Skocz do zawartości

Czy to była Galaktyka Andromedy?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Niedawno nabyłem teleskop i zacząłem obserwować nocne niebo.  Oprócz bardzo szczegółowego Księżyca, udało mi się zobaczyć też Joiwsza z 4 księżycami i Saturna z pierścieniami, (wspaniałe widoki!!!) Wenus i najjaśniejsze gwiazdy. Parę dni temu pokusiłem sie też o Galaktykę Andromedy - ale nie jestem pewien, czy to, co zobaczylem, to na pewno ta galaktyka. Spojrzałem do mapy nieba, nacelowałem teleskop na gwiazdę Mirach i przeglądałem wycinek nieba tuż na prawo i lekko do góry od gwiazdy - po kilkudziesięciu sekundach ujrzalem niewyraźny, słabo świecący krążek. Tylko że z tego, co czytałem, Galaktyka Andromedy powinna być bardzo dobrze widoczna? I chyba dużo większa?

Czy to może być wina teleskopu? Przy obserwacjach Księżyca i planet jest bez zarzutu.

Mam Celestrona Astromaster 70 EQ, srednica 70 mm, ogniskowa 900 mm, światłosiła F/1:12.86. Korzystałem z okularów 20 mm i 10 mm

A może użyłem zbyt dużego powiekszenia i znalazłem jakiś inny obiekt?

Dzięki z góry za jakieś wskazówki!

Pozdrawiam,

Darek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

Całkiem możliwe że widziałeś M31, a raczej jej centralną część, która i tak jest bardzo duża. Okular 20mm z ogniskową 900mm dał pole widzenia niewiele ponad 1 stopień i przy takim powiększeniu samo centrum M31 zajęło pewnie Ci większość pola widzenia. Stąd taki widok. Potrzebne by było większe pole widzenia i ciemne niebo. Jakie są warunki w miejscu, w którym obserwujesz?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź!

Co do miejsca: to wiejski ogródek, ale w kierunku, w którym patrzyłem (wschód), jest łuna od Grodziska Mazowieckiego i parę lamp w oddali. Mam teraz plan, żeby kupić okular dający mniejsze powiększenie i wyniesc się w nieco ciemniejsze miejsce....

Pozdrawiam,

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też poluję na galaktykę Andromedy, ale na razie bezskutecznie. Wczoraj skupiłem się na księżycu, póki był jeszcze widoczny, a że nie miałem całej nocy, to tylko na chwilę skierowałem teleskop w stronę, gdzie powinna znajdować się galaktyka, ale nie udało mi się. Ogólnie mam problem z odnajdywaniem się na niebie. Gołym okiem widać o wiele mniej gwiazd niż w szukaczu, a co dopiero w okularze, ponadto całość jest odwrócona i strasznie mnie to myli.  

Do obserwacji mam miejscówkę 10 km za miastem, więc jest dosyć ciemno, ale księżyc jednak robi swoje. Czy Andromedę da się zobaczyć przy niebie zaświetlonym księżycem czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, cxb napisał:

 Tylko w dobrym miejscu na niebie szukaj.

No tak, to najważniejsze :) Z ogólnym zorientowaniem się nie mam problemów, niestety nie potrafię jeszcze określić czy ta gwiazda, którą widzę w szukaczu, jest tą, którą widzę gołym okiem. Ale jak to mówią, praktyka czyni mistrza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Versus napisał:

No tak, to najważniejsze :) Z ogólnym zorientowaniem się nie mam problemów, niestety nie potrafię jeszcze określić czy ta gwiazda, którą widzę w szukaczu, jest tą, którą widzę gołym okiem. Ale jak to mówią, praktyka czyni mistrza :)

Mirach jest czerwony :D ja patrzę golym okiem na gwiazdę i widzę jej barwę a nastepnie w teleskopie widac czy jest czerwona czy niebieska ;p poza tym trzeba kierować się jasnością gwiazdy, w porownaniu do okolicznych xD swoją drogą wczoraj oglądałem M31 jak ksiezyc zszedł i widok superowy xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Versus napisał:

Ja też poluję na galaktykę Andromedy, ale na razie bezskutecznie.

Zjedź na 15* w dół od najniższej nad horyzontem gwiazdy Kasjopei (Shedara) i zobaczysz wielką jasną mgiełkę w kupie :) Najprostszy sposób na Galaktykę Andromedy.
A miarka stopni najlepsza ze swojej łapki. Wyciągasz przed siebie - rozczapierzasz palce dłoni i masz 20* między czubkiem małego palucha a czubkiem kciuka.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jacek E. napisał:

Zjedź na 15* w dół od najniższej nad horyzontem gwiazdy Kasjopei i zobaczysz wielką mgłę w kupie :) Najprostszy sposób na Galaktykę Andromedy.
A miarka stopni najlepsza ze swojej łapki. Wyciągasz przed siebie - rozczapierzasz i masz 20* między czubkiem małego palucha a czubkiem kciuka.

Dzięki za podpowiedź. Może uda mi się wyrwać dziś z mieszkania, to wypróbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie: DarekS1 i Versus,

Jeżeli macie możliwość "dorwania" jakiejś lornetki - może dziadek ma, wala się na strychu, albo kolega ma, ale mu nie potrzebna, załatwcie sobie. To najlepszy i najszybszy sprzęt do nauki orientacji na niebie i odnajdywania obiektów. Przynajmniej wielu tak mówi.

Poza tym - pewnie już o tym wiecie, ale piszę, bo ja na tym etapie nie zdawałem sobie z tego jeszcze zbytnio sprawy - pamiętajcie o adaptacji wzroku. Patrzenie na galaktykę zaraz po patrzeniu na Księżyc, albo zaraz po wyjściu z domu w którym oderwaliśmy się dopiero co od komputera, czy telefonu, jest jak zrywanie jeszcze małego i niezbyt dojrzałego owocu, który ma w sobie jeszcze bardzo mało smaku i innych walorów; jeśli poczekamy odpowiednio długo, obiekt urośnie, "dojrzeje", odsłaniając przy tym detale, jakie jest w stanie zaoferować w danych warunkach i przez dany sprzęt, a także dla danego wzroku i doświadczenia, nie wspominając już o poświęceniu odrobiny czasu dla danej mgławicy, czy galaktyki (chwilowe zerknięcie, albo chwilowe zerknięcie na stojąco, czasami nie wystarczy by dostrzec pyłowy pas, cętkowanie, czy inne charakterystyczne cechy dla danego obiektu).
Inną sprawą, którą warto jak najszybciej sobie uświadomić, jest wysokość obiektu nad horyzontem. Zresztą, pewnie to także już wiecie, ale gdybym ja kiedyś, kilka lat temu, zarejestrował się i zapytał o cokolwiek na forum a nie dochodził do tego sam, być może oszczędziłbym sobie usilnej próby dojrzenia pierwszy raz w życiu gromady kulistej M13, wiszącej kilka-kilkanaście stopni nad północno wschodnim horyzontem i bez jako takiej adaptacji wzroku. Fakt, że sprzęt wówczas miałem fatalny, ale mogłem sobie dopomóc inaczej. Inna sprawa, że nie żałuję. Mimo wszystko udało mi się wtedy. Zobaczyłem Wielką Gromadę w Herkulesie (wierzcie mi, wtedy nie była wcale taka wielka..) i była to jedna ze wspanialszych moich chwil spędzonych pod niebem.

2 godziny temu, Versus napisał:

Czy Andromedę da się zobaczyć przy niebie zaświetlonym księżycem czy nie?

Da się. Da się zobaczyć nawet przy Księżycu w fazie ... procent, który jest na wysokości... Poniżej moja notatka, którą sobie kiedyś zapisałem, zaraz po obserwacji galaktyki Andromedy przy Księżycu.

"Byłem tak głodny nieba, że dwudziestego trzeciego Listopada wystawiłem teleskop mimo Księżyca bliskiego Pełni. Spojrzałem na coś, co miało być Neptunem oraz na Urana z malutką, rozmytą tarczką w powiększeniu 319 razy. Neptuna już widziałem kiedyś, jest jeszcze mniejszy. Padły M57, M27 i NGC 6543 - Kocie Oko (mimo Księżyca bardzo jasne!). M31 była widoczna gołym okiem przy Księżycu wiszącym 30 stopni nad horyzontem i fazie 93 procent. Nie jest oczywiście w tym nic dziwnego, bo mimo Księżyca, nadal byłem w miejscu o małym zaświetleniu. Zrobiłem jednak mały test i patrzyłem na rażący Księżyc na wprost, przez około pięć sekund. Galaktyka Andromedy majaczyła gołym okiem już po około 10 sekundach od tego zabiegu".

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Damian P. napisał:

Jeżeli macie możliwość "dorwania" jakiejś lornetki - może dziadek ma, wala się na strychu, albo kolega ma, ale mu nie potrzebna, załatwcie sobie. To najlepszy i najszybszy sprzęt do nauki orientacji na niebie i odnajdywania obiektów. Przynajmniej wielu tak mówi.

Mam w domu w Zakopanem starą, ruską lornetkę, którą kupiłem sobie za dzieciaka (chyba 7x50 albo 10x50 nie pamiętam), ale jest całkowicie rozkolimowana i widzę podwójny obraz. Nie wiem czy taki "profesjonalny" sprzęt da się skolimować, ale spróbuję, jak tylko zjadę w rodzinne strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie M31 najłatwiej znaleźć przy pomocy Mirach i 37 And, ta druga gwiazdka jest niemal w połowie linii łączącej galaktykę i Mirach, przynajmniej ja tak szukam. Ogólnie wczoraj były (przynajmniej u mnie) na tyle dobre warunki, że Galaktykę Andromedy ok godz 23 było już widać gołym okiem jako mgiełkę w miejscu, w którym powinna być, co nieczęsto się zdarza przy lampach jakie mam dookoła, sam byłem zdziwiony.

Natomiast przez teleskop jej widok mnie delikatnie zawodzi, podejrzewam, że to przez kitowe okulary, choć przy pomocy kit 10mm i 1309EQ2 udało mi się już wczoraj (po raz pierwszy) zobaczyć pojedyncze gwiazdki w gromadzie M13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Versus napisał:

Nie wiem czy taki "profesjonalny" sprzęt da się skolimować, ale spróbuję, jak tylko zjadę w rodzinne strony.

Powinno się dać. Kiedyś skolimowałem swoją ruską Tento za pomocą pierścieni ukrytych pod metalowymi osłonami obiektywów. Pierścienie te mają specjalne, wyżłobione rowki za które można je kręcić (ja używałem śrubokręta). Nie pamiętam dobrze, ale być może kręciłem tylko jednym, coraz patrząc przez lornetkę, czy obraz się zbiega, czy rozchodzi jeszcze bardziej. W końcu udało się i obraz zszedł się w jeden, taki przy którym nie bolała głowa. Trzeba jednak być ostrożnym, bo takie pierścienie mogą być trochę "zapieczone" - mała nieuwaga i na obiektywie zostanie rysa. Może jest lepszy sposób obchodzenia się z nimi, ja tylko mówię jak to było w moim przypadku.
Może ta metoda okazać się nieskuteczna i może trzeba by było wtedy zajrzeć do pryzmatów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)