Skocz do zawartości

Crescent i Bańka Mydlana


Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że to wybitnie piarowy i oklepany obiekt, ale na swoje usprawiedliwienie mogę napisać, że jest to jakby kontynuacja poprzedniego wątku o WR124, bo przecież Crescent to też owoc pracy gwiazdy Wolfa Rayeta :)) Przez ostatnie kilka dni kolekcjonowałem fotony do tego kadru mając w tyle głowy dwa główne cele: ujawnić Soap Bubble Nebula (PN G75.5+1.7) i tlenową otoczkę wokół Crescenta. Po uzbieraniu prawie 20h materiału jestem dobrej myśli co do obu wyznaczonych celów. Zdjęcie poniżej to 8.5h Ha w klatkach po 10 minut. Zrobione refraktorem 130mm i kamerką QHY163M na montażu EQ6. Wprawne oko w lewym dolnym rogu wyłapie mgławicę Soap Bubble - w tym roku mija dziesięć lat od (przypadkowego z resztą) odkrycia tej mgławicy. Lepiej ją widać na powiększeniu po kliknięciu - zdjęcie jest zmniejszone do połowy rozmiaru. Po złożeniu materiału i wyciągnięciu myślałem, że się załamię, bo przez kilka chwil nie mogłem dostrzec tej Bańki. Ale trochę jak w wizualu - jak już raz się zobaczy, to potem widać cały czas :)

N6888H.jpg

A ponieważ seeing w miarę dopisywał, więc jeszcze dorzucę samego Crescenta w pełnej skali (po kliknięciu):

N6888crop.jpg

RGB i tlen czekają jeszcze na obróbkę. Na razie tylko wychodzi mi, że Soap Bubble Nebula jest mniej więcej tak samo dobrze widoczna w paśmie Oiii i w Ha, może z lekkim wskazaniem na Oiii. 

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, lukost napisał:

 prawdziwa zabawa zaczyna się w -nastu calach, z dobrym filtrem OIII. Rzekome "C" się domyka i wyłazi struktura, znaczy te kosmyki wewnątrz.

Tak - w Maxiowym Pablitusie widziałem. Po ,,przyzwyczajeniu" ślepia normalnie się namnażają :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza fotka klasa, widać wszystko i widać jak trzeba ! Powalczyłbym tylko z największymi gwiazdami bo takie trochę mają wyjarane środki, ale.... subiektywnie wyłącznie rzecz biorąc.

Nigdy nie robiłem na serio podejścia do bańki w OIII, jakieś tam podchody tylko. Ciekawe jak by wyglądała w skali 0.7 arcsec/piksel....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maciek, może jeszcze przysiądę do tego za dzień, dwa, bo mi trochę krwi napsuł ten kadr :) Bańka jest słaba i wbrew temu co czasami widać na innych zdjęciach nie jest w środku dużo jaśniejsza - pewnie tak wychodzi podczas selektywnej obróbki. Tak u mnie wygląda w 1:1 - skala 1"/px. Oprócz otoczki wiele tam nie ma, choć na dole widać jakiś drugi, słaby łuczek wodorowy. W tlenie otoczka jest ciut grubsza, ale łuczku na dole nie widać.

2017-09-09_115752.png.02b88b9e41a3c7f5f6a0433a4e23980e.png

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ?09?.?09?.?2017 o 12:00, jolo napisał:

... Bańka jest słaba i wbrew temu co czasami widać na innych zdjęciach nie jest w środku dużo jaśniejsza - pewnie tak wychodzi podczas selektywnej obróbki. ...

 

U mnie wydaje się wychodzić jaśniejsza w środku bez "selektywnej obróbki".

CCD 35X900s Ha, czysty stack Mediana + DDP+ PS Equalize

NGC6888HaDDP.jpg.54ad30362f26536394da69b02d865815.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)