczywiście się przyda, ale bądź ostrożny z kręceniem śrubkami. Jeśli coś będzie nie wychodzić, to nie kolimuj na siłę. Bywa i tak, że trzeba skolimować kolimator ;)

Do reszty szczęścia pewnie wkrótce pomyślisz o jakimś okularze z szerokim polem widzenia i małym powiększeniu oraz o jakimś większym powiększeniu do planet.
Ciemnego nieba!

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhhh niestety nie wiem czy to wina mojego nieba czy synta jest źle zklimowana ale dziś wyceliwalem w galaktykę andromedy iiiiii. Mała jasna kropka z jasną poświatświatą I to tyle nie spodziewałem się obrazu z habla no ale
(edit) Podejrzewam również księżyc większa jego połowa jest " odkryta" i to on morzę mocno rozjaśniać niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, księżyc rzeczywiście mocno świeci. Ja zwykle nie wychodzę na pole gdy jest tak jasno. 

M31 prezentuje się w 8" Newtonie jako rozmyta plama. Powinieneś wiedzieć jeszcze dwie galaktyki satelitarne. Pod ciemnym niebem, bez księżyca. 

To raczej nie problememy z kolimacją, tylko jasne niebo. A jak skolimować Newtona - poszukaj 'kolimacja według Hamala'. 

Nie wiem jak w Anglii, czy przepisy nie zabraniają, ale zielony laser bardzo ułatwia znajdowanie obiektów na niebie. Tylko uwaga na oczy swoje, innych i na samoloty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zielonym laserem bym uważał. Szybko się ktoś zainteresuje i możliwe, że mundurowi zapukają do drzwi :)

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)