Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie. Czy jest ktoś w stanie mi pomóc rozszyfrować, co to jest? Zrobiłem zdjęcie i nie mogę go wyjaśnić - tego, co się na nim znajduje. Na pewno to nie księżyc - sądząc po rozmiarach. Zdjęcie jest zrobione o dacie 2011.09.01 godzina 12:38 - centrum polski.

DSC00106.JPG

Dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziękuję! Teraz mogę wyjaśnić córce zdjęcie i zapamiętać. W tym roku również będzie widoczne takie coś?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wenus najlepiej obserwować rano. Pojawia się na wschodzie jako najjaśniejszy punkt na niebie i powoli znika w blasku pojawiającego się Słoneczka.

Poniższy screen to godzina 5:33

2017-08-30_21h57_43.png.f93bf1e27e6b0b593132b8c750f13477.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

ooo, dobrze wiedzieć. Nim słońce oświetli niebo będzie bardziej widoczny. Bardzo dziękuję za pomoc!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A moje Stellarium nic za bardzo mi nie mówi, poza tym, że Wenus była wtedy blisko Słońca na niebie. Mówi jeszcze, że jej rozmiar kątowy był nie wielki, bo była praktycznie w najdalszej odległości od Ziemi. Sądząc po Słońcu i chmurach, zdjęcie było robione chyba bez jakiegoś zoomu. Nie dałoby rady uchwycić takiej tarczy Wenus. Zwykłe zdjęcie pokazałoby ją prędzej jako słabo widoczny punkcik. Mnie to wygląda na jakiś odblask, artefakt.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, dawidmos napisał:

ooo, dobrze wiedzieć. Nim słońce oświetli niebo będzie bardziej widoczny. Bardzo dziękuję za pomoc!

Chyba bardziej widoczna..... Ta Wenuska ;) Nim ją Słońce oświetli....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak to jest Wenus to jestem czarnym, rudym, chińczykiem, żydem, masonem i Kaczorem Donaldem w jednym. Jakiś odblask i tyle.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wg mnie również to nie Wenus. Myślę, że może to być spadająca z nieba (ew z węża ogrodowego) pojedyncza kropla wody.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, dawidmos napisał:

Witam,

Mam pytanie. Czy jest ktoś w stanie mi pomóc rozszyfrować, co to jest? Zrobiłem zdjęcie i nie mogę go wyjaśnić - tego, co się na nim znajduje. Na pewno to nie księżyc - sądząc po rozmiarach. Zdjęcie jest zrobione o dacie 2011.09.01 godzina 12:38 - centrum polski.

Po wyznaczeniu środka pola i narysowaniu przekątnej widać ewidentnie, że to tarczka Słońca symetrycznie odbita w obiektywie Twojego aparatu:
odblask.jpg.4981df2249d1209abbf2e8d3be643d27.jpg

Na mojej kamerze rejestrującej meteory Księżyc w pełni również robi różne odblaski.
odblask_kam.jpg.bdc4108c43b8e10e6177113b3fcc90c2.jpg
Tu również po przekątnej według środka pola - Księżyc w lewym dolnym rogu, a odblask w prawym górnym.

To ŻADNA kropla ani Wenus Crazy:bash:

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To ja jeszcze na poparcie swoich słów, też wrzucę moje zdjęcia, z przed trzech lat, na których złapał się podobny odblask.

59a82bc539b91_qsergq(2).JPG.1db27c91a02f925ce19ed800e130b1f0.JPG

59a82bc997733_qsergq(5).JPG.70ae56ff1fef28fbc3917045a09a0f6e.JPG

59a82bcc40d1a_sdfsff(4).JPG.ffaea87650f403a70869b23f1d1d38e6.JPG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie przeglądając program Stellarium - znalazłem zgodnie z waszymi wypowiedziami, że to był Wenus. Ustawiłem datę i godzinę oraz położenie na miasto Belchatow. Po przybliżeniu idealnie po lewej stronie jest Wenus - jak na zdjęciu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
17 godzin temu, Damian P. napisał:

To ja jeszcze na poparcie swoich słów, też wrzucę moje zdjęcia, z przed trzech lat, na których złapał się podobny odblask.

59a82bc539b91_qsergq(2).JPG.1db27c91a02f925ce19ed800e130b1f0.JPG

59a82bc997733_qsergq(5).JPG.70ae56ff1fef28fbc3917045a09a0f6e.JPG

59a82bcc40d1a_sdfsff(4).JPG.ffaea87650f403a70869b23f1d1d38e6.JPG

Tyle, że zdjęcie zrobiłem bo widziałem to gołym okiem, a nie odwrotnie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W internecie można napisać wszystko. Papier wszystko przyjmie, tym bardziej internet.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gregohr, według Stellarium Wenus była w pełni, jednocześnie była daleko od Ziemi i miała w zasadzie najmniejszą średnicę z możliwych. Zresztą nawet jeśli miałaby średnicę kątową taką jak podczas nowiu, to takie zdjęcie nie ujawniłoby chyba jej tarczy.

6 godzin temu, dawidmos napisał:

Po przybliżeniu idealnie po lewej stronie jest Wenus - jak na zdjęciu.

Możliwe, że mam jakieś felerne Stellarium, ale przypuszczam, że jednak wszystko z nim w porządku. To, że Wenus w Stellarium jest obok Słońca, podobnie jak na zdjęciu, nie świadczy w tym przypadku o niczym. Poniżej wrzucam fotki Wenus zrobione teleskopem dwunastu calowym, w powiększeniu - o ile mnie pamięć nie myli - odpowiednio 60, 107 i 319 krotnym. Zwykłe zdjęcia kompaktem. Na zdjęciach widać, że Wenus wtedy nie znajdowała się najdalej od Ziemi, więc miała jeszcze większy rozmiar kątowy na niebie niż kiedy Ty robiłeś swoje zdjęcie.

DSCF0560.thumb.JPG.10a8715629d86c385f1de529f38db577.JPG

DSCF0561.thumb.JPG.21a64a091cc21419cdd28cb28856ad84.JPG

DSCF0566.thumb.JPG.f7bc83497d3ef415853ef38750948340.JPG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta