Skocz do zawartości

Napęd nie podąża za obiektem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jakiś czas temu kupiłem napęd do montażu eq2. Po zamocowaniu go, ustawieniu montażu na Gwiazdę Polarną i namierzeniu obiektu teleskop nie podąża za nim. Słychać, że silnik pracuje, lecz obiekt "ucieka" z pola widzenia. Proszę o pomoc.

 

Wysłane z mojego LenovoA3300-H przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Arekh99 napisał:

 

Witam. Jakiś czas temu kupiłem napęd do montażu eq2. Po zamocowaniu go, ustawieniu montażu na Gwiazdę Polarną i namierzeniu obiektu teleskop nie podąża za nim. Słychać, że silnik pracuje, lecz obiekt "ucieka" z pola widzenia. Proszę o pomoc.

A czy tam w pilocie nie ustawia się prędkości poszczególnych obiektów? U mnie przy EQ5 tak było..... Inna na gwiazdki, inna na planetki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jacek E. napisał:

A czy tam w pilocie nie ustawia się prędkości poszczególnych obiektów? U mnie przy EQ5 tak było..... Inna na gwiazdki, inna na planetki.

Jacuś, na planetki i na gwiazdki jest taka sama. Na Munia jest inna. Te piloty mają zdsje się przełącznik 0.5x , 1 x i 2 razy sidereal. Powinno być oczywiście 1x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No całkowita racja - to pisanie w pracy, ale było ustawianie. Niech pokombinuje a jak nie to trzeba popracować nad dociskiem do zębatek lub posprawdzać luzy na ślimaczku jak Łukasz napisał. Na zlocie Azarkowi tak regulowałem i chodził później jak złoto. Ja ze swoim też nie miałem problemu. Spacerek z psiakiem, powrót a Jupeczek dalej w okularze.
Trzeba pokombinować to nie fabrycznie montowane tylko trzeba dopasować odpowiednio :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedź odnośnie luzów zmusiła mnie do dokładnego oglądania przekładni, dzięki czemu znalazłem winowajcę. Okazało się, że napęd rozzębiał się z montażem. Powodem jest ciężko poruszająca się przekładnia ślimakowa. Wymiana smaru powinna chyba pomóc. Czy da się w łatwy sposób rozebrać montaż aby dostać się do tej przekładni? d7c419041634c8bbdb07462778847f9d.jpg&key=3953c4fbfae690e99aac54cede5e7af83a02265c0584f04749495e17a4fa656e

 

Wysłane z mojego Elegance_5_0 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, coś mi się wydaje, że kolega leci na skróty. Tak to nie działa. Proszę poszukać opisu, jak wyważyć zestaw, lub całkiem na skróty. Pan z delty na yt bardzo dokładnie tłumaczy jak to zrobić i to na eq2. Przed wyważeniem jednak zdemontować przeciwwagę i teleskop, upewnić się czy wszystko działa lekko i płynnie. Dopiero wówczas wyważamy zestaw. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)