Skocz do zawartości

Doświadczenia z chemii


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, w tamtym roku prosiłem Was o przykładowe doświadczenia z fizyki dla moje córki - przyszłego naukowca ;) . Teraz proszę o podlinkowanie/opisanie spektakularnych doświadczeń z chemii. Ma to być praca nadprogramowa, III klasa Gimnazjum. Im bardziej spektakularne to będzie tym lepsze. Oczywiście bez gwałtownej pirotechniki , proszę! ;)

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

W gimnazjum nauczycielka robila coś takiego

1.Samozaplon nadmanganianu potasu z gliceryna

2. Zapalenie wodoru zrobionego z "kreta" do rur i folii aluminiowej

3. Palenie siarki z chloranem potasu ( daje piękny fioletowo-blekitny plomien)

4.Tzw przemiana wody w wino ( maly okruszek nadmanganianu kladziemy w naczyniu i po dolaniu wody robi się ona fioletowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Albert napisał:

3. Palenie siarki z chloranem potasu ( daje piękny fioletowo-blekitny plomien)

Odradzam! Nieumiejętne MIESZANIE obu składników doprowadzi w najlepszym razie do oparzeń, choć częściej do utraty palców. KClO3 zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem dla amatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest takie do czego twoja córka ma dostęp. Mi się takie hobby w dzieciństwie zakończyło z powodu braku surowców sprzętowo-odczynnikowych ;).

Rozkład dwuchromianu amonu jest ciekawy, chociaż osobiście nie robiłem:

 

Węże Faraona (ale trzeba mieć Rodanek rtęci)

Ale jest wersja z prostszymi odczynnikami:

 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę demonizować, bo chemia jest pasjonującą dziedziną nauki, ale niestety doświadczenia efektowne często są niebezpieczne, czy to z uwagi na sam przebieg procesu, czy też toksyczność substancji do niego użytych. Związków chromu sześciowartościowego (dichromian amonu powyżej) proponuję unikać. Dawka śmiertelna dichromianu potasu dla człowieka to 0,5g. Myślę, że podobnie z dichromianem amonu. Poza tym chrom na VI stopniu utlenienia jest rakotwórczy. Niestety sprzedający w serwisach pomijają takie informacje. Trzeba samemu przejrzeć kartę ch-ki produktu. Tu potrzeba wiedzy, rozwagi i najlepiej pomocy osoby dorosłej obeznanej z tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu dwuchromian potasu można było kupić w sklepie z artykułami fotograficznymi. W książkach Sękowskiego nic nie było o jego toksyczności, nawet pisano o chromiankach do mycia szkła laboratoryjnego. Więc jakąkolwiek toksyczność musiano wykryć dość niedawno i teraz wątpię aby był tak dostępny jak wcześniej. Zresztą tutaj ma być eksperyment w szkole pod okiem nauczyciela z chemii, więc to raczej od niego zależy czy zdecyduje na takie czy inne doświadczenia i zapewne też od tego czy w laboratorium szkolnym takie odczynniki są. Zawsze można poszukać na YT doświadczeń bezpieczniejszych.

Co do toksyczności - są związki kadmu, osmu, talu, cyjanki, fosfor biały, fluor z którymi w amatorskich warunkach eksperymentować raczej nie można. ;).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)