Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam bardzo mało używany montaż azymutalny AZ6 Dual (zwany też HDAZ), umożliwiający zawieszenie dwóch teleskopów obok siebie. Kupiony w listopadzie 2016 w teleskopy.pl, a więc jeszcze na gwarancji.

Cały komplet sklepowy, razem z oryginalnymi kartonami i papierologią. Stan - niemal idealny. Są tylko jakieś minimalne zabrudzenia na statywie, bo kilka razy był ze mną w terenie. Bardzo dobrze sprawdza się z refraktorem SW R150/750, Equinoxem 120, Makiem 150 itp.

Cena: 1000 PLN plus 20 PLN koszty wysyłki kurierem DPD. Mogę też podwieźć własnym transportem w promieniu 100 km od Wrocławia.

HDAZ_01.thumb.jpg.9bf0369d6b3f4f639a385a8610e82e24.jpg

HDAZ_02.thumb.jpg.b18151ecc01a76f7984d988d363f7df3.jpg

HDAZ_03.thumb.jpg.607e5fbb64702641a3a40a191288b249.jpg

HDAZ_04.thumb.jpg.97e638fa16c024767059b740c741107e.jpg

HDAZ_05.thumb.jpg.0e8f6da3b1a0744cff082700a94a49da.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pozwolę sobie na komentarz...

To bardzo fajny montaż, mam taki, jest kompaktowy i dość lekki. Bardzo wygodny w użyciu. Wieszałem na nim refraktor SW 150/750, a nawet SCT 8 po dobrym wyważeniu, choć to chyba jego granica. Spokojnie można wieszać jeden sprzęt, nie trzeba dwóch. Chyba jest nieco mniejszy od AZ4, wagowo nie pamiętam, wydaje mi się, że AZ4 jest ciut lżejszy. Ze względu na potrzebę wieszania cięższych sprzętów, ja dodatkowo swój montaż trochę zmodyfikowałem. Ale to nie ten wątek ;-).

Powodzenia w sprzedaży :-).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki :) Głowica AZ6 jest większa i cięższa od głowicy AZ4, statyw też jest cięższy, bo ma większą "bazę" (to do czego się przykręca głowicę) i po dwie śruby zaciskowe na każdej nodze, a nie po jednej jak w AZ4. Fajnie działa łożyskowanie w osi azymutu, przy poluzowanym hamulcu można kręcić teleskopem dosłownie jednym palcem :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Montaż pasuje także do innych statywów, mam jeszcze inne nogi (chyba od EQ5?) i działa.

Nie jestem pewien, ale może śruba łącząca montaż ze statywem jest jakaś inna. Ale to można przegwintować.

Łożyskowanie jest tylko w osi azymutu, ale gdybym go nie rozkręcał, to bym nie wiedział, wszystko chodzi płynnie.

Ale najważniejszą dla mnie cechą (oprócz możliwości powieszenia dwóch tub) jest to, że montaż się nie trzęsie, trzeba tylko wyważyć tuby. 

Konstrukcja jest zwarta i stabilna.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Fakt, montaż jest stabilny. Equinox 120, który jest długą i ciężką rurą, na AZ4 przy większych powiększeniach już się trzęsie. A na AZ6 wisi stabilnie - trochę drga, ale to się zaraz wycisza.

Śruba mocująca faktycznie jest jakaś inna. O ile pamiętam, można przykręcić głowicę AZ4 do statywu AZ6, ale nie można przykręcić głowicy AZ6 do statywu AZ4 (próbowałem, bo chciałem mieć AZ6 na jak najlżejszych nogach). Nie mam pojęcia, jak to jest możliwe, że głowice da się przełożyć tylko w jedną stronę, zapewne jest to kwestia jakichś minimalnych różnic w gwintach :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta