Skocz do zawartości

Półkula północna


adamek2002

Rekomendowane odpowiedzi

No tak... a jak z okolicami podbiegunowymi? Czy wszystko wynika z tego, że pozorna wędrówka Słońca po sklepieniu niebieskim przechodzi w  okolicach równika?
Nie jestem pewien czy prawidłowe jest moje stwierdzenie- chodzi mi o to, że ekliptyka jest w okolicach równika i jak robiłem sobie rysunek to Słoneczko rysowałem w okolicach równika- czy słusznie?

Stojąc  np. w Warszawie twarzą w stronę Słońca, więc to będzie południe, a za mną północ.
Z kolei stojąc w Sydney  twarzą w stronę Słońca mam północ, bo Słońce znajduje się w okolicach równika. Czyli to zależy od wędrówki Słońca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że te różnice wynikają raczej z faktu, że to nie Słońce określa kierunki świata na Ziemi. To że w Sydney Słonko świeci na północy - to po prostu wynika z pozycji i orientacji Słońca i Ziemi na daną chwilę. Będąc w Warszawie o północy Słońce będzie pokazywało północ, tylko nie będzie widoczne. Równie dobrze możesz stanąć na południe od jakiegoś drzewa i powiedzieć, że pokazuje ono północ. A jak przejdziesz na drugą stronę, to drzewo pokaże południe. Kierunki świata związane są z Ziemią, a nie z kosmosem. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że położenie obserwatora na Ziemi wyznacza kierunki. Tylko dlaczego będąc w Warszawie mój cień wyznacza kierunek północny? Tłumaczę to tym, że pozorna wędrówka Słońca zawiera się w ekliptyce, a ona jest w okolicach równika. Czyli jak stoję w Warszawie przodem do Słońca (w kierunku równika) to mam południe, a za mną- za moim cieniem kierunek północny.
A na półkuli południowej odwrotnie- bo patrzę przodem na okolice równika (miejsce, w którym znajduje się Słońce) to mam kierunek północny, a mój cień za mną wyznacza kierunek południowy.
Czy to jest poprawne wytłumaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie jest poprawne. Gdziekolwiek staniesz tyłem do kierunku północnego, to będziesz miał kierunek południowy z przodu. I cokolwiek w danej chwili będzie z przodu wskaże kierunek południowy - może to być Słońce, Wenus, Galaktyka Andromedy, drzewo czy jacht.  Tak jak pisałem - kierunki świata związane są z Ziemią. Poczytaj o podstawach astronomii, to o czym piszesz to podstawowe informacje, dostępne po kilku sekundach goglania - nawet na naszym forum i jedynie trzeba poświęcić trochę czasu na ich przyswojenie.

http://www.ptma.ajd.czest.pl/publikacje_elektroniczne/Astronomia_Konrad_Rudnicki.pdf

http://vesta.astro.amu.edu.pl/Staff/Iwona/geograf.pdf

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, adamek2002 napisał:

czemu nie na odwrót?

Bo o 12 stojąc twarzą do Słońca na półkuli północnej twarz masz zwróconą na południe a Twój cień pokazuje północny kierunek - nie odwrotnie albo jak napisałeś ,,na odwrót"
A wracając np. do ,,Podstaw astronomii" poczytaj dokładniej te ,,fajne materiały" wtedy nie będziesz musiał tyle pytać.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adamek2002 napisał:

Poczytałem, fajne materiały, ale nie wyjaśniają dlaczego na półkuli północnej o godzinie 12 stojąc twarzą do Słońca mam kierunek południowy, a mój cień wyznacza kierunek północy... czemu nie na odwrót?

Poczytaj dokładniej i przemyśl. Póki co to co piszesz brzmi trochę jak "przeczytałem instrukcję do wiertarki, fajna, ale nie wyjaśniono w niej jak głęboko wejdzie wiertło do drewna w betonowy strop". 

Jak poczytasz dokładniej, to możesz sobie sytuację naszkicować. Powinieneś wtedy dojść do tego, że Słońce o 12 rzadko kiedy (a raczej rzadko gdzie) jest dokładnie na południu. A dodatkowo są sytuacje, kiedy będąc na półkuli północnej będziesz miał w południe Słońce po stronie północnej, a Twój cień będzie rzucany na południe.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Południe słoneczne obserwujemy, gdy Słońce jest najwyżej na niebie (najbliżej zenitu). Jest to moment w którym słońce przechodzi nad południkiem, na którym się aktualnie znajdujemy . Podczas południa słonecznego, Słońce zmierza w kierunku południowym na półkuli północnej,- dlatego, że zaczyna się chować pod horyzont??
A na północ na półkuli południowej- dlaczego? 

Są sytuacje, kiedy będąc na półkuli północnej będziesz miał w południe Słońce po stronie północnej, a Twój cień będzie rzucany na południe.
Pewnie chodzi o to co jest poniżej napisane- ale jak to interpretować?
Podczas południa słonecznego Słońce jest dokładnie nad głową obserwatora znajdującego się na równiku w czasie równonocy wiosennej i jesiennej na zwrotniku Raka? w czasie przesilenia letniego oraz na  zwrotniku Kozierożca? w czasie przesilenia zimowego.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo ekliptyka "oscyluje" pomiędzy zwrotnikami w ciągu roku.

I podczas naszego przesilenia letniego na nawet na półkuli północnej Słońce na południe od Zwrotnika Raka, przed równikiem góruje lekko przesunięte na północ. A na samym równiku w ciągu roku punkt górowania Słońca wraz z ekliptyką przesuwa się lekko z północy na południe i z powrotem dwa razy przez zenit.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaję pytania, bo po to jest forum, żeby wyjaśnić nieścisłości.... Liczę na pomoc :)

Skoro  ekliptyka "oscyluje" pomiędzy zwrotnikami w ciągu roku to czy jeśli jest południe- to oznacza, że Słońce jest najwyżej nad horyzontem i robię sobie rysunek: kula ziemska a blisko równika Słońce, bo uwzględniam ekliptykę i dlatego jak na nie patrzę to ekliptyka jest blisko równika więc spoglądam np. z Warszawy w stronę Słońca- to jest południe, a na półkuli południowej spoglądam w stronę Słońca, który jest na równiku- to mam północ.
Czy to jest dobre wytłumaczenie?

Ale nie wiem jak rozróżnić kierunki na podstawie rzucanego cienia na Równiku w momencie przesilenia letniego- czy w tym momencie skoro Słońce góruje nad zwrotnikiem Raka to patrząc twarzą w Słońce mam północ (bo zwrotnik Raka jest nad równikiem, więc jest wyżej), a cień wyznacza południe.
Czy o to chodzi?

A jak wyznaczyć kierunek w momencie równonocy jesiennej, wtedy Słońce góruje nad równikiem- więc mój cień jaki kierunek wyznaczy w Warszawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo pięknie wszystko wywnioskowałeś.

12 godzin temu, adamek2002 napisał:

(...)

A jak wyznaczyć kierunek w momencie równonocy jesiennej, wtedy Słońce góruje nad równikiem- więc mój cień jaki kierunek wyznaczy w Warszawie?

No to jest przecież prosty przypadek - niezależnie od dnia w roku w momencie górowania Słońca w Warszawie Twój cień będzie zawsze pokazywał północ.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w strefie międzyzwrotnikowej- jest inaczej? Jeśli jest przesilenie letnie to Słońce góruje nad zwrotnikiem Raka czyli będąc na równiku albo na Półkuli południowej stojąc twarzą w stronę Słońca mam północ, a z tyłu (cień) południe. I tak samo na szerokościach geograficznych strefy międzyzwrtotnikowej, a wyżej niż strefa zwrotnikowa na Półkuli Północnej- cień wskaże północ. Czy dobrze?
A jak będzie dokładnie w miejscowości położonej w dniu przesilenia letniego nad zwrotnikiem Raka- czy cień wskaże południe?
I czy to wszystko zależy od położenia Słońca względem ekliptyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)