Skocz do zawartości

WR124 - Merrill's Star i Minkowski 1-67

Rekomendowane odpowiedzi

WR124 to gwiazda Wolfa Rayeta, którą odnajdziemy w konstelacji Strzały. Otoczona jest mgławicą utworzoną z wyrzuconego z gwiazdy materiału - Mi1-67 (Sh2-80). Jest to jedna z najszybciej oddalających się od nas gwiazd - jej szybkość radialna to około 200km/s. Odkrył ją Paul W. Merrill w roku 1938. 

Odległość do WR124 została określona na 10900 lat świetlnych, co daje jasność gwiazdy na poziomie 150 000 jasności Słońca. Na podstawie tych danych masa gwiazdy została określona na 9 mas Słońca, a jej początkowa masa na 25 mas Słońca. W trakcie swojego krótkiego życia (około 8.6 miliona lat), będąc gwiazdą Wolfa Rayeta WR124 odrzuciła w przestrzeń większą cześć swojej materii. Jej temperatura powierzchniowa to 36000K, co sprawia, że większość energii emitowana jest jako promieniowanie ultrafioletowe. 

WR124 otoczona jest przez gorącą mgławicę utworzoną z potężnego wiatru gwiazdowego (wiatry takie to charakterystyczna cecha gwiazd Wolfa Rayeta). Mgławica Mi1-67 rozszerza się z szybkością 150 000 km/s, a jej średnica to około 6 lat świetlnych, co się przekłada na wiek około 20 tysięcy lat. W mgławicy można zaobserwować sporej wielkości obszary materii, niektóre o masie równej 30 masom Ziemi i rozmiarach osiągających 150 miliardów kilometrów. 

Szkoda że gwiazda ta nie jest położona bliżej nas :) W atlasie Interstellarum mgławica Sh2-80 jest oznaczona jako obiekt do wypatrzenia przez filtr tlenowy w sprzęcie o dużej aperturze.

Zdjęcie poniżej zrobiłem refraktorem 130mm i kamerką QHY163M. To ekspozycja 4x10 minut przez filtr Ha. Pełna klatka i powiększenie na mgławicę Mi1-67 z gwiazdą WR124 w jej środku.

S80.jpg

S80c.jpg

A tak wygląda sfotografowana przez HST:

M1-67_&_WR124.png

Na podstawie: https://en.wikipedia.org/wiki/WR_124 

• Like 9
Odnośnik do odpowiedzi

Piknie, fajnie, że idziesz od czasu do czasu w stronę obiektów mniej znanych. Veili i innych Hantli jest już spory przesyt.

Zrobiłem kiedyś podejście do tej mgławicy w dwunastu calach, ale wynik był mocno niepewny. PS atlas Interstellarum to niewyczerpane źródło inspiracji, prawda?

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, to fakt - z Interstellarum się nie rozstaję odkąd do mnie przybył :) Szukałem w nim wczoraj jakiegoś ciekawego obiektu na godzinkę i wpadł mi w oko ten mały kwadracik, a potem doczytałem co to jest i co tam się wyprawia w okolicy.

Odnośnik do odpowiedzi