Skocz do zawartości

Warszaty Astrofotografii Praktycznej RODOS jesień 2017


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

 

Rodos.jpg.460d024ad6282acf3131ba9de92931c6.jpg

Jutro ruszają Warsztaty Astrofotografii Praktycznej RODOS Jesień 2017. Prognozy są raczej kiepskie, mamy więc przygotowany szeroki program warsztatów obróbki ( w tym HST, nowe funkcjonalności PixInsight, AstroFlat do Photoshopa itp) oraz warsztaty sprzętowe - i tu głównie konserwacja i regulacja HEQ5, NEQ6 i Takahashi EM-10. Dla niektórych - Pa.u.liny i Adama - to także będzie lekcja regulacji i uruchomienia setupu.

Silna reprezentacja  polskich astrofotografistów - Szymek_O, Wessel, Pav1007, Bujarek, Poldip, Zombi, Dziki, Grzędziel, Janowet, Krater, Tayson, Pa.u.lina + Adam, Piotr_A - będzie walczyła do niedzieli, licząc na pogodną noc.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła obsada na RODOS. Myślę, że w takim towarzystwie człowiek sporo by się nauczył. 

Czystego nieba.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to jest RODOS - to są naprawdę warsztaty a nie spotkanie przy piwie starych kolegów. Zauważcie że co roku mamy kilka - dwie-trzy nowe osoby które się wdrażaja.

Żeby było całkowicie jasne - nie mam nic przeciw spotkaniom kolegów przy piwie. Tylko akurat jakoś tak się złożyło że ta grupa ktora przyjeżdża na RODOS to dusigrosze i skąpiradła - nikomu nie chce się jechac kilkaset kilometrów  po to żeby się napic piwa albo innego zacnego trunku :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończy się drugi dzień warsztatów. Dwa dni od 10 do 15 i potem po przerwie obiadowej dalej pracowaliśmy w salce z rzutnikiem i ekranem. Tematy: od składania HST ( w sumie na 3 różne sposoby) , nowe procedury Pixinsight do nowych sposobów obróbki RGB . Dla nowych uczestników - podstawy i systematyka obróbki, demonstracja różnego oprogramowania ( FocusMax, CCD Inspector, ExCalibrator, HLV, Annies Astroactions, AstroFlat itp). poza tym regulacja i smarowanie montaży, konfiguracja nowego setupu pod Maxima.

Pogoda- wiadomo, do dziś lipa totalna.

59c69721636e5_RodosJesien2017.thumb.jpg.19df52986846bd3c4b0fbc4d3d52b3ae.jpg

Od lewej stoją : Pav1007, janowet, zombi, bujarek, poldip, Grzędziel, wessel, Piotr_A, Tayson, Szymek_O, dziki. Klęczą od lewej: Adam, pa.u.lina,

Teraz czekamy na dziurę w chmurach.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względów osobistych miałem roczną przerwę w wizytach na Rodos i byłem ciekaw czy coś się tam zmieniło. Z radością stwierdziłem że taka formuła zlotów się nie degraduje i nadal nie jest spotkaniem wyłącznie towarzyskim z butelkami gorzały i piwem w rękach zlotowców od pierwszego do ostatniego zdjęcia. Wybaczcie, ale jeśli RODOS tak będzie wyglądało to ja tam nie pojadę.

Na szczęście jest inaczej. Nie chcę zakłamywać rzeczywistości - wieczorne oczekiwanie na pogodę i grill przy ognisku ma pewne aspekty rozrywkowe. Ale...po śniadaniu wszyscy karnie stawili się w sali wykładowej i aktywnie uczestniczyli  w warsztatach do obiadu i po nim przez kilka godzin. Pozostały czas poświęciliśmy na prace przy sprzęcie, na aktywnym udziale w tworzeniu nowego, rewelacyjnego oprogramowania Jarka Burczyńskiego czy kontynuację tematów rozpoczętych przed południem. Cieszy postawa nowych osób w naszym kręgu: Pauliny i Adama oraz Taysona. Ta pierwsza dwójka należy do kasty "ósemek" i "dziewiątek" czyli tych co pesel zaczyna się na 8 albo na 9 a trzeba było widzieć jak  "piątki" słuchały z uwagą ich opowieści o Indiach. A Tayson ...  uprawiający coś co nazywam na swoje potrzeby "astrofotografią nonszalancką :) " wprowadza wiele ożywienia w nasze towarzystwo :) .

Jako wskaźnik desperacji Pauliny i Adama w docieraniu do wiedzy astrofotograficznej niech świadczy fakt, że dotarli na zlot Smartem a mają setup oparty o HEQ 5 !!!

Generalnie nie zaobserwowałem objawów znudzenia formułą spotkania i niezadowolenia z jego efektów.

Spotykamy się na wiosnę na 10 ( ależ to zleciało!!!!) jubileuszowym RODOS !

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, wessel napisał:

 Z radością stwierdziłem że taka formuła zlotów się nie degraduje i nadal nie jest spotkaniem wyłącznie towarzyskim z butelkami gorzały i piwem w rękach zlotowców od pierwszego do ostatniego zdjęcia. Wybaczcie, ale jeśli RODOS tak będzie wyglądało to ja tam nie pojadę.,

Maciek - tak to czytam i czytam i czytam (te Twoje posty w tym temacie)...
Czy Ty ,,pijesz" do zatomskiego zlotu?????
Po pierwsze - tam jest zawsze około 60 ludzi i tak zdyscyplinowanych warsztatów nie można nikomu narzucić. 
Po drugie - tam przyjeżdżają i wizualowcy z teleskopami i lornetkowcy i fociarze - czym te zainteresowania się różnią tłumaczyć chyba Tobie nie muszę....
Po trzecie - czy Ty innych zdjęć i relacji ze zlotu nie widzisz tylko butelki gorzały?????

No chyba troszkę przeginasz...... Proponuję jednak poczytać ten temat dokładniej http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13011-xv-zlot-relacja/&

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wessel napisał:

Nie , nie piję do zlotów zatomskich, bo tam nie bylem i nie oceniam. Napisałem tylko kiedy na zlot nie pojadę.  Piszę wyłącznie w temacie RODOS.

No dobrze, że to wyjaśniłeś - wybacz ale te posty potępiają w czambuł wszystko inne niż RODOS....
Dla mnie to nietolerancja troszeczkę delikatnie pisząc - stad mój post. Człowiek, który chce się czegoś dowiedzieć w każdej formie zloty, zjazdu, warsztatów coś dla siebie znajdzie, nie można moim skromnym.... A wracając do RODOS to poczytaj temat pierwszego na przykład... jednak buteleczki zacnego trunku też się znalazły... ;) 
Nie wprowadzajmy takiej gradacji, to be to De Luxe. Wtedy każdy z przyjemnością poczyta o drugim i wybierze bo każdy ma wolny wybór :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"wybacz ale te posty potępiają w czambuł wszystko inne niż RODOS" - czyli jednak na wszystkich innych zlotach się głownie pije, tak mam to rozumieć? Przecież ja ani pół słowem nie potępiłem żadnego innego zlotu konkretnie..zupełnie  nie rozumiem Twojej reakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprost nie, ale wydźwięk wypowiedzi (dla mnie przynajmniej) był mniej więcej taki: RODOS jest elitarne/merytoryczne i nikt tam nie ma czasu na tak banalne sprawy jak towarzyskie pogaduchy przy piwie, w przeciwieństwie do pozostałych zlotów, na których astroplebs biega od rana z flaszką w ręku...  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wessel napisał:

"wybacz ale te posty potępiają w czambuł wszystko inne niż RODOS" - czyli jednak na wszystkich innych zlotach się głownie pije, tak mam to rozumieć? ,

No jak nie poczytasz dokładnie relacji a na zdjęciach też są butelki i puszki to idąc Twoim tokiem myślenia to tylko na innych się pije....
Szkoda, ze dalej potępiasz inne w czambuł. Stałeś się kompletnym abstynentem?
Dobra to już ostatni mój post - szkoda troszkę niepotrzebnych kwachów przez takie posty :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)