Skocz do zawartości

Żelazny zestaw okularów do 8" GSO DeLuxe


grem

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Wszystkim,

Jestem nowy na forum, to mój debiut tematyczny, aczkolwiek forum śledzę od pewnego czasu. Dodam tylko, że do dołączenia do szacownego forum zachęcił mnie  kolega Rafał T. - pasjonat astrofoto. Ad rem: Proszę o poradę doświadczonych kolegów i koleżanek o, jak to określiłem, "żelazny zestaw" dla ww wymienionego teleskopu. Wiem, że forum jest pełne wymiany myśli i subiektywnych poglądów, jednak dla nowicjusza z określonym teleskopem, ciężko jest wyłapać sedno pod konkretny setup. Z dotychczasowych moich analiz tekstów wynika, jak dla mnie:

Do planet i Księżyca - od 6-9mm; Vixen - LVW, Pentax - XW, lub TV - Nagler t4, lub Delos. Do mgławic, gromad i galaktyk przedział 20-35mm - te same firmy. I jak rozumiem przydałoby się coś "pomiędzy" wskazane przedziały (12-18mm ?). Z racji okularów celowałbym w ER - 20 mm. Mam  świadomość, że z uwagi na ceny ww producentów zakupy będą się odbywały stopniowo. Ale na koniec chciałbym mieć świadomość że z mojego GSO "wyciskam" max, w naszych lokalnych warunkach klimatycznych. Obserwują raczej pod ciemnym niebem - kraniec wioski pod lasem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Co człowiek to trochę inaczej. 

Ja nie lubię LVW, za małe pole jak dla mnie. Szerokie pola to jest to co lubię, 82 - 100 stopni. 

Wolę ESy, Maxvision. 

Każdy z tych okularów które wymieniłeś jest wyżej jest świetny. Ale z wyjątkiem naglerów (może I delosów, nie wiem) mają małe pole. 

Dla mnie efekt wow jest gdy mam kontekst, szerokie pole. Ewentualnie do planet, jakichś kulek może być mniejsze pole. 

Polecam Ci w zasadzie każdy ES 82deg I oczywiście 100deg. Najlepiej dający źrenicę wyjściową 2-2,5 mm. 

Pozdrawiam, 

Jacek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, kilka miesięcy temu miałem podobny dylemat z tym, że dla teleskopu GSO 8'' f/5. Ostatecznie skończyłem z takim zestawem:

- ES 6.7 mm,  u mnie powiększenie x149  - gdybym mógł kupił bym coś odrobine krótszego, w okolicy 5/6 mm. Wydaje się, że teleskop by to jeszcze udźwignął. Okular fajny ale moim zdaniem, mimo katalogowego ER 15.7 mm ciężki w użyciu - rzęsy dotykają soczewki, często mam "blackouty". Nie wyobrażam sobie go z okularami

- ES 16 mm, u mnie powiększenie x62.5   - fajny i wygodny, najczęściej go używam, gdybym teraz wybierał brał bym trochę krótszy - ~14 mm

- Q70 26 mm, powiększenie x38, w sam raz

Twój teleskop to z tego co widzę f/5.9 więc musisz sobie przeliczyć powiększenia i ogniskowe jakie będą Ci odpowiadać. Generalnie jeśli masz budżet to pomysł z 3 okularami jest moim zdaniem ok. Uważaj z ER - nie wiem jak to dokładnie działa, ale katalogowe wartości nie przekładają się 1:1 na komfort obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)