Skocz do zawartości

Stakowanie drogi mlecznej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, temat może Wam jest dobrze znany, ale nie mogę nic znaleźć konkretnego na internecie. Na chwilę obecną zajmuje się astrofotografią szerokich pól. Zebrałem ostatniej nocy, myśląc o panoramie, ogromną ilość materiału. Każdy wycinek fotografowany po kilka razy z myślą o stakowaniu. I tutaj moje pytanie. Jakim programem mogę sobie zestakować te zdjęcia? Mówię o 4-5 fotkach tego samego wycinku. Wiem że jest coś takiego  jak darki, biasy itp. Niestety tej nocy nie zebrałem darków, dlatego też chciałem wiedzieć czy mogę zestakować coś bez nich? Czytałem o programie Nebulosity, ale niestety jest płatny i ciężko "dostępny".  Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

 

Fotki robione za pomocą SA, isoo 1600, 30sec.

 

PS. Nie chce aby ktoś zrobił to za mnie. CHciałbym tylko poznać Wasze zdanie + przykłądy jakiś programów z których mogę korzystać.

PS2. Oprócz DM, złapała się też andromeda w kadr, i pomyślałem że może coś z tego też da rade wyciągnąć?

PS2 W razie potrzeby, mogę wstawić przykładową fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, DarX86 napisał:

Możesz użyć DSS (Deep Sky Stacker), ale nie wiem czy warto się bawić w stackowanie kilku klatek. Jakbyś miał po kilkadziesiąt klatek to co innego, a jak 4-5 klatek to szkoda zachodu i tak nie będzie różnicy względem pojedynczej klatki. 

Poważnie? Nie warto sobie zawracać głowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DarX86 napisał:

Możesz użyć DSS (Deep Sky Stacker), ale nie wiem czy warto się bawić w stackowanie kilku klatek. Jakbyś miał po kilkadziesiąt klatek to co innego, a jak 4-5 klatek to szkoda zachodu i tak nie będzie różnicy względem pojedynczej klatki. 

Darku, myślę że w porównaniu do jednej klatki, to złożenie 4-5 da zauważalną poprawę - z resztą zawsze można sprawdzić w DSS.

4 minuty temu, janou napisał:

Poważnie? Nie warto sobie zawracać głowy?

Spróbować warto. Możesz spróbować złożyć bez darków i ocenić efekt, ale warto dorobić trochę darków. Dla Twoich 4-5 klatek na każdy kadr wystarczy w zupełności 10-15 darków z takim samym ISO, czasem naświetlania i najlepiej zrobionych w podobnej temperaturze otoczenia.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jolo napisał:

Darku, myślę że w porównaniu do jednej klatki, to złożenie 4-5 da zauważalną poprawę - z resztą zawsze można sprawdzić w DSS.

Sprawdzić warto, zaszkodzić nie zaszkodzi najwyżej nie pomoże :) Stackowałem tak parę klatek z kitowca canona to różnicy nie widziałem, ale było to dawno może teraz z bagażem doświadczeń inaczej bym ocenił . Zestackowanie i porównanie jednego kadru zajmie parę minut, a wtedy już samemu można wyciągnąć wnioski czy warto czy nie. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)